SME
reklama

Lucia Lalka: Z práce ma vyhodili, čím mi vlastne pomohli

Prísť s niečím novým, vizionárskym a získať v tom rešpekt a uznanie aj v zahraničí si vyžaduje nielen talent, ale i nevšednú húževnatosť a odhodlanie. E-learning je pre veľa Slovákov stále nepochopená téma.

(Zdroj: A. Lodes)

Čo je to vlastne e-learning a aké sú jeho benefity?

E-learning je vzdelávanie prostredníctvom multimédií, čiže cez počítač, tablet a iné zariadenia. Existujú už aj e-learningy do mobilov, takzvané mikrolearningy. Toto vzdelávanie umožňuje iný zážitok, myslím, že je oveľa kreatívnejšie a tvorivejšie, pretože multimédiá poskytujú spojenie obrazu zvuku a textu. Ak študujete cez naozaj dobrý e­-learning, kde sú obrázky, text, animácia alebo môžete interaktívne vstupovať do obsahu, tak sa v mozgu vytvára aj lepšia pamäťová stopa a učenie je efektívnejšie. Každý si môže zvoliť svoje tempo, napríklad dnes desať minút, zajtra desať minút, pozriem si to, kedy chcem, vrátim sa k tomu, kedy chcem, kedykoľvek pokračujem. Výhod je nespočetné množstvo.

A čo sebadisciplína, dokážu sa ľudia prinútiť k takémuto samoštúdiu?

Toto je dobrá otázka! Je veľmi dôležité, ako je e-learning urobený. Snažíme sa ho robiť motivujúco pre ľudí práve formou, to znamená, že tam nie sú len texty, ale kreatívne obrázky, videá a rôzne iné prvky. Človek je potom zvedavý a chce akoby vedieť, čo bude ďalej. Môžu to byť mikrokurzy schované za dverami, ktoré otváram, alebo motivujúca hra, kde zbieram body a chcem sa zlepšovať, a podobne.

Sedím v autobuse alebo električke a môžem využiť čas vzdelávaním?

Presne tak, vďaka zariadeniam, ako sú tablet či smartfóny, si môžem kedykoľvek prejsť, čo potrebujem. Väčšinou sa venujem vytváraniu e-learningu pre veľké firmy a korporácie, ich zamestnanci sú pod tlakom a potrebujú efektívne vzdelávanie. Sedieť na školení s lektorom nemusí byť vždy to najvhodnejšie. Ale napríklad aj pre mamičky. Keď som sedela pri jazere s deťmi a sledovala ostatné mamičky, ako pozerajú do mobilov, napadlo mi dať im tam niečo, čo by ich aj vzdelávalo. Urobili sme mikrolearning do mobilu na tému prvá pomoc pre bábätká. Mamičky tam nájdu v kreatívnej forme vysvetlené, ako sa postarať o dieťa.

01.jpg

Záber je teda veľmi široký, má takéto vzdelávanie aj rôzne stupne, môžem získať nejaké certifikáty, je e-learning akceptovaný ako klasická forma vzdelávania?

E-learning je všeobecne prepojený aj na certifikáciu, čiže ak nejaká inštitúcia poskytuje takúto formu vzdelávania a má oprávnenie vydávať certifikáty, tak sa dá študovať e-learningom aj vysoká škola. Osobne som zástankyňou kombinácie e-learningu a živého lektora. Človek je mentorom, autoritou, ktorá vedie k učeniu a napredovaniu, a e-learning akousi pomôckou na lepšie zapamätanie si. Na Slovensku je však certifikácia prostredníctvom e-learningu zatiaľ v plienkach. E-learning je stále vizionárskou záležitosťou.

Ako ste sa dostali k e-learningu a prečo ste sa rozhodli mu venovať?

Ako dieťa som sa nerada učila a mala som problém s memorovaním textov z učebníc. Keď som študovala na vysokej škole, dostala som sa v poslednom ročníku do Francúzska a tam som navštívila prednášku o tom, ako si vyrobiť multimediálne pomôcky na štúdium. Bola som z toho úplne nadšená. Po návrate domov som urobila diplomovku, ktorej súčasťou bol aj e-learningový kurz. Vyrobila som v jednom programe niekoľko lekcií na učenie sa francúzskeho minulého času. Zrazu som si uvedomila, že by som sa tomu chcela venovať, vyrábať multimediálne kurzy a aplikácie pre ľudí.

Takže ste jednoducho založili firmu na tvorenie e-learningových aplikácií?

Nie, po škole som sa zamestnala v reklamnej agentúre. Až tam prišiel ten najdôležitejší moment, lebo som stretla kamarátku a neskôr spoločníčku Katku. Jeden večer som jej porozprávala o svojom nápade a ju to tak nadchlo, že mi navrhla, aby sme sa do toho pustili. Jedna vec sú nápady a druhá, či sa vám to podarí zrealizovať a máte niečiu podporu a pomoc. Bolo to v roku 2001, požičali sme si stotisíc slovenských korún od rodičov a začali po večeroch dávať dokopy prezentácie. V agentúre sa to dozvedeli, a tak nás vyhodili, čo dnes beriem ako pozitívne, lebo nám vlastne pomohli sa odraziť. Zamestnali sme sa ako čašníčky a pripravovali sa, zháňali si kontakty na klientov, chodili od dverí k dverám.

Ako ste ich presvedčili?

Naša prvá prezentácia bola, ako pripraviť bábovku e-learningom. Na tomto príklade sme vysvetľovali klientom, ako e-learning funguje. Asi po troch mesiacoch sa nám podarilo získať prvého klienta, čo bolo vlastne pomerne rýchlo. Urobili sme aj jeden fantastický projekt pre deti s cukrovkou, v ktorom im bolo vysvetlené, ako funguje terapia pumpou, prečo ju musia mať, ako sa obsluhuje. Malo to obrovský úspech. Pomaly sme zbierali jednu referenciu za druhou. Takto nejako sme si začali žiť náš sen.

Ako vzniká dobrý kreatívny e-learningový projekt?

Najskôr si musíme osvojiť tému, ktorú ideme spracovať do e-learningu. Takže si treba naštudovať si množstvo podkladov a celé to uchopiť. Navrhneme metodiku, ako by mal tréning vyzerať, čo by mali ľudia pochopiť a potom prichádza na rad kreativita. Grafik dá projektu tvar, to znamená, že navrhne vizualizáciu, ak treba, ideme nakrútiť video alebo zanimujeme kľúčové časti, podľa toho, čo si konkrétna téma vyžaduje. Na záver sa dostáva k slovu IT development, ktorý ma za úlohu urobiť e-learning tak, aby fungoval po technickej stránke, teda aby ho bolo možné používať na všetkých zariadeniach. Tvorba e-learningu je komplexná práca a vyžaduje si tím špičkových odborníkov. Dobrý e-learning je metodicky správny, kreatívny a funguje bez akýchkoľvek zádrhov.

V zahraničí je e-learning rozšírený a populárny, šetrí čas, dochádzanie do školy, je flexibilný, efektívny a poskytuje široké možnosti štúdia od kurzov až po vysokú školu, ako je to na Slovensku?

Už do toho prenikáme aj my, ale je to veľmi individuálne. Ľudia, s ktorými a pre ktorých pracujeme, majú v sebe ako keby vizionárstvo. Vidia prínos v tom, že môžu zamestnancom poskytnúť inú formu vzdelávania. Ale veľa ľudí má tendenciu mať k e-learningu predsudky, práve preto, že tam nie je živý lektor. Na druhej strane sú ľudia, ktorí síce majú skúsenosť s e-learningom, ale vo veľmi zlej kvalite. Takýto e-learning nie je pre ľudí inšpiratívny.

03.jpg

Pri klasickom vyučovaní sa môžem spýtať živého učiteľa, ak niečomu nerozumiem, umožňuje interaktivitu aj e-learning?

Je možnosť vložiť do e-learningu komunikačný nástroj, akoby chat, ktorý umožňuje klásť otázky a dostávať odpovede, chatovať s lektorom. Snažíme sa e-learning oživiť aj rôznymi prvkami, ako sú hry a podobne.

Ale určite neboli len úžasné chvíle, ale aj tie menej príjemné, máte recept ako ich zvládnuť?

Určite boli dni, kedy sme mali obavy, ale vždy sme verili v to, čo robíme. Keď sme prechádzali cez krízy, vnímali sme ich ako príležitosť k zmene, vymyslieť niečo nové, niekam sa posunúť.

S Katarínou sa poznáme 15 rokov a máme silné priateľstvo. Ak sa v práci na niečom nezhodneme, dokážeme si to vydiskutovať a vyriešiť to. Máme podobné hodnoty v živote, rešpektujeme sa a podporujeme. To je veľmi dôležité.

Vaša práca je pomerne náročná, čo vám vypĺňa voľný čas, ako relaxujete?

Mám veľmi rada módu a umenie. Je to niečo, čo ma nesmierne inšpiruje celý život. Moja mama má galériu, v ktorej každý mesiac otvára novú výstavu, takže som s umením vždy žila. Teraz sa však venujem najmä rodine a svojim dvom deťom. Pre mňa sú najvzácnejšie chvíle, keď zaspia, je úplné ticho a ja si dám kávu alebo pohár vína. Ak mám čas a energiu, čítam si po večeroch .

Zvládať prácu a dve malé deti je určite veľmi náročné, ako sa Vám to darí?

Pomáha mi môj manžel, rodina, kamarátka a spoločníčka Katka. Som jej veľmi vďačná za to, že som mohla zostať s deťmi doma a ona v tom čase ťahala celú firmu. Je to ale teraz tak, že mám veľmi málo času pre seba a sú chvíle, kedy s tým bojujem. Potom si uvedomím, že tak som si to vybrala a chcem byť aj mama aj pracovať. Naučila som sa meditovať a snažím sa nájsť si polhodinu na meditáciu. Myslím, že deti sú veľmi dôležité, ale žena by mala mať aj možnosť vlastnej realizácie.

Aké máte plány do budúcna, čo by ste chceli ešte dosiahnuť?

Nejaký čas vyvíjame softvér pre školy, dúfam, že bude úspešný, radi by sme robili zaujímavé e-learningy pre deti. Snažíme sa preniknúť i do zahraničia, do Rakúska a Francúzska. Cítim, že sme už vyzretí a je vhodný čas. Vyhrali sme štyroch biznis Oscarov, čo je vynikajúce uznanie za našu prácu. Myslím si, že to, čo robíme, robíme dobre a aj na Slovensku vyrastajú kvalitné firmy, ktoré majú svetu čo ponúknuť.

Vizitka:

Lucia Lalka (37) sa venuje inovatívnemu vzdelávaniu ľudí. Spolu s Katarínou Valachovičovou vybudovala úspešnú firmu a vytvorila stovky e-learningových kurzov pre klientov a ľudí z rôznych oblastí biznisu. Získali až štyri prestížne ceny Stevie Awards (nazývané ako biznis Oscar) za najlepšie e-learningové projekty a tréningové platformy. Vyštudovala francúzsky jazyk a literatúru na Pedagogicekj fakulte UK. S manželom Milošom a deťmi Marcusom a Alexandrom žije v Bratislave.

Foto: A. Lodes

Styling a vizáž: Jam

Ďakujeme za poskytnutie priestorov na fotenie: Cvernovka, Ateliér kreatívnych priemyselníkov

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 170
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 487
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 372
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 303
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu