SME
reklama

Strach z pôrodu postihuje najmä ženy s traumou

Priviesť na svet dieťa je pre niektoré ženy šťastím, pre iné desivá predstava. Opýtali sme sa na názor psychologičky aj pôrodníka.

(Zdroj: Fotolia.com)

Bežný strach z pôrodu verzus tokofóbia

Tokofóbia je špecifická fóbia, čiže silný a iracionálny strach, v tomto prípade z tehotenstva, pôrodu, s intenzívnym vyhýbaním sa tejto situácii. Môže negatívne ovplyvniť celý život a správanie ženy.

Podľa psychologičky Hany Celušákovej „...môže viesť k rozhodnutiu tehotenstvo ukončiť cisárskym rezom či ísť na potrat napriek túžbe po dieťati, vyhnutiu sa tehotenstvu prostredníctvom adopcie, alebo úplnému odmietnutiu materstva. A to napriek skutočnosti, že ženy trpiace touto fóbiou väčšinou po dieťati veľmi túžia. Strach z pôrodu je v istej miere prirodzená reakcia na neznámu očakávanú situáciu, na ktorú sa psychika tehotnej ženy snaží pripraviť, pri tokofóbií je však úzkosť zahlcujúca“.

Neprimeranosť strachu si väčšinou trpiace tokofóbiou uvedomujú, ale nie sú vlastnými silami schopné ho prekonať.

Strach z pôrodu má väčšinou racionálny obsah

Tieto kategórie sa objavujú postupne a hromadia sa v mysli ženy. „Strach pomáha prispôsobiť sa situácii a pripraviť sa na zásadné zmeny, na druhej strane úzkosť psychiku paralyzuje,“ spresňuje psychologička.

  • strach o život svoj i dieťaťa,
  • strach z neznámych či nezvládnuteľných pôrodných bolestí,
  • strach z pôrodného poranenia – seba i dieťaťa,
  • strach z vlastnej kompetencie pôrod zvládnuť, strach z komplikácií pri pôrode a z neúctivého správania personálu,
  • strach z oddelenia od dieťaťa a od partnera,
  • pochybnosti o vlastnej schopnosti zvládnuť budúcu materskú úlohu.

Najčastejšie postihuje ženy s traumou

Výskyt skutočne hlbokého strachu a úzkosti z pôrodu sa uvádza asi u šiestich percent tehotných. Podľa štúdií sa tokofóbia častejšie rozvinie u žien, ktoré vo svojom živote prežili psychické či sexuálne zneužívanie, s vyššou mierou úzkosti, zníženého sebavedomia, neistého sociálneho statusu a s nedostatkom podpory od okolia.

1.jpg

Primárna a sekundárna

Primárna tokofóbia sa rozvíja u ženy, ktorá ešte nerodila, väčšinou v puberte, často na základe negatívneho rodinného „tehotenského-pôrodného príbehu“, náhodných negatívnych zážitkov spojených s tehotenstvom a pôrodom, ostatných osobných skúseností a predispozícií.

Sekundárna tokofóbia sa týka sa žien, ktoré už majú skúsenosť s pôrodom, no je veľmi traumatizujúca, alebo s inou udalosťou týkajúcou sa reprodukčného zdravia, ako napríklad spontánny potrat.

V tomto prípade môže ísť skôr o riziko rozvoja postraumatickej stresovej poruchy, nie o fóbiu.

Prejavy a príznaky:

Väčšinou zodpovedajú ostatným úzkostným poruchám.

Vegetatívne príznaky: potenie rúk a studený pot, závraty, sucho v ústach, búšenie srdca, ťažkosti s dýchaním, poruchy spánku

Psychické príznaky: napätie, strach, obavy, nutkavé myšlienky, nočné mory, strach zo smrti

Tehotenstvo ako liek?

Podľa psychologičky je práve tehotenstvo radou, ktorá sa odporúča v laických kruhoch, no nepovažuje ho za zázračný liek na tokofóbiu.

Názor psychologičky
K téme sa vyjadruje klinická psychologička, psychoterapeutka a dula Hana Celušáková, centrum pre rodinu Kvapka, Dietaaja.sk
01.jpg
Foto: Marta Foldešová

„Žena sa tehotenstvom môže dostať do pasce, z ktorej akoby zrazu nemala úniku a na riešenie nemusí mať z jej pohľadu dosť času. Strach z pôrodu sa u väčšiny žien prirodzene zvyšuje v treťom trimestri. Súvisí to s nevyhnutnou blízkosťou pôrodu a vtedy môže byť už stres veľmi vysoký a zaťažujúci,“ tvrdí odborníčka.

Strach narúša vzťah medzi matkou a dieťaťom

V extrémnom prípade môže tokofóbia viesť k neschopnosti otehotnieť alebo k vedomému rozhodnutiu vyhnúť sa tehotenstvu. Podľa slov psychologičky Hany Celušákovej môže počas tehotenstva ženu sprevádzať väčšia miera úzkosti, strachu, depresívneho prežívania a myšlienok.

„Rodičky si častejšie volia cisársky rez alebo im ho odporučia lekári na základe psychického stavu budúcej matky, ale štúdie tiež opisujú vyššie riziko komplikácií pri pôrode a vyššie percento akútnych zákrokov.

Strach a neistota môžu zasahovať aj do vytvárania vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Práve z týchto dôvodov je strach z pôrodu dôležité liečiť,“ tvrdí Hana Celušáková.

Kde vyhľadať pomoc?

Ako uvádza psychologička, „tokofóbia, ako iné úzkostné poruchy je liečiteľná najmä psychoterapiou, v extrémnych prípadoch sa odporúča terapia pomocou liekov. Strach z pôrodu však nie je v živote ženy izolovaný, nevynára sa len tak z ničoho. Základom je práca na sebe, či už s podporou psychoterapeuta, alebo pomocou vlastných zdrojov. Žena by mala posilňovať svoje sebavedomie, sebaúctu, svoju ženskú stránku, spokojnosť s vlastným telom a sexualitou, spokojné partnerstvo s pocitom vzájomnej dôvery“.

Druhým a rovnako dôležitým krokom je dostatok relevantných informácií. Internet je plný názorov, ktoré dokážu často viac vystrašiť ako veci objasniť.

Mediálny obraz vykresľuje podľa psychologičky pôrod často ako drastickú či extrémne bolestivú, život ohrozujúcu udalosť. „Pôrod môže byť, a pre veľa žien je, krásny, nezabudnuteľný a posilňujúci zážitok, napĺňajúci ich dôverou v seba, svoje telo, svoju silu. Je to zrod nového života a matky zároveň. Takto je však oveľa menej prezentovaný, či už mediálne, ale aj od najbližšieho okolia žien, ktoré už majú pôrodnú skúsenosť,“ dopĺňa Hana Celušáková.

3.jpg

Kde hľadať objektívne informácie?

  • odborne vedené predpôrodné kurzy,
  • individuálna príprava napríklad s pôrodnou asistentkou alebo dulou,
  • kvalitná literatúra pre tehotné,
  • vedomý výber pôrodnice s oboznámením sa s prostredím a možnosťou voľby okolností pôrodu.

Informácie môžu pôsobiť ako prevencia

O strachu z pôrodu hovorí aj gynekológ a pôrodník Tibor Jankovský: "Prínosom je absolvovať kurz psychofyzickej prípravy, získať informácie o priebehu pôrodu aj z literatúry, pri pravidelných kontrolách v prenatálnej poradni konzultovať priebeh tehotenstva so svojím ženským lekárom.

Názor lekára
K téme sa vyjadruje gynekológ a pôrodník Tibor Jankovský, Gyneka.sk
02.jpg
Foto: archív T.J.

Ideálne je navštíviť pôrodnú sálu a oddelenie pôrodnice, kde sa žena oboznámi s prostredím, kde bude prebiehať pôrod a nebude tak vystavená stresu z nového prostredia. Rodičke pomôže aj prítomnosť blízkej osoby pri pôrode, ktorá ju podporí a pomôže jej prekonať prvú dobu pôrodnú a pomôže tiež pri tlačení v druhej dobe pôrodnej."

Ženy, ktoré majú strach z pôrodu, sú v prvom momente psychicky nastavené tak, že najjednoduchším riešením je pôrod cisárskym rezom. Po ozrejmení priebehu pôrodu a rizikách cisárskeho rezu v nadchádzajúcom tehotenstve však akceptujú pôrod prirodzenou cestou.

"Žena by mala byť pred otehotnením zdravá po fyzickej stránke a tiež v psychickej pohode. Pri vážnejších stavoch strachu z otehotnenia a pôrodu pomáha pohovor s psychológom," opisuje Tibor Jankovský.

Tri otázky pre psychologičku

Odpovedá klinická psychologička, psychoterapeutka a dula Hana Celušáková, centrum pre rodinu Kvapka, Dietaaja.sk

Je tokofóbia vyslovene ženská záležitosť alebo sa prenáša aj na mužov?

Tokofóbia je určite primárne ženská záležitosť, u mužov sa môže prejavovať skôr ako strach o zdravie a život partnerky.

Môže sa problém s tokofóbiou odraziť aj na partnerskom živote?

Túžba po dieťati je často prirodzenou súčasťou partnerského života. Strach z tehotenstva a pôrodu môže negatívne vstupovať do partnerského vzťahu pocitmi zlyhania, nenaplnenej túžby či neistoty. Dôležité je problém riešiť, ideálne spoločne, pretože práve podpora a uistenie je to, čo žena potrebuje od svojho okolia najviac.

Môže žene trpiacej tokofóbiou pomôcť jej gynekológ?

Základom sebavedomej tehotnej je rešpektujúci prístup, vzájomná dôvera, ochota počúvať individuálne potreby a predstavy tehotnej a rodičky, dôstojný pôrod, podpora rodičovských kompetencií a neprerušovaného kontaktu s dieťatkom bezprostredne po pôrode. Gynekológ sprevádza tehotnú ženu celým tehotenstvom a neskôr pôrodom, je preto kľúčové, aby svoju starostlivosť zamerali rovnako na fyzické, ako i na psychické aspekty tehotenstva a v prípade zvýšeného strachu ženu vypočuli a nasmerovali k odborníkom.

Pohľad ženského lekára

Odpovedá gynekológ a pôrodník Tibor Jankovský, Gyneka.sk

Stretávate sa vo Vašej ordinácii s pacientkami, ktoré trpia silným strachom z pôrodu?

V mojej gynekologicko-pôrodníckej ambulancii, kde poskytujem prenatálnu starostlivosť asi 400 tehotným ženám za rok a venujem sa tak fyziologickej ako aj patologickej gravidite, sa často stretávam s budúcimi mamičkami, ktoré majú obavu z priebehu pôrodu. Jedná sa hlavne o prvorodičky, pre ktoré je pôrod veľmi očakávaná, významná, ale nepoznaná udalosť, ako aj ženy, ktoré dlho nemohli otehotnieť alebo absolvovali umelé oplodnenie. Pociťujú obavu či zvládnu priebeh pôrodu, strach z bolesti ako aj starosť o dieťa. Zvláštnu skupinu tvoria ženy s chronickými ochoreniami ako je cukrovka, astma, obličkové a pečeňové ochorenia, hypertenzia či epilepsia, ktoré môžu komplikovať priebeh tehotenstva ako aj samotného pôrodu a vyžadujú si osobitnú starostlivosť. Vo zvýšenej miere majú rešpekt z pôrodu aj obéznejšie ženy, alebo naopak veľmi chudé ženy a rodičky s predpokladom bábätka s vyššou pôrodnou hmotnosťou. Taktiež spoločne určujeme manažment pôrodu u pacientiek po predchádzajúcom cisárskom reze, pri nepravidelnej polohe plodu to znamená pri polohe plodu zadočkom, ako aj pri viacplodovom tehotenstve. Veľkou skupinou sú ženy, ktoré už rodili a mali negatívnu skúsenosť z predchádzajúceho pôrodu. Veľmi dlho trvajúci pôrod, operačné ukončenie pôrodu kliešťami alebo zvonom, ošetrovanie väčšieho pôrodného poranenia alebo zlú skúsenosť s personálom pôrodnice.

Ak viete, že pacientka trpí strachom z pôrodu a stráni sa otehotnenia, snažíte sa jej pomôcť? Ako takýmto pacientkam môže pomôcť lekár - gynekológ-pôrodník?

Úlohou gynekológa a pôrodníka je starostlivosť o ženu prekoncepčne, dohliadať na absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok, liečba chronických ochorení, záchyt prekanceróz a vylúčenie nádorových ochorení, stabilizovanie optimálnej telesnej hmotnosti správnou životosprávou, snaha o úpravu menštruačného cyklu a pred plánovaným otehotnením doplniť kyselinu listovú. Žena by mala byť pred otehotnením zdravá po fyzickej stránke a tiež v psychickej pohode, pri vážnejších stavoch strachu z otehotnenia a pôrodu, pomáha pohovor s psychológom.

Vyberajú si takéto ženy dobrovoľne pôrod cisárskym rezom?

V prvom momente sú psychicky nastavené tak, že najjednoduchšie riešenie je pôrod cisárskym rezom. Ale po podrobnom vysvetlení priebehu pôrodu, že pôrod je fyziologický dej, že v dnešnej dobe vieme dostatočne monitorovať priebeh pôrodu, stav matky i plodu, účinne tlmiť pôrodné bolesti, či už medikamentózne, epidurálnou analgézou, alebo inhaláciou analgetík, či alternatívnych metód ako sú napríklad fitlopta, aromaterapia, zmeny polôh rodičky, teplá sprcha či kúpeľ. Ozrejmujeme tiež možné perioperačné ako aj pooperačné komplikácie, a tiež, že cisársky rez znamená hendikep pre nasledujúcu graviditu. Vo väčšine prípadov rodičky akceptujú pôrod prirodzenou cestou. I keď z obavy rodičiek zo spontánneho pôrodu zaznamenávame celosvetovo stúpajúci počet cisárskych rezov.

Ako sa majú ženy na pôrod pripravovať počas tehotenstva, aby všetko prebehlo bez komplikácií a oni eliminovali svoj strach?

Príprava na pôrod je veľmi dôležitá a začína už počas tehotenstva. Nenahraditeľná je správna životospráva, neprejedanie sa, obmedzenie cukrov a tukov, optimálny hmotnostný prírastok v tehotnosti je 10-13 kg. Budúca mamička sa musí udržiavať vo fyzickej kondícii, absolvovať prechádzky, pobyt na čerstvom vzduchu, ľahké tehotenské a dychové cvičenia. Prínosom je absolvovať kurz psychofyzickej prípravy pred pôrodom, získať informácie o priebehu pôrodu aj z literatúry, pri pravidelných kontrolách v prenatálnej poradni konzultovať priebeh tehotenstva so svojim ženským lekárom, ideálne je navštíviť pôrodnú sálu a oddelenie pôrodnice, kde sa oboznámi s prostredím, kde bude prebiehať pôrod a nebude tak vystavená stresu z nového prostredia. Prínosom pre rodičku je prítomnosť blízkej osoby pri pôrode, najčastejšie manžela, ktorý ju podporí a pomôže jej prekonať prvú dobu pôrodnú ako aj pomáha pri tlačení v druhej dobe pôrodnej. Je to neoceniteľná podpora, ktorá vyústi v najkrajšie chvíle v trojici po pôrode. Samozrejmosťou je vysoko erudovaný personál pôrodnice s individuálnym prístupom ku každej klientke.

Foto: Fotolia.com, Freeimages.com, Flickr.com, archív T.J., Marta FOldešová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  5. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  6. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  4. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  5. Lifehack pre domácnosť?
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  8. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 12 805
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 519
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 995
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 6 185
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 928
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 557
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 181
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 2 566
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová

Ako na útulný interiér v minimalistickom štýle.


Juliana Murcinová
Paris Hilton

Nie je všetko zlato, čo sa blyští...


reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 520
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 38 602
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 35 586
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 263
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 811
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 622
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 362
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 17 747
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťZatvoriť reklamu