SME
reklama

Ako zvládnuť hnev v práci

Primeraný a oprávnený hnev pomáha riešiť pracovné problémy a situácie konštruktívne. Naopak, nekontrolované emócie vytvárajú dusnú atmosféru, ničia kariéru a zhoršujú zdravotný stav.

(Zdroj: Fotolia.com)

Už starogrécky filozof Aristoteles si uvedomoval, akú veľkú moc má hnev, keď vo svojom diele Etika Nikomachova napísal: „Každý z nás sa môže rozhnevať, to je ľahké. Ale rozhnevať sa voči správnej osobe, v správny čas, pre správny účel a do správnej miery – to nie je v moci každého a nie je to ľahké.“

Hnev je silná emócia, ktorá sa dá len ťažko ovládať. Negatívnu skúsenosť s tým máme asi všetci. Možno sme boli vystavení útokom ľudí, ktorí nedokážu svoj hnev kontrolovať a vybíjajú si ho neoprávnene na ostatných.

„Mám spolupracovníka, ktorý sa doslova vyžíva vo vyvolávaní hádok v kancelárii. Podľa mňa si tým kompenzuje nízke sebavedomie,“ hovorí tridsaťpäťročná referentka Mária.

Na druhej strane v pracovných kolektívoch nájdeme i ľudí, ktorí túto emóciu v sebe potláčajú, pretože ju považujú za negatívnu. „Ak ma v práci niečo hnevá, nechávam si to pre seba. Nemám odvahu ísť s kožou na trh, hoci si uvedomujem, že by to veciam pomohlo,“ priznáva tridsiatnička Michaela, ktorá je administratívnou pracovníčkou.

„Problematické je nezvládanie hnevu a jeho namierenie na niekoho iného, ale aj potláčanie hnevu. So zvládaním hnevu mávajú problém najmä impulzívni a temperamentní ľudia a tiež tí, ktorým na veciach až príliš záleží. Niektorí majú sklony k náladovosti, výbušnosti až k agresii, najmä keď sú pod tlakom. Sú však i menej odvážni ľudia, ktorí si nedovolia vyjadriť svoj hnev otvorene a prejavia ho iným nepríjemným správaním,“ vysvetľuje kariérna koučka Eva Uhríková.

3 rýchle tipy na zvládnutie hnevu

  • Ak nedokážete hnev udržať na uzde, využite niektorú z rýchlych techník jeho zvládania - počítanie do desať, hlboké dýchanie, opakovanie slov v mysli: „UPOKOJ SA!“ alebo „STOP!“ a až potom sa pustite do riešenia problému formou rozhovoru.
  • Zistite skutočnú príčinu toho, čo vás hnevá. Vyhnete sa situácii, keď si svoje emócie vybijete na niekom nevinnom alebo uškodíte svojej kariére.
  • Odpúšťajte, veď ani vy nie ste dokonalý človek a robíte chyby.

Hnev zhoršuje vzťahy aj zdravie

Okrem toho, že nekontrolovaný hnev prináša do pracovných vzťahov napätie, môže skomplikovať i kariérny rast a z dlhodobého hľadiska je príčinou zdravotných ťažkostí.

Podľa odborníkov z Davilovej univerzity medicíny a farmácie v Bukurešti existuje u ľudí, ktorí často pociťujú hnev, väčšia pravdepodobnosť vzniku ischemickej choroby srdca, porúch príjmu potravy, cukrovka, obezita a hnev je tiež zodpovedný za zvýšený výskyt dopravných nehôd.

Čo sa vlastne deje, keď sa hneváme? „Časté a opakované nekonštruktívne kolízie ľudí v konfliktoch prinášajú napätie a stres. Keď prežívame hnev, naše telo vylučuje adrenalín, zrýchľuje sa srdcová frekvencia a do končatín sa nám nahrnie krv.

Organizmus je pripravený na útek alebo útok. Ak telesné napätie neuvoľníme, hromadí sa v podobe svalového napätia. Ak ho ani neskôr neventilujeme rôznymi technikami a zostáva neuvoľnené, v priebehu rokov sa môže zmeniť na chronické ochorenie, napríklad tráviacej sústavy, prerásť do migrén či ďalších telesných ťažkostí,“ upozorňuje kariérna koučka.

4 potraviny, ktoré upokojujú

  • Horká čokoláda: znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a stimuluje produkciu hormónov, ktoré pozitívne ovplyvňujú náladu (serotonín, endorfíny). Navyše obsahuje horčík, ktorý upokojuje nervovú sústavu.
  • Banány: sú zdrojom magnézia, vitamínov zo skupiny B a tiež aminokyseliny tryptofán, ktorá podporuje tvorbu serotonínu, nazývaného aj hormónom dobrej nálady.
  • Zelený čaj: je zdrojom aminokyseliny s názvom theanín, ktorá prispieva k navodeniu psychickej pohody.
  • Mandle: sú bohatou zásobárňou vitamínov skupiny B, horčíka a zdravých tukov, ktoré pozitívne ovplyvňujú činnosť nervovej sústavy.

Zvládať hnev sa dá naučiť

Ak si uvedomíte, že máte problém so zvládaním hnevu, ste na najlepšej ceste naučiť sa to. Existujú viaceré účinné spôsoby, ako pozitívnu zmenu vo svojom správaní dosiahnuť. Ako prvú pomoc môžete použiť hlboké dýchanie či počítanie do desať.

Odborníci odporúčajú zamerať sa i na fyzické prejavy hnevu a týmto spôsobom eliminovať negatívne emócie. Skúste sa sústrediť napríklad na to, ako rýchlo vám bije srdce či prudko dýchate. Malo by to znížiť intenzitu hnevu. Vhodné je tiež využiť silu ľudských zmyslov.

V praxi to znamená prehrať si v mysli obľúbenú pieseň alebo si predstaviť miesto, na ktorom sa cítite úžasne. „Na uvoľnenie napätia sú výborné okamžité jednorazové techniky. Určite mnohí poznajú zlomenie ceruzky, pokrčenie alebo roztrhanie papiera, prebehnutie sa po schodoch. Z priebežných a preventívnych techník uvoľňovania napätia je výborný šport, kreatívna tvorivá činnosť ako kreslenie, hudba alebo napríklad bubnovanie, príroda či priateľ na rozhovor,“ odporúča Eva Uhríková.

Nezvládam hnev. Čo s tým?

Odpovedá kariérna koučka Eva Uhríková:

V prvom rade by som chcela podotknúť, že mať emócie je prirodzené. Neexistujú pocity, ktoré „by sme nemali cítiť“. Môžeme ich však prijať ako výzvu nájsť primeranejšie spôsoby, ako s nimi narábať a ako ich vyjadriť.

Dôležité je uvedomiť si ich informačný význam. Hnev nám hovorí, že s niečím, čo sa deje, nie sme spokojní. Má tiež energetizujúci význam a tlačí nás k akcii. Ak toto smerovanie správne využijeme, pomôže nám uviesť veci do pohybu smerom k riešeniam a zmeniť to, čo nám je nepríjemné.

Preto by som chcela „hnevlivým“ ľuďom odporučiť, aby sa sami seba spýtali: Čo sa deje? Prečo cítim hnev? Čo mi prekáža? Čo potrebujem zmeniť? Čo potrebujem na to, aby tieto pocity poľavili? O čom chcem komunikovať? A až potom by sa mali pustiť do komunikácii o probléme.

Pritom je dôležité rešpektovať seba a svoje potreby a zároveň pristupovať s rešpektom k iným. Bez ublíženia komukoľvek a udržania kvalitných vzájomných vzťahov.

Pri komunikácii sa oplatí hovoriť o sebe, čo vnímam, cítim, čo sa so mnou deje. Problém opísať bez obviňovania a navrhnúť riešenia, prípadne požiadať o zmenu správania druhej osoby, ak ju pokladáme za problémovú. Nehodnotiť osobu ako takú, ale len jej správanie.

Hnev sa vždy ľahšie ovláda v práci, ktorá nás baví, v prostredí, ktoré nám sedí. Vtedy sme tolerantnejší k chybám iných a lepšie pripravení konštruktívne riešiť pracovné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  2. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  3. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  4. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  5. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete
  7. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  8. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 226
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 565
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 725
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 947
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 478
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 567
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 340
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 626
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová

Ako na útulný interiér v minimalistickom štýle.


Juliana Murcinová
Paris Hilton

Nie je všetko zlato, čo sa blyští...


reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 843
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 38 513
  3. Pavol Burda: Podržtaška naveky 35 246
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 371
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 108
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 676
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 410
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 18 328
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťZatvoriť reklamu