SME
reklama

Vedkyňa z Havaja Eva Schunová: Verím, že existujú paralelné svety

V astronomickom centre na Havaji sleduje asteroidy. Tieto vesmírne objekty nie sú len hrozbou pre našu planétu, ale aj nositeľmi života a dôležitých informácií.

(Zdroj: Jakub Gulyás)

V médiách vás poeticky nazvali strážkyňou Zeme. Ako ste sa dostali k vašej výnimočnej práci?

Inšpiroval ma kolega z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, ktorý sa dostal do astronomického centra na Havaj. Po návrate všetkým rozprával, aké je to tam úžasné a potom sa ma opýtal, prečo to neskúsim aj ja. Veď ak sa jemu podarilo získať grant, prečo by sa to nemohlo podariť aj mne. Napokon to vôbec nebolo ťažké. Na Havaji som ostala vyše dvoch rokov, potom som prišla na Slovensko, aby som obhájila svoju dizertačnú prácu. Vedela som však, že sa chcem vrátiť. Podarilo sa mi zapojiť do projektu PanSTARRS pre NASA, ktorý ma opäť vrátil na ostrov O'ahu. Okrem toho som sa na Havaji zoznámila s mojím nastávajúcim manželom, takže to vyzerá tak, že tam zostanem dlhšie. Ale pracovať môžem aj na diaľku, cez počítač z hocijakého miesta na svete.

Ako sa to dá?

Jednoducho, stačí vám počítač a internet, aby ste sa mohli pripojiť na veľké počítače na Havaji. Ďalekohľady, ktoré tam sú, sa dajú diaľkovo ovládať.

Takže môžete byť, povedzme, v Bratislave a pozerať sa na vesmír z vrcholu sopky Mauna Kea?

Dnes je to bežné. Je to lacnejšie ako platiť vedcom za to, aby sa premiestňovali z jednej krajiny do druhej. Ďalekohľad na Havaji ovládajú technici, ktorí tam priamo pracujú, sú na to špeciálne školení a vy s nimi spolupracujete cez Skype a hovoríte im, na aký cieľ sa potrebujete zamerať.

Vašou úlohou je pozorovať asteroidy?

Cieľom projektu, na ktorom pracujem, je vyhľadávať pohyblivé objekty, či už asteroidy alebo kométy. Samozrejme, že pritom občas narazíme aj na kozmické sondy a špionážne družice. Preto je do celej záležitosti zapojený aj americký Air Force, ktorý tie družice zachytáva, aby sme ich nevideli.

is4a4014_r14.jpg

Aký je hlavný zmysel vašich pozorovaní?

Zameriavame sa na asteroidy do priemeru stodvadsať metrov, ktoré by mohli teoreticky naraziť do Zeme a spôsobiť škody. Skúmame ich zloženie a povrchové vlastnosti. Je neuveriteľné, čo všetko sa dá z takýchto údajov vyčítať. Napríklad zistíme, aké gravitačné procesy sa odohrávali v čase, keď sa vyvíjala slnečná sústava. Vďaka tomu vieme, že planéty mali kedysi iné postavenie ako dnes. Urán s Neptúnom boli vymenení, slnečná sústava vyzerala úplne inak. Asterodidy medzi Marsom a Jupiterom sa v určitom čase začali rozpadávať vzájomnými zrážkami a jeden z fragmentov, ktoré pritom vznikli, vyhubil na Zemi dinosaury. Je fascinujúce vidieť do takej hlbokej minulosti, je v tom kus archeológie.

Asteroidy však nie sú len ničiteľmi, ale aj nositeľmi života.

To sú tie, ktoré neprešli tepelnou premenou pri zrážke s iným objektom a na povrchu alebo pod ním majú komplexné organické molekuly. Keď potom narazia na planétu s priaznivými podmienkami na život, môžu sa z nich vyvinúť zložitejšie organizmy.

Takže život nie je zrejme len na Zemi?

Všetko, čo sa vo vesmíre odohráva, má s veľkou pravdepodobnosťou na inom mieste podobný priebeh. Vieme, že keď boli v slnečnej sústave posuny planét, niečo podobné sa dialo aj inde. Preto je vysoko pravdepodobné, že aj na iných miestach ako na Zemi sú iné formy života. Možno oveľa vyspelejšie ako my, možno len vo forme baktérií, ale aj to by bolo úžasné, keby sa nám ich podarilo objaviť.

Veríte na paralelné vesmíry?

Verím, že vesmírov, v ktorých sa vyskytujú podobné fyzikálne a matematické javy ako v našom, môže byť viac. Lebo príroda vždy opakuje určité funkčné modely. Aký by to malo zmysel, keby celý zázrak stvorenia platil len pre jeden vesmír?

Na čom momentálne pracujete?

Ide o projekt pre NASA, na ktorý som veľmi hrdá. Plánujeme zachytiť malý 7-metrový asteroid, presunúť ho pomocou zvláštnej sondy na obežnú dráhu Mesiaca a vyslať naň kozmickú loď s ľudskou posádkou. Je to najambicióznejší vesmírny projekt od čias Apolla, mali by sa pri ňom otestovať technológie, ktoré sa potom využijú pri lete na Mars. Keď som výsledky svojho výskumu prezentovala na konferencii vo Washingtone, chvíľami som ani nemohla uveriť, že tam vôbec som. Dievča z malého slovenského mesta medzi svetovými vedeckými kapacitami.

Nehrozia pri tom žiadne riziká?

Akože či by ten asteroid nemohol zasiahnuť Zem? Na to, aby narobil škody, je príliš malý. Ešte nás čaká veľa testovania a skúmania, ale jedno je isté - určite by sa rozpadol v atmosfére ešte pred nárazom. Prinajhoršom by spôsobil len menšie otrasy a porozbíjal pár okien, to by bolo všetko.

is4a3813_r410.jpg

Vo vesmíre však putujú aj veľké nebezpečné objekty. Ako sme proti nim momentálne chránení?

Keby sme zachytili veľký asteroid dvadsať rokov pred zrážkou, čo je veľmi pravdepodobné, existuje viacero možností. Jednou z nich je takzvaný gravitačný traktor. Vyslali by sme k asteroidu sondu, ktorá by ho sprevádzala, až kým by sa nepriblížil k Zemi a pôsobila pritom naň svojou hmotnosťou. Tento malý gravitačný impulz stačí na to, aby asteroid vychýlil z obežnej dráhy o niekoľko tisíc kilometrov a ochránil nás pred zrážkou. Ďalšou možnosťou je vychýliť obežnú dráhu asteroidu pomocou infračerveného žiarenia. V prípade priamej hrozby existuje ešte možnosť zostreliť asteroid jadrovými raketami.

Dúfajme, že niečo také sa nikdy nestane. Inak, ako sa vám žije na Havaji?

Ja som sa aklimatizovala veľmi dobre. Zoznámila som sa s úžasnými ľuďmi, ktorí ma povodili po okolí, ukázali mi, kde sa dá dobre najesť, surfovať, zažiť krásne túry v exotickom prostredí.

Príroda vie byť na Havaji krutá. Nebojíte sa zemetrasení a búrok?

Našťastie, miestne štítové vulkány nie sú veľmi nebezpečné, zemetrasenia tam nebývajú silné. Maximálne vám zacinkajú šálky v poličke. Ale pri búrkach mám niekedy strach. Havajské domy často ani nemajú hromozvody a keď vám trieskajú blesky priamo na hlavou, tak je to strašidelné. Pocit ohrozenia sme zažili aj počas cunami v Japonsku. Videli sme v televízii ako miznú celé mestá pod vodou a tušili sme, že o pár hodín celá tá spúšť dorazí k nám. Ľudia boli evakuovaní na vyššie položené miesta, niektorí spali na parkoviskách. A obchody zívali prázdnotou, lebo v panike z nich vykúpili všetky zásoby. Havajské ostrovy sú závislé od dovozu potravín, keď sa zničí letisko alebo prístav, ľudia môžu zostať odrezaní od sveta na dlhší čas.

Prečo sa vlastne robia dôležité vesmírne pozorovania práve na Havaji?

Keďže ostrovy sú izolované uprostred oceánu, je tam nesmierne čistý vzduch. Vrchol sopky Mauna Kea je nad vrstvou inverznej oblačnosti, vzduch sa tam takmer nechveje, to všetko vytvára vynikajúce podmienky na pozorovanie.

is4a4049_r6858.jpg

Ako sa žije v medzinárodnej vedeckej komunite? Ste v kontakte aj s domácim obyvateľstvom, s jeho kultúrou?

Moji spolubývajúci sú bieli, ale na Havaji sa už narodili, takže vďaka nim som veľa spoznala. Obľúbila som si tradičný tanec hula, ochutnala miestne jedlá, spoznala mentalitu domácich. Havajčania sú milí ľudia, veľmi zameraní na rodinné vzťahy. Občas sa smejeme, že to tam trošku vyzerá ako na Sicílii. Ale len pokiaľ ide o prejavy emócií. Na väčšine miest je veľmi bezpečne. Nemusíte si zamykať dom ani sa báť, že vám niekto ukradne auto alebo motorku. Raz som si zabudla kľúče od zapaľovania v mopede, nechala som ich na rušnej mestskej ulici a išla spať ku kamarátke. Ráno boli tam, kde som ich nechala. A to aj napriek tomu, že na Havaji je veľa chudoby. Pozemky sú také drahé, že chudobné rodiny nemajú na to, aby si kúpili dom. A tak žijú v stanoch alebo v lacných vládnych domoch. Je to smutné, keď na druhej strane vidíte milionárske haciendy, ktoré tam vyrástli.

Na záver malá provokačná otázka - čo si myslíte ako astronómka o astrológii?

Neverím, že existuje spojenie medzi osudom a vesmírnymi telesami, na to ich je okolo nás priveľa. Astrologické predpovede bývajú nepresné a ak nimi niekto manipuluje dôverčivých ľudí, je to smutné. Ale nemám nič proti tomu, keď si niekto urobí z astrológie hobby.

Takže pri plánovaní budúcnosti sa nepýtate hviezd, čo máte robiť?

Nerobím si veľké plány, lebo nikdy neviete, čo vám život prinesie. Ale chcela by som pokračovať vo vesmírnom výskume, neskôr možno učiť na univerzite a založiť si rodinu. Aby mohli moje deti navštevovať starých rodičov na Slovensku, možno sa časom presťahujeme s mužom bližšie, ale to ukáže čas.

Vizitka:

Eva Schunová (31)

Pochádza z Piešťan. Vyštudovala Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje ako výskumná analytička na Astronomickom inštitúte Havajskej univerzity. Špecializuje sa na pozorovanie asteroidov. Momentálne sa zapája do projektu PanSTARRS. Ide o vyhľadávací systém pre asteroidy a iné pohyblivé objekty vo vesmíre. So svojím americkým snúbencom Claytonom žije na Havaji.

Foto: Jakub Gulyás

Styling a vizáž: Jana Olšinská

Ďakujeme za poskytnutie priestorov na fotografovanie Astronomickému a geofyzikálnemu observatóriu UK v Modre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 752
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 907
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 257
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 084
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 837
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 774
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 080
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 880
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu