Na známom crowfundingovom portáli kickstarter.com sa pred dvoma rokmi objavil zaujímavý projekt. Dvadsaťpäťročná Američanka Britton Delizia zháňala financie na vydanie knihy, v ktorej obhajuje právo žien na štíhlosť.
„Je ťažké žiť medzi ľuďmi, ktorí neustále zdôrazňujú krásu kriviek a vnád a ktorí si robia posmech z tých, čo na sebe tvrdo pracujú alebo majú rýchly metabolizmus,“ vyznáva sa Delizia a tvrdí, že štíhle ženy sú dnes diskriminované.
Jej projekt neuspel, z požadovaných 10000 dolárov na vydanie knihy vyzbierala potenciálna autorka necelú tisícku. Britton však získala viac než štyri tisícky facebookových fanúšičiek a zároveň si prečítala značný počet nahnevaných reakcií.
Vo svete, kde sú módne časopisy plné dám s konfekčnou veľkosťou 34 a kde si sedemdesiatkilové dievčatá netrúfnu ísť do bežného módneho obchodu, pretože vedia, že tam aj tak nič nezoženú, sú slová o diskriminácii štíhlych ľudí pomerne odvážne. Lenže existujú aj ženy, ktoré majú opačný problém. Chcú pribrať, no nedarí sa im.
Sama medzi veľkými dievčatami
„V túžbe nabrať zopár kíl som vyskúšala všetko, na strednej škole som do seba liala plechovky sladeného kondenzovaného mlieka, hltala čokoládové tyčinky, dopovala sa výživovými doplnkami, lenže bezvýsledne,“ hovorí 40-ročná Monika.
„Po škole som začala pracovať ako sekretárka v štátnom úrade a tam si na mne kolegyne doslova zgustli, neustále pretriasali moju ,podvýživu’, vraveli, že ma musia vykŕmiť, že vyzerám ako z koncentráku,“ spomína.
Nepríjemný zážitok sa pred pár rokmi prihodil aj 35-ročnej Hane, ktorá sa prihlásila na kurz brušných tancov. „Inštruktorka nás celú hodinu masírovala vetami o nádherných krivkách, ktoré znamenajú plodnosť, ospevovala mäkkosť a záhyby ženského tela a niekoľkokrát zdôraznila, že kilá navyše z nás robia zvodnú bohyňu. Medzi tými veľkými dievčatami som sa cítila ako balíček hrkajúceho vysušeného raždia bez akejkoľvek šance porodiť, ale aj splodiť dieťa,“ spomína Hana.
„Povedať: ,Dievča moje, si ako z koncentráku,’ to je v poriadku. Lenže skúste ráno kolegyňu privítať slovami: ,Panebože, si tučná ako prasa, prestaň už s tým prežieraním!’ Pravdepodobne s vami neprehovorí do konca života,“ uvažuje Hana.
Hádky o tom, či je ľahšie pribrať, alebo zhodiť, by mohli rozpútať dámsku svetovú vojnu. Našťastie, tak ako je možné (neľahko) schudnúť, dá sa aj (neľahko) pribrať. Len sa o tom nepíše v ženských magazínoch.
Antidiétový jedálniček
Ako sa stravovať, aby sme pribrali zopár kilogramov? Pre niektorých absurdná otázka, pre iných ťažký oriešok. Radí lekárka a odborníčka na výživu Alžbeta Béderová zo Združenia pre zdravie a výživu, Zzv.sk.
Základné pravidlo je jednoduché - prijať viac energie, než vydáme. Hranolčeky alebo karamelové krovky sú síce kalorické, ale aj pri naberaní váhy je dôležitá kvalita potravín a vyvážený jedálniček s primeraným obsahom bielkovín, tukov a cukrov v odporúčanom percentuálnom pomere 10:25:65.
„Strava by mala byť pravidelná a rozložená na päť až šesť porcií denne,“ hovorí Alžbeta Béderová. Aj pri priberaní platí, že najdôležitejším jedlom dňa sú raňajky.
Je to prvé jedlo po osemhodinovom pôste a poskytuje energiu na dopoludnie. Navyše, počas spánku neprijíma telo žiadne živiny, to znamená, že ak ich organizmu urýchlene nedodáme, začne si ich brať z vlastných svalových zásob.
Pre budovanie svalovej hmoty je nevyhnutný dostatok bielkovín počas celého dňa. „Mali by byť kvalitné, teda s obsahom všetkých esenciálnych aminokyselín. „Je to najmä mäso, ktoré treba primerane striedať, ďalej morské plody, mliečne výrobky a vajcia,“ vymenúva špecialistka na výživu.
Netreba zabúdať ani na sacharidy. Lenže pozor, čokoládové tyčinky obsahujú najmä jednoduché cukry, ktoré by sa mali podieľať na tvorbe energie maximálne desiatimi percentami. „Zvoľme si radšej komplexné sacharidy, nájdeme ich napríklad v zemiakoch, ryži, cestovinách, strukovinách, zo sladkostí je vhodné sušené ovocie alebo cereálne tyčinky,“ radí Alžbeta Béderová.
Vynikajúcim zdrojom tukov sú oriešky, olivový, repkový, ľanový či slnečnicový olej, rybí tuk alebo mastné ryby. Lekárka upozorňuje, že sa netreba báť ani živočíšnych tukov, napríklad masla alebo plnotučných jogurtov. Mliečny tuk je ľahko stráviteľný, obsahuje celé spektrum mastných kyselín vrátane konjugovanej kyseliny linolovej, ktorá stimuluje tukový metabolizmus a niektoré výskumy potvrdili, že podporuje aj celkovú regeneráciu, rast svalov a dokonca pomáha pri prevencii onkologických ochorení.
Od kapusty chlap je tlstý, hovorili naši predkovia. Dnes je kyslá kapusta skôr známa ako pomocník pri chudnutí, lenže správna činnosť čriev je dôležitá aj vtedy, keď chceme kilá nabrať.
Kvasená zelenina obsahuje celé spektrum vitamínov zo skupiny B, teda čiastočne aj vitamín B12, o ktorom sa verí, že podporuje rast svalov a povzbudzuje chuť do jedla, aj keď presvedčivé vedecké dôkazy zatiaľ neexistujú.
Správnemu tráveniu pomáhajú aj jogurty a ďalšie kyslomliečne výrobky, pri naberaní váhy sú vhodné najmä plnotučné.
Chuť do jedla dodajú aj bylinky, napríklad materina dúška, čakanka obyčajná, saturejka, horec žltý, pamajorán, rebríček, ľubovník bodkovaný.
Dôležitý je pohyb na čerstvom vzduchu, vyhýbanie sa stresu a dostatok oddychu.
Ak ste aj napriek všetkým opatreniam naďalej príliš chudá, Alžbeta Béderová odporúča návštevu praktického lekára a komplexný rozbor krvi. Úbytok váhy bez zjavnej príčiny môže byť sprievodným znakom vážnych ochorení.
Cvičením ku kilám
V posilňovni sa dá aj efektívne pribrať. Radí kondičná trénerka Janka Roziaková, fitnescentrum FitUp, Námestie SNP 19, Bratislava, Fitup.sk.
„Začať treba s kompenzačnými cvičeniami a cvičením s vlastnou váhou, aby sa posilnil stabilizačný systém tela. Posilňujeme hlavne veľké svalové partie ako chrbát, stehná a hrudník,“ hovorí Janka Roziaková.
V tréningovom programe by mali byť zastúpené drepy, zhyby, kľuky, kľuky na bradlách, tlaky na lavičke, ramenné tlaky, príťahy na chrbát.
Slovo odborníka:
Janka Roziaková, kondičná trénerka, fitnescentrum FitUp
Najväčší prírastok svalovej hmoty zabezpečia vzpieračské cvičenia, pričom platí, že zaťaženie treba postupne zvyšovať.
Cvičenie by malo trvať maximálne hodinu, musí však byť intenzívne. „Aj kardiotréning sa odporúča krátky a intenzívny, vhodný je napríklad šprint alebo švihadlo. Pri dlhšom bicyklovaní alebo behu sa odbúravajú zásoby tuku aj svalstvo,“ vysvetľuje kondičná trénerka.
Po tréningu sa treba výdatne najesť, inak si telo ukrojí z vlastných svalových zásob.
„Výživové doplnky sú síce účinné a efektívne, ale osobne som skôr zástankyňou prirodzenej stravy,“ hovorí kondičná trénerka. „Ak už chcete predsa len niečo vyskúšať, vyberte si po cvičení proteínovú tyčinku alebo nápoj, ktoré poslúžia na regeneráciu svalov.“
Nezabúdajte na oddych, pretože svaly rastú najmä po cvičení a počas spánku.
Foto: archív A. B., archív J. R.