SME

Mária Virčíková: Robot by mal byť čo najpríjemnejším spoločníkom

Seniorom v ústavoch budú raz pomáhať humanoidní roboti. Nie je to až také sci-fi, možno budú obsluhovať aj nás. Mladá vedkyňa z Košíc sa podieľa na tom, aby boli čo najpríjemnejšími spoločníkmi.

(Zdroj: Lenka Imrichová)

Zaoberáte sa sociálnou robotikou. Čo to presne znamená?

Venujem sa interakcii človeka a stroja. Konkrétne sa zaoberám prvkami neverbálnej komunikácie s humanoidom, pracujem na tom, aby robot nebol len nástrojom, ale čo najpríjemnejším a najprirodzenejším spoločníkom. Mal rozpoznať základné prejavy emócií u človeka a podľa toho reagovať, teda inak, keď sa smejete, inak, keď je vám smutno. A zároveň by sa mal vedieť prispôsobiť a učiť sa, ako sa má správať, aby to konkrétnemu človeku čo najviac vyhovovalo. Taktiež by mal okrem verbálneho prejavu vedieť komunikovať aj neverbálnymi prvkami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kde by to mohlo pomôcť?

Predstavte si situáciu, že sa dieťa potrebuje naučiť anglické slovíčka alebo cviky a robot mu ich zábavnou formou ukáže. To neznamená, že nahradí rodičov alebo učiteľov, skôr by bol kamarátom, ktorý by deti motivoval a povzbudzoval. Vhodnou cieľovou skupinou sú aj seniori, ale napríklad aj autisti, ktorí majú problémy v rozpoznávaní emócií u ľudí, no zároveň majú prirodzenú náklonnosť k technike. V budúcnosti sa uvažuje o univerzálnych robotických spoločníkov pre ľudí.

dsc_2790_r1089.jpg

Skúšate niečo také aj v praxi alebo zatiaľ pracujete len v laboratórnych podmienkach?

Pracujeme aj v prirodzenom prostredí, pretože veľakrát si niečo myslíme v labáku, no v skutočnosti je to úplne inak. Prídeme trebárs na základnú školu, kde má robot deťom ukazovať cviky na skoliózu a my sledujeme, od ktorého momentu sa začnú nudiť. Takto sme napríklad prišli na to, že pre deti je dôležité, aby sa robot neopakoval, aby mal bohatú databázu trikov, tancov a ďalších prejavov, inak si ich pozornosť neudrží.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínali ste aj rozpoznávanie emócií. Ako to prebieha?

Skenujem mimiku tvárí a rôzne pohybové vzory, ako sú gestá, údaje potom prenášam do matematickej podoby. Pre počítačových hráčov bude možno zaujímavé, že na to používam senzor Kinect, ktorý je súčasťou bežne dostupných herných konzol.

Robil to už niekto pred vami alebo budete prvá?

Samozrejme, existuje veľká skupina vedcov, ktorí sa zaoberajú rozpoznávaním emócií z obrazu, hlasu, textu alebo z fyziologických signálov človeka. Niektoré programy sa zameriavajú na mimiku úst, iné programy zasa vedia rozpoznať emócie z pohybu, ale spojiť to celé dokopy je trochu komplikované a práve toto riešim vo svojej dizertačnej práci. A už teraz sa teším, že môžem byť jednou z mála ľudí na celom svete, ktorí sa môžu podieľať na tejto téme.

SkryťVypnúť reklamu

Dokážu sa už roboti učiť sami z vlastných skúseností?

Áno, práve to je princíp umelej inteligencie, kde hovoríme o troch schopnostiach inteligentných systémov – aby vedeli uchovávať znalosti, následne ich použiť na riešenie daného problému a získavať nové znalosti. Mnohé princípy sú biologicky inšpirované, ja napríklad používam na rozpoznávanie emócií umelé neurónové siete, tie sa tiež vyznačujú schopnosťou učiť sa.

Otrepaná otázka, ale – nemôže sa to vymknúť z rúk?

Vzbura strojov zatiaľ rozhodne nehrozí, ešte máme pred sebou kopu technologických problémov (smiech). Lenže aj dnes už stojíme pred určitými právnymi a bezpečnostnými otázkami. Napríklad v japonskej Toyote sa okrem výroby áut pracuje na humanoidnom robotovi, ktorý dokáže prenášať ľudí a pomáhať pacientom v nemocniciach. V horizonte desiatich rokov bude možno bežným pomocníkom v ústavoch pre imobilných, lenže kto bude zodpovedný za to, ak náhodou zraní človeka? Podobné je to aj s Google autom bez šoféra - čo sa stane, ak niekoho zrazí? Aj keď v štyroch štátoch USA to asi majú legislatívne zvládnuté, pretože auto tam má povolenie jazdiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čítala som, že ľudia majú nedôveru k robotom, ktorí sa veľmi podobajú na ľudí.

Populárne vysvetlenie hovorí, že za to môžu rozličné katastrofické sci-fi filmy a literatúra. Veda má na to zdôvodnenie, ktoré sa volá teória tajomného valu. Vymyslel ju Japonec Masahiro Mori a hovorí o tom, že čím sa robot viac podobá na človeka, tým je pre nás zaujímavejší, lenže platí to len po určitú hranicu. Ak je podobnosť príliš veľká, v ľuďoch narastajú nedôvera a averzia.

dsc_2871_r3010.jpg

Preberáte v škole aj etické otázky týkajúce sa robotov a budúcnosti?

Áno, riešili sme filozofické aspekty umelej inteligencie, aj sme si čítali nejaké knihy a sama svojim študentom radím, aby o tom začali premýšľať. Dokonca existuje aj niečo také, ako roboetika.

Takže asi poznáte tri zákony robotiky podľa Isaaca Asimova?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jasné, robot nesmie ublížiť človeku a tak ďalej (úsmev)...

V Amerike už nahrádza software živých telefonických operátorov. Nedávno som si vypočula záznam z komunikácie medzi robotkou a človekom, bolo to až desivo realistické...

Funguje to na podobnom princípe ako takzvané chatboty, teda softwary na četovanie. Známa je napríklad Elisa, ktorej sa môžete zveriť ako psychoterapeutke. Ale odhalíte ju rýchlo, pretože software je pomerne nedokonalý. Na katedre sme dokonca skúšali zorganizovať diskusiu robota Naa a Siri z Iphonu. Rozprúdila sa nečakaná komunikácia, Nao odporúčal Siri, aby zavolala jeho matke, Siri namietala, že ju nepozná, bolo to celkom zaujímavé.

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

SkryťVypnúť reklamu
reklama

zoznamka.jpg

Seriózne zoznámenie

Ale poďme ešte k tej robotickej operátorke. Ľudia sa k nej správali dosť hrubo a ja som k nej pociťovala ľútosť. Nie je to zvláštne?

Ľudia predsa bežne pripisujú ľudské vlastnosti neživým veciam, vraj sa to dokonca stáva aj pri robotických vysávačoch. Ich majitelia im dávajú mená, šijú im oblečenia. A keď sa, nedajbože, vyskytne porucha a predajca navrhne, že ich v rámci záruky vymení, majitelia o tom nechcú ani počuť, chcú len svojho starého maznáčika.

Vy máte k svojmu robotovi aký vzťah?

Myslím si, že je zatiaľ čisto profesionálny (smiech). Ale všímam si, že keď náhodou spadne, tak sa študentom zatají dych, akoby ho to bolelo.

To možno pre jeho cenu. Prezradíte, koľko stojí taký malý humanoid?

Nao bol nedávno v akcii 1+1 zdarma, teda za cenu zhruba desaťtisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako vlastne vyzerá váš pracovný deň? Striedavo sa hráte s robotmi a programujete?

Asi by som to nenazvala, že sa len hráme, ale je to zábavné. Väčšinu času strávime programovaním, potom cez wifi prenesieme program na robota a skúšame.

Nezvádza vás to na pracovisku k malým zlomyseľnostiam, napríklad že potajme preprogramujete robota, aby vystrašil kolegov?

U nás v labe máme veľkú plochu pre robotov a nad ňou kameru. A jeden spolužiak sa z internátu napojil na robota a cez kameru sledoval ostatných, ako budú reagovať. Zrazu sa Nao začal dvíhať...

Asi poznáte rôzne klišé, týkajúce sa itečkarov. Je na nich trochu pravdy?

Čiastočne na tom niečo bude. Keď si napríklad ideme večer niekam sadnúť, vždy sa to skončí hádkou o najlepšom programovacom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

dsc_2936_r2199.jpg

Predpokladám, že ste ako žena v menšine.

Vo veľkých zahraničných firmách sú ženy bežne na vysokých IT pozíciách. Na Slovensku to zatiaľ pokrivkáva, ale nejaké zmeny sa dejú. Veď aj u nás v laboratóriu sme už dve doktorandky, čo bolo kedysi nepredstaviteľné. Môj školiteľ, profesor Sinčák vychoval pätnásť doktorandov a ja budem prvá žena.

Na to asi treba určité predpoklady, napríklad lásku k matematike, či nie?

Ľudia si často myslia, že IT je suchopárny odbor, vhodný len pre matematických alebo fyzikálnych géniov, ale nie je to pravda. Veď keby vysoké školy boli len pre géniov, tak by sa neuživili. Kto chce u nás študovať, nemusí byť čistým jednotkárom na strednej škole. Programovanie je navyše veľmi kreatívne a pestré, neučíte sa len poučky z kníh, ale používate fantáziu, máte možnosť vyvíjať úplne nové veci. A zaručene nebudete mať problémy s uplatnením na trhu práce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo vy, ako ste sa dostali k tomuto odboru?

Bola som typická gymnazistka, ktorá nevie kam ďalej. Najskôr som si podala prihlášku na architektúru, no nepozdávalo sa mi, že štúdium trvá šesť rokov, ani to, ako vyzeral internát. Začala som sa teda obzerať po vhodnom odbore v Košiciach a náhodou som natrafila na kybernetiku. Znelo to celkom dobre, akurát som netušila, čo to je. Podala som si prihlášku a keďže kybernetika sa začínala o dva týždne skôr než architektúra, povedala som si, že sa na tých kockáčov nezáväzne pozriem. A zostala som až doteraz.

Myslíte si, že ženský aspekt môže byť v sfére IT prínosom?

Samozrejme, a nemyslím si to len ja! V popredí známych IT firiem ako je Yahoo, IBM, HTC, Xerox, Oracle alebo Mozilla sú ženy. V oblasti sociálnej robotiky ženy dominujú, dokonca prvú robotickú hlavu, ktorá prejavuje emócie podobne ako človek zostrojila Cynthia Breazeal, ďalšie vedkyne zavádzajú robotov do oblasti autizmu. Okrem toho si myslím, že ženský aspekt je prínosom vo všetkých oblastiach, prečo by to v IT malo byť inak?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vizitka

Mária Virčíková (28)

Vyštudovala bakalársky odbor kybernetika a inžiniersky odbor umelá inteligencia na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Tento rok končí doktorandské štúdium, vo svojej dizertačnej práci sa venuje interakcii človeka a robota. Prednášala na svetových konferenciách v Austrálii, Kórei, Slovinsku, Španielsku, Nemecku, USA a na viacerých univerzitách v Japonsku. V rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 zorganizovala celosvetovú súťaž v programovaní interaktívnych robotov a mobilných aplikácií, pravidelne sa zapája do vzdelávacieho projektu Noc výskumníkov a ďalších aktivít, ktoré popularizujú vedu a robotiku. Získala grant od nadácie Intenda na dokončenie dizertačnej práce. V prestížnej súťaži neziskovej organizácie Junior Chamber Internatinal získala hlavné ocenenie Top študentská osobnosť roka 2012/2013.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 155
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 454
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 298
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 142
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 833
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 678
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 176
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 387
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


24
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 433
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 51 054
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 571
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 761
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 462
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 865
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 241
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 877
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu