Kde sa berie?
Prirodzene ho prijímate v jedle. Je to jednoduché. Zdrojom sú najmä ryby, mäso hovädzie, bravčové aj hydinové, krabie mäso, strukoviny, morské plody a z nich najmä ustrice, ale aj obilné klíčky, vlašské orechy, mandle, cícer, ovsené vločky a tekvicové semienka. Možno si ich lúpaním zaháňate občas nervozitu a tiež hlad.
Vegetariáni prijímajú prirodzene menšie množstvo zinku z potravín, keďže nejedia mäso. Prijímaný podiel je možné zvýšiť namáčaním strukovín alebo obilnín vo vode niekoľko hodín pred ich samotnou prípravou alebo konzumáciou kysnutých potravín, ako je napríklad pečivo.
Pozitíva mu nemožno odoprieť
V každom príbalovom letáku je spomenutých hneď niekoľko pozitívnych účinkov, ktoré pri pravidelnom užívaní zinku nemožno prehliadnuť. Má vplyv na kvalitu pleti, nechtov, kvalitu a množstvo vlasov. Nie len, že zabraňuje vypadávaniu vlasov rovnako ako u žien aj u mužov, podporuje imunitný systém a chráni nás tak pred nepríjemnou chrípkou alebo nádchou.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Nedostatok a prebytok zinku
Ak ho neprijímate dostatok, telo vám to určite napovie. Náchylnosť k vzniku vnútorných zápalov a s tým spojená oslabená imunita, strata chuti do jedla, vypadávanie vlasov alebo lámavé nechty. Takéto môžu byť príznaky nedostatku zinku v organizme. V extrémnejších prípadoch sa môžu prejaviť aj nepríjemnejšie zdravotné komplikácie, ktorými môže byť zdĺhavé hojenie rán, vznik viditeľných kožných defektov, oneskorenie sexuálneho dospievania, impotencia, vážne poruchy imunitného systému alebo dokonca poruchy rastu.
Privysoký príjem zinku z potravín a doplnkov stravy spôsobuje zvracanie, bolesti hlavy, zvýšenie cholesterolu v krvi, a tiež poruchy vášho imunitného systému. Predávkovanie sa zinkom môže spôsobiť zlyhanie obličiek alebo privodiť anémiu, teda chudokrvnosť.
Nie za všetko môže samozrejme len zinok. Pri prvých vážnejších podozreniach by ste mali navštíviť lekára, ktorý určí príčinu vašich problémov. Nemusíte sa však báť, že 5 miligramov zinku navyše vám privodí popísané problémy.
Zinok v kozmetike
Je zrejmé, že tento stopový prvok je pre človeka viac osožný ako škodlivý. Nie len pre zdravie ako také, ale aj pre zdravo a mlado vyzerajúcu pleť. Podľa medzinárodného odborného magazínu International Journal of Cosmetic Science má táto kozmetická ingrediencia doslova sťahujúce účinky na pleť. Aj preto je súčasťou niektorých krémov. Zabraňuje tak ochabnutiu a v konečnom dôsledku starnutiu pleti. Okrem iného pokožku tiež chráni pred UV žiarením. Detailné pôsobenie na pleť je dnes stále predmetom štúdií a výskumov najmä zahraničných organizácií.
Pri cvičení je tiež vítaný
Profesionálnym športovcom napomáhajú doplnky stravy k zlepšeniu ich výkonov a spolu so správnou a vhodne zvolenou stravou telo posilňujú a stimulujú k lepším výkonom. Stopový prvok zinok napomáha k rýchlejšej regenerácii tela športovca pri dlhodobom alebo intenzívnom cvičení.
Denné dávky
Podľa odborníkov z Ambulancie klinickej výživy je odporúčaná denná dávka u dospelého človeka 12 až 15 miligramov a približne 20miligramov u tehotných žien.
Deti do 10 rokov – 5-10 miligramov denne
Dievčatá nad 10 rokov – 12 miligramov denne
Chlapci nad 10 rokov – 15 miligramov denne