„Celú plochu stola sme rozdelili na desať sektorov. Už na prvý pohľad vidíte jeho nedostatky – je to predovšetkým kvantitatívne predimenzované naakumulovanie učebníc v sektoroch A1, A5 a B1. Tri hromady sú skutočne príliš,“ vysvetľuje profesor Zajíc z katedry duševnej hygieny v legendárnom filme Ako básnici prichádzajú o ilúzie.
„Prázdne miesto v sektore B5 ponúka hypotézu, že tu si Leffinqwell odkladal šálku s kávou, ale dôkaz pochopiteľne chýba,“ zamýšľa sa Zdeněk Svěrák.
Poriadok na stole v banke alebo audítorskej firme symbolizuje efektivitu, racionálnosť, dobrú organizovanosť a úctu ku klientovi. V reklamnej alebo novinárskej brandži sa zasa cení neporiadok, ktorý naznačuje kreativitu, originalitu, či dokonca intelektuálne schopnosti. Majú vôbec predmety na našom stole vplyv na pracovný výkon?
Sviežim vzduchom k lepšej morálke?
Podľa niektorých výskumov sa zdá, že áno. A nielen na náš pracovný výkon. Také omrvinky na stole dokážu ovplyvniť morálku človeka, ale aj príklon k zdravému životnému štýlu.
Výskumný tím z Minnesotskej univerzity nahnal študentov do dvoch miestností. V jednej sa na stoloch a dlážke povaľovali rozhádzané smeti, druhá bola dokonale uprataná. Študentom ponúkli občerstvenie, v ktorom bolo jablko alebo čokoládová tyčinka, a možnosť zapojiť sa do charitatívnej zbierky.
Výsledok? Participanti v upratanej miestnosti si volili jablko trikrát častejšie. Uprostred neporiadku podporilo charitu 47 percent ľudí, v upratanej miestnosti ich bolo až 82 percent.
Zdá sa vám, že morálne rozhodnutia predsa nemôžu podliehať takýmto povrchným faktorom? Vedci z univerzity v americkom Utahu prišli na to, že schopnosť konať dobro dramaticky narastá po tom, ako sa v okolí potenciálneho altruistu rozpráši citrusová vôňa.
Životodarný neporiadok
Tím Minnesotskej univerzity pokračoval vo výskumoch ďalej a dospel k zaujímavým výsledkom. Študenti museli absolvovať test kreativity, zložený z nápadov, na čo sa dá použiť pingpongová loptička.
Odpovede hodnotili nezávislí odborníci, ktorí nevedeli, v akej miestnosti je respondent umiestnený. Študenti z oboch miestností vyprodukovali približne rovnaké množstvo nápadov, no úroveň invencie bola omnoho vyššia v miestnosti plnej neporiadku.
„Kreativita často vyžaduje prelomiť tradičné väzby a konvencie, a vyzerá to tak, že neusporiadané prostredie tomu len napomáha,“ konštatujú autori výskumu v periodiku Psychological Science.
K zanieteným zástancom chaosu patrí aj Eric Abrahamson, autor knihy Dokonalý neporiadok. Neorganizované systémy dávajú podľa neho šancu náhode, inšpirujú na novátorské riešenia, sú oveľa flexibilnejšie. Svoje tvrdenia dokladá desiatkami dôkazov z bežného života a neporiadnikov neváha prirovnať k partizánskym mudžahídom, ktorí dokážu vzdorovať vysoko organizovanej americkej armáde.
Na druhej strane neporiadok na stole môže zachrániť aj milióny životov. Postaral sa o to známy nedbanlivec Alexander Fleming, ktorý zabudol pred odchodom na dovolenku uzavrieť jednu Petriho misku s baktériami stafylokoka. Fleming si všimol, že novovzniknutá pleseň zabránila množeniu baktérií a na svete bol nový objav – penicilín.
Minimalisti a dekoratéri
A ako vyzerá váš pracovný stôl? Patríte medzi kancelárskych minimalistov, ktorým sa na lesklej ploche vyníma len monitor, klávesnica a stojan s dokonale zastrúhanými ceruzkami?
Alebo vám pracovné prostredie zútulňuje plyšová hračka, fotky všetkých členov rodiny, niekoľko hrnčekov s nedopitou kávou, USB chladnička na plechovkové pivo, niekoľko krémov na ruky, klbko elektrických káblov, kôpka klincov a súprava na šitie, ktorá sa zíde v prípade svetovej apokalypsy?
Rozhádzaný stôl značí rozhádzanú myseľ, hovorí obľúbené anglo-americké príslovie. Albert Einstein raz odvetil uštipačnou podotázkou – čo potom symbolizuje prázdny stôl? Nech je to akokoľvek, aspoň pred Vianocami nezaškodí tú masu neporiadku pretriediť. Minimálne preto, aby ste získali sektor na odkladanie šálky s kávou.
Muži, ženy a baktérie
V roku 2007 pozbieral vedecký tím z univerzity v San Diegu 450 vzoriek baktérií z deväťdesiatich kancelárií v New Yorku, San Franciscu a Tuscone. Vyšší výskyt sa preukázal v priestoroch, kde sa zdržovali muži.
Vedci majú dve vysvetlenia. Dôvodom môže byť fakt, že silné pohlavie je objemnejšie a baktériám poskytuje viac priestoru na množenie sa. Druhé vysvetlenie je ešte jednoduchšie – ženy sú čistotnejšie než muži.