1. Ako nakupovať?
Odborníci odporúčajú, aby sme si na výber nových slnečných okuliarov zvolili slnečný deň a hneď ich aj otestovali. Na slnku totiž môže vyzerať pohľad cez farebné sklá inak, ako keď si ich budeme skúšať v prítmí predajne.
2. Malé alebo veľké?
Zrejme prvá vec, ktorá nám padne pri výbere okuliarov do oka, je ich veľkosť. Na nej by sme nemali šetriť, pretože čím sú okuliare väčšie, tým lepšie. Mali by pokrývať celú veľkosť oka, módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Okrem toho je dobré, keď okuliare prekrývajú oči aj po stranách tváre, aby bol prienik svetla čo najmenší. Ak máme širší rám na boku, jeho výhodou je, že pomáha brániť slnečnému žiareniu aj zo strany, ale pri šoférovaní môže byť skôr na príťaž – značne obmedzuje naše zorné pole.
3. Aký materiál?
Na výber máme sklenené a plastické šošovky. Sklenené sú odolné proti poškriabaniu, ale hrozí, že sa rozbijú a sú ťažšie. Šošovky z tvrdeného plastu sú ľahšie, odolnejšie proti rozbitiu, ale môžu sa námskôr poškriabať. Rám okuliarov by mal byť ľahký, ale zároveň mechanicky odolný. Nemal by nás nikde tlačiť, okuliare by nám mali perfektne sadnúť. Ich hmotnosť by mala byť rovnomerne rozložená medzi uši a nos. Pozor na lacné a nekvalitné kovové okuliare, pretože môžu obsahovať prímes niklu či chrómu, ktoré patria medzi časté alergény.
4. Aký UV filter je potrebný?
Zapamätajme si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100 % systém ochrany, pretože neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak je na okuliaroch uvedené len 100 % UV, treba spozornieť, pretože tento údaj nám nehovorí nič o zachytení konkrétnej vlnovej dĺžky. Ak sa chceme presvedčiť, či majú naše okuliare skutočne UV ochranu, akú uvádzajú, najjednoduchšie je zobrať ich do očnej optiky, kde nám ich premerajú.
5. Akú priepustnosť svetla zvoliť?
Pri okuliaroch sa rozlišuje päť kategórií ochranných filtrov. Tento údaj nám hovorí o tom, koľko viditeľného žiarenia prepúšťajú slnečné okuliare.
Kategória 0 – bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100 %) – takéto okuliare slúžiaskôr ako módny doplnok.
Kategória 1 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80 %) – je vhodný do slabších svetelných podmienok.
Kategória 2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43 %) – používa sa na každodenné nosenie.
Kategória 3 – tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18 %) – pomerne často sa využíva pri výrobe slnečných okuliarov, vhodný je na bežné nosenie, ale aj k vode.
Kategória 4 – veľmi tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8 %) – mali by sme si ho zaobstarať, ak sa chystáme na dlhší pobyt k moru, prípadne do hôr na turistiku, ale tento filter nie je vhodný na šoférovanie, pretožeskresľuje vnímanie farieb.
6. Čím tmavšie, tým lepšie?
Mnohí máme pocit, že čím sú okuliare tmavšie, tým nás lepšie ochránia pred slnečným žiarením. Nie je to však celkom pravda, pretože nezáleží až tak na farbe skiel ako na UV filtri. Lekárka upozorňuje, že aj číre sklá môžu obsahovať UV filter a naše oko chrániť. Navyše, ak si kúpime tmavé sklá, ktoré nemajú dostatočnú ochranu pred UV žiarením, môže to byť horšie, ako keby sme nemali žiadne, pretože tým, že sú tmavé, zrenička sa nám rozšíri a do oka vniká viac žiarenia ako pri nechránenom oku. Keď nemáme nasadené okuliare, naše oko sa chráni aj samo – zrenička sa nám pri silnom svetle zúži, a tak sa nám do oka dostane menej slnečných lúčov.
7. Modrá, žltá, zelená?
Dnes dostaneme kúpiť okuliare s najrôznejšími farbamiskiel. Nie všetky sú však vhodné na všetky príležitosti.
- modrá – znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby, preto je nevhodná na šoférovanie. Toto zafarbenieskla sa neodporúča ani krátkozrakým ľuďom.
- zelená –sklá tejto farby sú univerzálne, využijeme ich počas slnečného, ale aj zamračeného dňa.
- hnedá a sivá – ich výhodou je, že základné farbyskresľujú len minimálne. Pomôžu nám, keď je jasná obloha a slnko svieti veľmi silno. Okrem toho sú ideálne za volant. Na šoférovanie je najlepšie zvoliť slnečné okuliare s polarizačným efektom, pretože znižujú množstvo odrazeného svetla do oka a zabraňujú oslňovaniu.
- žltá a oranžová – sú vhodné na šport a pri zhoršených vizuálnych podmienkach – keď je hmla alebo hustý dážď, pretože tietosklá zvyšujú kontrast a zlepšujú rozlišovaciu schopnosť.
- ostatné farby – nemajú výraznejší vplyv na kvalitu videnia.
3 otázky pre odborníčku
Odpovedá očná lekárka a mikrochirurgička Miriam Záhorcová z očnej kliniky NeoVízia:
Sme všetci rovnako citliví na silné slnečné žiarenie?
Vo všeobecnosti sú citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami. Bývajú svetloplachí, výraznejšie reagujú na ostré svetlo. Okuliare by mali nosiť vždy za jasného slnka, zlepšuje im to kvalitu života. U ostatných platí – slnečné okuliare si nasaďme vždy za slnečného počasia, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Kedy je slnečná ochrana očí najdôležitejšia?
Špeciálne dôležitá je pri mori a v horách. V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla, môže spôsobiť dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom, a to je najčastejšie práve pri mori a na horách.
Odkedy majú deti nosiť slnečné okuliare?
Od momentu, keď s nimi začneme chodiť von. Pre malé deti dostaneme kúpiť aj slnečné okuliare na gumičku. Najmenším odporúčam aspoň čiapku so šiltom, aby sme ich oči chránili pred priamym slnečným žiarením.