SME

Láska na celý život

Skutočne existuje alebo je len výplodom našich romantických predstáv? Možno milovať jedného človeka po celý život?

Existujú teórie, podľa ktorých je zaľúbenosť čisto hormonálna záležitosť a môže trvať len od dvoch týždňov do šiestich mesiacov. Takýto stav vzrušenia vraj nie je možné vydržať donekonečna, a tak po krátkom čase vyprchá, tak ako bublinky z otvoreného šampanského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A predsa sú páry, ktoré tieto teórie vyvracajú. Ich príbehy sa dokonca objavili vo vedeckých štúdiách. „Vedci vo viacerých výskumoch skúmali, ako je možné, že niektorí ľudia žijú spolu tridsať rokov a pritom tvrdia, že sú po celý čas do seba zaľúbení," tvrdí psychologička Zdenka Némethová.

SkryťVypnúť reklamu

Kríza ako príležitosť

Pritom vraj vôbec nejde o to, že by sme potrebovali mať vedľa seba ideálneho človeka. Páry, ktoré spolu vydržia celý život, prechádzajú krízami rovnako ako tie, ktoré sa rozchádzajú.

„Je to prirodzená súčasť života," vysvetľuje Zdenka Némethová. „Tak ako sa postupom času meníme a starneme, menia sa aj naše potreby." Zrazu zistíme, že to, čo nám istý čas vyhovovalo, akosi nefunguje a prichádza kríza.

Tá prvá sa zvyčajne objaví hneď, ako začneme s partnerom bývať. Kým sme spolu len randili, nemuseli sme riešiť upratovanie, nákupy a platenie účtov. Na každé stretnutie sme prišli pekne upravení a príjemne naladení.

A zrazu je tento stav neudržateľný, vo vzťahu treba reagovať inak, než sme boli zvyknutí. Podobné krízové momenty prichádzajú počas života viackrát. Môžu sa objaviť, keď po rokoch vyprchá vášeň v posteli alebo keď deti odrastú a vyletia z hniezda.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem životných okolností sa časom meníme aj my sami, v päťdesiatke máme celkom iné záujmy ako v dvadsiatke. Rovnako je to aj s naším partnerom. Zrazu zistíme, že žijeme s celkom iným človekom, akého sme si brali pred dvadsiatimi rokmi. Ako sa s tým máme vyrovnať?

„Kríza vo vzťahu nám vždy signalizuje, aby sme boli kreatívni," myslí si Zdenka Némethová. Niečo, čo je v našich životoch prežité, treba nahradiť novým funkčným modelom.

Mnohí ľudia to v takýchto chvíľach vzdávajú. Majú pocit, že ich láska už nie je tým, čím bývala, a sklamane odchádzajú zo vzťahu. Možno sa im podarí nájsť nový vzťah, ktorý, paradoxne, časom takisto dospeje k podobnej kríze, akú mali s predošlým partnerom. Je to zvláštne, ale ak sa chceme v živote vyhnúť nejakej skúške, život nám ju časom znovu naservíruje v inej podobe.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia, ktorí to pochopili, nevnímajú krízy ako prekážky, ale ako potenciál k ďalšiemu vývoju. A práve to je zrejme základným predpokladom na budovanie lásky na celý život.

Láska a zvyk

Máme sa ešte radi alebo sme spolu len zo zvyku? Táto otázka vraj nemá logické opodstatnenie. Láska v dlhodobých vzťahoch je vždy istou formou návyku. „Funguje to ako podmienený reflex," vysvetľuje Zdenka Némethová.

„Ak je nám s niekým často dobre, tak potom sa tento pocit objaví zakaždým, keď túto osobu stretneme." Žiaľ, rovnako to funguje aj v opačných prípadoch.

Ak nám niekto lezie na nervy, budeme podráždení zakaždým, keď ho uvidíme. Vytvoríme si na stretnutia s dotyčným človekom niečo ako negatívny podmienený reflex. V partnerských vzťahoch sa to stáva často vtedy, ak jeden z partnerov skĺzne do závislej pozície a násilne si vynucuje pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takáto snaha vedie k ďalšiemu prehlbovaniu krízy, lebo ten, od koho si vynucujeme lásku, má pocit, že ho zväzujeme. Nech robí, čo robí, stále to nie je dosť, a my chceme od neho nové prejavy náklonnosti. Stáva sa to, keď je napríklad jeden z partnerov veľmi pracovne vyťažený.

„Ak muž podniká a nemá pevný pracovný čas, môže sa stať, že žena bude chcieť využiť každú jeho voľnú chvíľku na to, aby mohli byť spolu," vraví Zdenka Némethová.

„Plánovať pre ňu spoločné chvíle je však náročné, lebo nikdy nevie, kedy prídu. A tak sa nechtiac dostane vo vzťahu do závislej pozície, jej život sa začne točiť len okolo toho, ako sa prispôsobiť mužovi. Pritom on jej snahu vníma ako obmedzujúcu. Možno má chuť, keď má práve voľno, tráviť čas osamote alebo s priateľmi, ale ona mu v tom bráni."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina mužov, ktorí prichádzajú do poradne k Zdenke Némethovej, tvrdí, že im partnerka kontroluje život. A nejde len o plánovanie voľna, ale aj o rozdeľovanie povinností.

Ženy sú preťažené, a tak delegujú časť úloh, o ktorých si myslia, že ich partner zvládne, naňho. Ten má však pocit, že sa dostáva do podradnej pozície, a protestuje.

Stáva sa to aj v opačnom garde, vo vzťahoch, kde sú zvyknutí o niektorých dôležitých veciach, napríklad o finančných investíciách, rozhodovať muži. Sú presvedčení, že ich žena týmto záležitostiam nerozumie, a tak ju nechcú zbytočne zaťažovať zdĺhavým vysvetľovaním. Jednoducho ju postavia pred hotovú vec a potom sa čudujú, že sa cíti dotknutá.

„Dôležité rozhodnutia vo vzťahu by mali vždy prebiehať spoločne," upozorňuje Zdenka Némethová. Keď prejavíme záujem o partnerov názor, dávame mu najavo rešpekt, nevyhnutný na to, aby sa cítil milovaný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Život sa skladá z maličkostí

Páry, ktorým vydrží láska dlhé roky, ovládajú umenie jemnej diplomacie a dokážu zachovať stav krehkej rovnováhy, nevyhnutnej na harmonické spolužitie. Keby sme sledovali ich bežné každodenné prežívanie, zistili by sme, že je plné pozitívnych prejavov vzájomnej náklonnosti.

Často sú to len maličkosti. Zdenka Némethová upozorňuje na význam drobných rituálov, akými sú bozky a objatia pri príchode domov alebo pri odchode do práce, milé esemesky alebo telefonáty počas pracovného dňa. Nejde o to, aby sme robili niečo nasilu, ale aby sme sa naučili dávať najavo pozitívne emócie, ktoré máme v sebe. To úplne stačí.

Čím častejšie budú naše prejavy náklonnosti prevažovať nad nevraživosťou, tým väčšia šanca bude, že bude podobne reagovať aj partner. Lebo vzťahy vždy fungujú ako zrkadlo. Keď v nich ideme do hĺbky, vždy zistíme, že v nich zažívame presne to, čo si zaslúžime.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jozef a Mária Banášovci: Štyridsať rokov manželia

Keď sa spoznali, on mal dvadsať a ona šestnásť. Vychovali dve dcéry, trinásťkrát sa sťahovali, zažili obdobia hojnosti aj nedostatku. Najbizarnejšie spomienky majú na ubytovňu v Starej Turej, kde bývali trištvrte roka, kým Jozef nedostal podnikový byt v Piešťanoch.

„Mali sme tam jednu izbu a spoločnú kúpeľňu aj toalety s našimi susedmi," spomína Mária. „Boli to rôzni bezprizorní chlapi, často alkoholici. Raz sa stalo, že jeden z nich zaspal s cigaretou v ruke, a potom museli prísť hasiči."

Keď chcela ísť na toaletu, manžel jej robil bodyguarda. „Inak to nešlo," tvrdí Jozef. Najťažšie chvíle ich však čakali o niečo neskôr, keď sa Jozef nezhodol s vedením piešťanskej Chirany. Nové zamestnanie získal na ministerstve zahraničných vecí v Prahe, a tak na čas odišiel do Česka. Mária s malým dieťaťom ostala na Slovensku, v byte bez telefónu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď si chceli manželia zavolať, musel jej muž najprv poslať telegram, aby prišla v určitom čase na poštu. Tak sa občas stalo, že jej nestihol dať včas vedieť, že nemôže prísť na víkend domov a ona ho zbytočne čakala v zime s kočíkom na stanici.

banasovci.jpg

Ďalšie krízové momenty prišli, keď mal Jozef spory s veľvyslancom v NDR, kde pôsobil ako diplomat. Napokon dal na manželkinu radu a pokúsil sa namiesto presadzovania vlastného názoru šéfovi prispôsobiť.

„Vtedy som mu vysvetlila, že aj keď nemôže zmeniť okolnosti, môže zmeniť seba," vraví Mária. Dodnes je vraj hrdá na to, že sa jej podarilo presvedčiť ho. V ich vzťahu bola ona vždy tá introvertnejšia a empatickejšia.

Jozef je zase dynamický extrovert, ktorý hýbe veci dopredu. Napriek tomu, že sú takí rozdielni, tvrdia, že nikdy nemali spory. Dnes sa Jozef realizuje v písaní kníh, Mária vo výtvarnej tvorbe a vedení čajovne. Obaja sú stále veľmi aktívni, a to v ich vzťahu udržalo dynamiku aj potom, keď im vyrástli deti a ich život sa prehupol do novej, pokojnejšej fázy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Juraj Pavlík: Osadenstvo našej duše: Ako spoznať Blázna?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 673
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 012
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 674
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 726
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 819
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu