SME
reklama

Ako zaujať pri hľadaní novej práce cez internet?

Prvý dojem si o človeku vytvárame v priebehu niekoľkých minút. Zaujať hneď na začiatku je mimoriadne dôležité, najmä ak si hľadáme prácu.

V dnešných elektronických časoch si však môžu o nás urobiť personalisti mienku ešte predtým, ako prvýkrát nesmelo otvoríme dvere u potenciálneho zamestnávateľa. Prípadne pre zlý prvý dojem na internete nebudeme mať možnosť ani na ne zaklopať...

Prvou vstupenkou do novej práce je životopis. Tým nemyslíme len jeho obsah – vaše skúsenosti či vzdelanie, ale veľmi dôležitá je aj jeho formálna stránka, aby bol správne napísaný.

Podľa portálu profesia.sk je viac ako 50 % životopisov diskvalifikovaných pre nízku kvalitu hneď na začiatku výberového procesu. Úspešnejšie bývajú tie, ktoré majú do dvoch strán, zamestnávateľovi tým dávame na vedomie, že vieme šetriť nielen svojím pracovným časom, ale aj tým jeho.

Čo sa týka formálnej stránky, dnes nie je nič jednoduchšie ako „obkukať“ správny formát životopisu na internete, napríklad na spomínanom webe profesia.sk.

Nemenej dôležitý je aj správne napísaný motivačný list, ktorý by mal zanechať v personalistovi dojem, že ide o výnimočného uchádzača. Okrem toho by sme nemali zabúdať, že sa prezentujeme aj svojou e-mailovou adresou.

Vtipná prezývka, vďaka ktorej balíme na internete osoby opačného pohlavia, nemusí byť príťažlivá aj pre personalistu. Životopisy je preto lepšie posielať z konta na neutrálnejšom webe a tvar e-mailovej adresy zvoliť vo forme mena a priezviska.

Internetový dojem

Dnes stačí vyťukať naše meno do internetového vyhľadávača a dojem o nás sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Nakoľko zaváži, čo si o nás dokáže personalista nájsť na sieti?

Tip ako zapôsobiť
Ak chcete zanechať čo najlepší dojem, je dobré sa prihlásiť na niektorej profesionálnej sieti, napríklad na Linked-In. „Kandidát sa môže prezentovať aj pomocou rôznych blogov z profesionálnej oblasti, kde môže prispievať a prezentovať svoje znalosti,“ radí Dáša Hojstričová.

„Veľmi závisí od pozície, na akú sa hlásite, pri tých klasických to určite nie je dôležité kritérium. Môže sa však stať, že ak si personalista nie je istý a nevie sa rozhodnúť medzi dvoma kandidátmi, môže si tento spôsob vybrať ako doplňujúci.

Preto odporúčame, aby sa uchádzači o prácu vyvarovali na sociálnych sieťach spoločensky nevhodným alebo príliš odvážnym fotografiám a tiež negatívnym výrokom smerom k súčasnému zamestnávateľovi, prípadne k náplni práce,“ vysvetľuje Dáša Hojstričová, ktorá pracuje ako team leader v Grafton Recruitment Slovakia.

Takže facebookové statusy ako „už len hodina a končí mi pracovná doba, jupííí“ alebo „dnes som v práci zase nič nerobil a šéf si to ani nevšimol“, nie sú práve najlepší nápad.

„Sú však aj pozície, na ktorých kandidát v rámci svojej práce prezentuje svojho zamestnávateľa na sociálnych sieťach. Pri takýchto povolaniach je teda kritériom výberu aj to, ako sa uchádzač prezentuje na internete. Sme svedkami nových čias, čias sociálnych médií, takže takýchto pozícií sa otvára čoraz viac,“ dodáva Hojstričová.

Obľúbení na sieti

Vo svete sa dokonca začína pri výbere nových zamestnancov čoraz častejšie využívať aj takzvané klout skóre. Ide o číslo, ktoré vyjadruje, ako ste aktívni na sociálnych sieťach.

V rozmedzí od 1 do 100 sa tak ukáže, nakoľko ste obľúbení v online svete. Klout skóre sa zaujíma o to, koľko ľudí sleduje vaše príspevky na sociálnych sieťach a ako na ne reagujú, či ich preposielajú, „lajkujú“ a podobne.

Pritom platí rovnica – čím vyššie číslo, tým vplyvnejší človek. A vo svete v niektorých prípadoch aj vyššia šanca získať prácu. Využíva sa niečo také aj u nás?

„Na Slovensku ešte klout skóre nie je veľmi rozšírené, využíva ho skôr twitterová komunita, ktorá u nás nemá až také zastúpenie. Toto číslo však môže byť zaujímavé pri marketingových pozíciách a možno neskôr bude jedným z kritérií výberu, ale zatiaľ to tak nie je,“ tvrdí Dáša Hojstričová.

Z praxe personalistov

Spýtali sme sa v niekoľkých firmách, či využívajú pri výbere nových zamestnancov sociálne siete a do akej miery ich ovplyvňujú pri výbere kandidátov informácie, ktoré sa dajú o nich zistiť na internete.

janka_holubekova.jpgJanka Holúbeková, vrchná riaditeľka úseku ľudských zdrojov a organizácie Generali Slovensko

Pri výbere nových zamestnancov využívame popri štandardnej inzercii aj v menšej miere sociálnu sieť LinkedIn a Facebook. LinkedIn je pre nás už niekoľko rokov dobrým zdrojom predovšetkým na vyhľadávanie technických pozícií (napríklad v oblasti IT), ale i iných pracovných pozícií. Ak sa nám profil páči, tak dotyčnú osobu oslovíme. Naši špecialisti ľudských zdrojov zároveň veľmi úspešne využívajú aj svoje kontá vytvorené na Facebooku na inzerciu na vyhľadávanie kandidátov najmä na back-office pozície a rôzne brigády. Týmto spôsobom sa nám darí získať odporučených kandidátov od svojich známych vo veľmi krátkom čase. Internet je pre nás doplnkovým zdrojom na získanie ďalších informácií o uchádzačovi, napríklad že sa venuje určitým špecifickým aktivitám ako vytváraniu web stránok, písaniu blogov, prednáškovej činnosti alebo prispieva do rôznych médií. To môže pomôcť vytvoriť lepší, úplnejší obraz o kandidátovi.

Marcela-Liptajova.jpgMarcela Liptajová, Talents&culture manager Wiktor Leo Burnett

Pri vyhľadávaní kandidátov využívam sociálne siete, primárne LinkedIn. Okrem toho pri kreatívnych pozíciách často pracujem s portálmi, na ktorých majú kreatívci zavesené svoje portfóliá a stručné CV. Sociálne siete sú veľmi nápomocné hlavne pri obsadzovaní neštandardných pozícií, kde hľadám kandidátov aj na okolitých trhoch. Raz sa mi tak podarilo nájsť jednu zaujímavú slečnu, ktorá pracovala na líderskej kreatívnej pozícii v agentúre vo Viedni. Mala nielen zaujímavý prierez zahraničných štúdií, pracovných skúseností a referencií od predošlých zamestnávateľov, ale aj perfektne spracované rôzne typy portfólií zavesené na rozdielnych portáloch. Pozrela sa na svoju selfprezentáciu na sociálnych sieťach ako na prezentáciu značky s jej menom a dala jej skvelý koncept. Od januára 2013 je súčasťou nášho tímu.

MiriamMalecova.jpgMiriam Tigris Malecová, HR Generalist v UPC Broadband Slovakia

Pri prvotnom výbere uchádzačov sa posudzuje životopis a motivačný list s pracovnými skúsenosťami a inými schopnosťami potrebnými na vykonávanie obsadzovanej pozície. Pri posudzovaní využívame aj sociálne siete, najmä pracovnú sieť LinkedIn, kde môžeme nájsť extra informácie o kandidátovi ako referencie, odporúčania či rozšírené pracovné zručnosti. Avšak vzhľadom na celkový proces výberu považujeme takto získané informácie za okrajové a doplnkové. Sociálne siete zároveň využívame aj ako komunikačné kanály a na prezentáciu spoločnosti pre potenciálnych zamestnancov.

Kovacs_M.jpgMartina Kovacs, marketingová manažérka BILLA Slovensko

Samozrejme, sociálne siete aktívne využívame. Ale skôr pri nábore ako komunikačný prostriedok šíriaci správu, že máme nové miesta, prípadne na poskytnutie doplňujúcich informácií pre záujemcov. V prípade vyšších pozícií využívame LinkedIn ako zdroj inšpirácie koho osloviť a ako získať referencie. Určite sociálne siete nevyužívame na kontrolu súkromných názorov, postojov a správania sa vo voľnom čase. Nevylučujeme však, že v prípade upozornenia na niektorý veľmi nevhodný aspekt profilu potenciálneho kandidáta by to mohlo zohrať určitú úlohu pri našom (ne)výbere.

Dubjakova.jpgGabriela Ďubjaková, personálny marketing Volkswagen Slovakia

Facebook na zverejňovanie pracovných ponúk primárne nevyužívame. Prípadní záujemcovia o prácu vo firme sa tam však môžu dozvedieť zaujímavé informácie o práci vo Volkswagene, sociálnom programe či zaujímavosti zo sveta výroby automobilov. O prácu sa môžu uchádzať prostredníctvom registrácie na internete, či už na našej webovej stránke, alebo cez portál profesia.sk.

Silvie_Konare.jpgSilvie Konare, HR manažérka Bayer Slovensko a Česká republika

Sociálne siete ako Facebook alebo LinkedIn využívame pri výbere kandidátov na špecifické pozície, predovšetkým tie, ktoré sú obsadzované študentmi. Pri výbere kandidátov sa zameriavame na profesijnú stránku kandidátov, hodnotíme motiváciu, osobnostné kritériá. Mnohé otázky, ktoré sa týkajú predovšetkým súkromia, by mohli byť diskriminačné, a preto sa ich počas prijímacieho pohovoru kandidátov nepýtame. Z rovnakých zákonných a etických dôvodov si tieto informácie nevyhľadávame ani na sociálnych sieťach. Je pozoruhodné, ako málo si strážime svoje súkromie a neuvedomujeme si riziko zneužitia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 663
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 107
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 108
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 917
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 271
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Dieťa prevráti život naruby.


Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová
Reďkovková polievka

Reďkovka zvýrazní šalát a nátierku, môžete ju aj upiecť.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 97 827
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 545
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 245
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 660
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 30 948
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 896
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 899
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu