Denník The Sun priniesol zoznam superpotravín, ktoré by sme mali zaradiť do nášho jedálnička, pokiaľ chceme začať žiť zdravšie.
Čierna ryža
Kedysi čiernu ryžu mohli konzumovať len cisári. Starí Číňania jej totiž prisudzovali priam magické vlastnosti. Čierna ryža sa pestuje v juhovýchodnej Ázii a má stovky rôznych odrôd. Nutrične je hodnotnejšia a má výraznejšiu chuť ako biela ryža.
Štúdie preukázali, že prispieva k ochrane ciev, znižuje riziko ochorenia srdca a pomáha predchádzať poškodeniu DNA. Má bohaté zastúpenie železa, vlákniny a antioxidantov. Tých je v čiernej ryži dokonca viac ako v čučoriedkach.
Liči
Vedeli ste, že liči obsahuje viac vitamínu C ako pomaranč? Toto subtropické ovocie má aj vysoký obsah polyfenolov, chemických zlúčenín, ktoré chránia organizmus pred rakovinou. Je tiež bohaté na fosfor a draslík, ktorý podporuje správnu činnosť srdca.
Semienka Chia
Počuli ste už o chia semienkach? Hoci ich pôvodní obyvatelia Ameriky bežne konzumovali, semienka boli pre Európanov znovu objavené až po 500 rokoch. Pestovanie je pomerne náročné, pretože si vyžaduje určitú nadmorskú výšku.
Chia semienka sú hotovou energetickou elektrárňou. Obsahujú veľký podiel rozpustnej vlákniny, ktorá spomaľuje premenu sacharidov na jednoduché cukry, čím sa energia z potravy uvoľnuje pomalšie. S chia semienkami sa budete dlhšiu dobu cítiť sýti, čo uvítate, ak ste sa rozhodli chudnúť.
V semienkach nájdete päťkrát viac vápnika ako v mlieku a vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín. Dobrou správou však je, že neobsahujú cholesterol a znižujú krvný tlak. Navyše sú výborným antioxidantom, detoxikujú organizmus a sú bohaté na vitamíny skupiny B, konkrétne vitamín B17, nazývaný amygdalín. Slúžia ako dobrá prevencia proti rakovine.
Špargľa
V súčasnosti čoraz viac obľúbená zelenina pochádza z Orientu. Prvé špargľové plantáže v Európe dal vysadiť francúzsky panovník Ľudovít XIV. Dnes sa pestuje po celom svete, u nás sa jej najviac darí na Záhorí.
Špargľa je diétna a ľahko stráviteľná. Nenachádza sa v nej takmer žiaden tuk a pre svôj minimálny podiel kalórií sa využíva pri redukčných diétach. Prečisťuje organizmus a má močopudný účinok. Jej výnimočnou vlastnosťou je, že zvyšuje účinok inzulínu, bojuje proti nadmernej hladine cukru v krvi a predchádza vzniku cukrovky.
Arónia
Arónia pochádza zo severnej Ameriky, u nás sa pestuje prevažne v záhradkách. Modročierne guľaté plody sú bohaté na vitamín C, B a provitamín A. Výnimočnosťou je vysoký obsah rutínu, flavonoidu, ktorý má antioxidačný účinok. Okrem toho tiež znižuje krvný tlak a rozširuje cievy. Priaznivo vplýva na liečenie žalúdočných a žlčníkových chorôb.
V aróniach nájdete hojné zastúpenie minerálov, vápnika, železa, bóru, jódu a medi. Obsahujú tiež protiplesňové a protibakteriálne látky. Pre túto ich vlastnosť môžete plody arónie pokojne sušiť, pretože sa vám rýchlo nepokazia. Arónie sú chutné v džemoch a kompótoch, vyrábajú sa z nich tiež šťavy a sirupy.