UV filter a polarizácia
Zabrániť pôsobeniu škodlivého slnečného žiarenia môžeme nosením kvalitných slnečných okuliarov s UV filtrom. „O tom, či okuliare majú UV filter, informujú označenia UV 400 a cat. a príslušné číslo od 0 do 4. Tieto by mali byť značené priamo na okuliaroch,“ tvrdí Judita Šplehová zo spoločnosti Mania International.
„UV 400 znamená, že šošovky okuliarov absorbujú UV žiarenie s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov a menej.“ UV fi lter nezávisí od svetlosti a farebnosti okuliarov. „Je mylná predstava, že čím tmavšie okuliare, tým väčšia ochrana oka pred žiarením,“ spresňuje Katarína Švajdová. „Aj číre dioptrické šošovky môžu obsahovať UV filter, a tak nás chrániť.“
Polarizácia v prípade pohlcovania slnečného žiarenia nehrá žiadnu rolu. „Polarizačné sklá sú ideálnou voľbou najmä pri šoférovaní alebo športovaní, pretože obsahujú opticky precízny filter, ktorý zvyšuje ostrosť videnia,“ hovorí Šplehová. Okuliare s polarizáciou navyše znižujú únavu očí.
Škodí slnko očiam?
Rovnako ako pokožku aj naše oči by sme mali chrániť pred škodlivým slnečným žiarením. Závisí to najmä od jeho intenzity a dĺžky pôsobenia. „Ľudské oko je jedinečným filtrom a vo svojich jednotlivých štruktúrach dokáže absorbovať UV žiarenie rôznych vlnových dĺžok,“ vysvetľuje očná lekárka Katarína Švajdová z Centra mikrochirurgie oka.
„Na druhej strane nadmerné vystavovanie slnku spôsobuje popálenie okolitej kože, spojovky a rohovky, čo môže vyústiť do nepríjemných ťažkostí. Dlhodobé pohlcovanie žiarenia očnou šošovkou môže spôsobiť vznik sivého zákalu alebo poškodiť sietnicu.“
Dioptrické verzus slnečné
Nosením slnečných okuliarov sa vám zrak nezhorší, pokiaľ samozrejme investujete do kvality. Ak nosíte dioptrické okuliare, vaše oči môžu byť tiež chránené pred slnkom. „Existuje viacero spôsobov, napríklad používanie kontaktných šošoviek a následné nosenie farebných slnečných okuliarov, alebo dioptrické tónované šošovky v slnečnom ráme,“ informuje Katarína Švajdová.
Zábrus dioptrických šošoviek do slnečných okuliarov v praxi znamená, že do vašich slnečných okuliarov vám v optike vložia šošovky potrebné pre váš zrak. „Je dôležité mať na pamäti, že vhodné sú okuliare s minimálnym zakrivením, teda modely s čo najrovnejšími šošovkami a prednou časťou,“ pripomína Judita Šplehová. Najlepšie je poradiť sa pri výbere slnečných okuliarov v špecializovaných predajniach, ktoré modely sa na zábrus môžu použiť. Vhodná je aj konzultácia s očným lekárom.
Ako si správne vybrať?
Pri kúpe slnečných okuliarov si všímajte, či okuliare spĺňajú všetky dané predpisy, či majú dostatočný UV filter a prípadne aj polarizáciu. „Šošovky nesmú skresľovať, pohľad má byť prirodzený,“ upozorňuje Judita Šplehová. „Okuliare musia dobre sedieť, nemali by vás nikde tlačiť, pretože nosením sa rám okuliarov neroztiahne a ani neprispôsobí.“
Už pri skúšaní okuliarov sa dajú všimnúť ich nedostatky. Pokiaľ žiadne nespozorujete, pri nosení by sa už nemali prejaviť negatívne faktory. „Pri výbere správnych okuliarov je tiež dôležité uvedomiť si, v akom prostredí sa budú nosiť a tomu prispôsobiť aj výber zafarbenia a kategóriu filtra šošovky,“ odporúča Šplehová.
- Okuliare na šoférovanie: Pri šoférovaní treba použiť šošovky zafarbené dohneda alebo dosiva, lebo neskresľujú farby a minimálne unavujú oči. Šošovky dožlta alebo oranžova rozjasňujú videnie v menej slnečnom prostredí.
- Okuliare do hôr: V horách je slnečné žiarenie najintenzívnejšie, preto by sme mali siahnuť po tmavých šošovkách s kategóriou filtra 4, čo je najvyššia kategória. V žiadnom prípade sa však neodporúčajú pri šoférovaní. „Okuliare určené na vysokohorskú turistiku prepúšťajú len 3 až 8 % slnečného žiarenia, čo pri šoférovaní môže znížiť schopnosť farebného videnia,“ upozorňuje Katarína Švajdová.
- Okuliare na bežné nosenie: Pri bežnom nosení môžeme klásť dôraz aj na imidž. Vhodný je akýkoľvek odtieň šošovky, samozrejme, v závislosti od aktuálnej intenzity slnečného žiarenia. „U dám sú obľúbené aj slnečné okuliare s gradientným filtrom, ktorý sa vyznačuje postupným sfarbením z tmava do bleda a je praktický pri pohybe medzi vonkajším a vnútorným prostredím,“ vysvetľuje Judita Šplehová.
K téme sa vyjadrujú: Katarína Švajdová, očná lekárka z Centra mikrochirurgie oka, www.cmo.sk Judita Šplehová, marketingová manažérka spoločnosti Mania International