SME

HPV - hrozba, ktorá sa nás týka

Každý druhý deň umrie na Slovensku jedna žena na rakovinu krčka maternice. Najúčinnejšou prevenciou je vraj očkovanie. Nie každý s tým však súhlasí.

Rakovina krčka maternice patrí medzi druhé najčastejšie nádorové ochorenie na Slovensku a tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia. Spôsobuje ju vysoko rizikový ľudský papilomavírus (HPV), ktorý je veľmi nákazlivý. Profesor Harald zur Hausen dostal v roku 2008 Nobelovu cenu za to, že dokázal jeho karcinogenézu, ktorá až v 99,8 percenta spôsobuje rakovinu krčka maternice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prevratným objavom bolo aj objavenie vakcíny, ktorá nás vie pred týmto ochorením chrániť. „Vírusov, ktoré infi kujú krčok maternice a vôbec genitál muža a ženy, je asi štyridsať typov a delia sa na vysoko a nízko rizikové,“ informuje gynekologička Radmila Sládičeková. „Vysoko rizikové vedia zmeniť bunku na nádorovú, pri nízko rizikových dochádza zväčša len k infikovaniu vonkajších pohlavných orgánov.

SkryťVypnúť reklamu

Následkom je vytvorenie neestetických mnohopočetných drobných výrastkov.“ Ich odstraňovanie je bolestivé a nepríjemné je, že sa môžu časom objaviť znovu. Z hľadiska vzniku rakoviny sú však neškodné. Jediným rizikom je, že ak žena, ktorá ich má, rodí, môže nakaziť dieťa, u ktorého sa ochorenie prejaví vznikom papilómu hlasiviek. Ten postupne narastá, prekáža dieťaťu pri hovorení a dýchaní. Musí sa opakovane operovať, čo spôsobuje v dýchacej štrbine jazvy, ktoré môžu vyústiť aj do zadusenia.

Za všetko môže vírus

Ľudským papilómavírusom sa dá nakaziť jedine pohlavným stykom, keď dochádza ku kontaktu kože so sliznicou a k vytváraniu drobných trhlín, ktoré ponúkajú vírusu možnosť preniknúť do najspodnejšej vrstvy buniek. „Keď vírus vojde do bunky, môžu sa stať dve veci,“ vysvetľuje Radmila Sládičeková. „Buď ostane vedľa jadra, a vtedy sa nič nestane, alebo doňho vojde a včlení sa do DNA bunky.“

SkryťVypnúť reklamu

Napadnutá bunka sa pod vplyvom vírusu preprogramuje na chorú a je už len na našom imunitnom systéme, či takúto bunku odstráni, alebo bude bunka silnejšia a nakazí aj ostatné bunky. Podľa štatistík Svetovej zdravotnej organizácie 630 miliónov ľudí na svete je infikovaných, z toho tridsať miliónov novo infi kovaných. Tieto vysoké čísla dopĺňa fakt, že medzi mladými ľuďmi vo veku od pätnásť do dvadsaťpäť rokov sa vyskytuje 9,2 milióna nakazených vírusom.

Očkovať či neočkovať?

Hoci očkovanie proti rakovine krčku maternice má až 98-percentnú úspešnosť, na Slovensku je zaočkovaných žien do dvadsaťšesť rokov menej ako dve percentá, vo veku do štyridsaťpäť rokov dokonca len jedno percento. Možno je to spôsobené tým, že očkovanie si pacientka musí v plnej sume hradiť sama.

SkryťVypnúť reklamu

V niektorých európskych krajinách, napríklad v Rumunsku, je situácia iná, vakcíny tam hradí poisťovňa. Podobne je to aj v Austrálii, kde pred pár rokmi boli ženy hromadne zaočkované, čím výrazne klesol počet nakazených. Marián Fillo z petičného programu za slobodu v očkovaní si však myslí, že očkovanie nie je potrebné.

„Každoročné vyšetrenia sterov z krčka maternice a prípadná liečba zabránia až osemdesiatim percentám rakoviny a deväťdesiatim deviatim percentám úmrtia na tento typ ochorenia.“ Gynekologička však toto tvrdenie vyvracia: „Jedine očkovanie zaručí dostatočnú hladinu protilátok, ktorá ochráni pacienta aj do budúcnosti a je zároveň primárnou prevenciou. Stery z krčka maternice sa praktizujú ako sekundárna prevencia.“ Sládičeková tiež popiera informáciu, že by išlo o nebezpečné očkovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Model povrchovej schránky vírusu sa vloží do kvasinky, a tak sa vytvorí bunka podobná vírusu, ktorá však nemôže zdravú bunku infi kovať z dôvodu, že neobsahuje jadro.“ Marián Fillo oponuje, že očkovanie proti vírusu HPV zvyšuje riziko rakoviny, ak žena bola predtým už nakazená jedným z typov papilómavírusov, proti ktorým má vakcína účinkovať.

„Dôsledkom tohto je, že sa odporúčajú očkovať dievčatá pred začiatkom pohlavného života,“ hovorí. Najnovšie štúdie však tento poznatok vyvracajú. Očkovať sa môžu všetky ženy do 45 rokov. Sexuálna aktivita pritom nehrá žiadnu rolu. Pravda však je, že mladý imunitný systém dokáže efektívnejšie vytvárať protilátky a lepšie reagovať na vakcínu.

V ohrození sú aj muži

Nakazenie vírusom HPV neobchádza ani mužov. Okrem toho, že môžu byť prenášačmi tohto vírusu, môže infikovanie vysoko rizikovým vírusom prerásť aj do rakoviny. Ničím výnimočným nie je rakovina penisu, u homosexuálnych mužov rakovina konečníka. Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu preto prebieha aj u chlapcov, zväčša do veku dvadsaťšesť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je očkovanie nutnosťou?

Podľa Mariána Filla z petičného výboru za Slobodu v očkovaní je očkovanie proti rakovine krčka maternice sporné:

„Vo väčšine, ale nie vo všetkých prípadoch rakoviny krčka maternice bol ako príčina stanovený vírus HPV, 90 % nákaz HPV však pominie do dvoch rokov aj bez liečby a bez prejavenia príznakov choroby. HPV má okolo 200 rôznych typov a len 15 z nich spôsobuje rakovinu.

Okrem vírusu prispievajú k ochoreniu aj fajčenie, hormonálna antikoncepcia, nákaza chlamýdiami, málo ovocia a zeleniny v strave, stres, nadváha, oslabená imunita či výskyt ochorenia v rodine. Používanie kondómov znižuje riziko nákazy HPV o 70 %. Očkovanie zaberá proti dvom z celkovo 15 rakovinotvorných typov HPV. Tieto tvorili v USA v čase schválenia vakcíny 70 % nádorov.

Dnes je to už pravdepodobne menej (práve vďaka očkovaniu), navyše našim úradom nie je vôbec známe, koľko nádorov tvoria tieto dva typy na Slovensku. Možno je to oveľa menej, možno dokonca vôbec nič. Navyše verejnosť treba upozorniť, že tri očkovacie dávky nestačia na doživotie, ale len na päť až desať, prinajlepšom 15 rokov. Potom musí prísť preočkovanie (4. dávka), inak ochrana prestane účinkovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fakty o očkovaní

  • Na trhu sú momentálne dva typy vakcín – bivalentná a kvadrivalentná. Prvá chráni pred dvoma druhmi vírusov, druhá pred štyrmi vrátane nízko rizikových. Kvadrivalentná je vhodná pre ženy do 45 rokov.

  • Na očkovanie sú potrebné tri vakcíny. Medzi prvou a druhou dávkou má byť pauza tri mesiace. Tretia sa aplikuje po štyroch mesiacoch.

  • Očkovanie je pre tri skupiny žien, od 9 do 15 rokov, od 15 do 26 rokov a najnovšie od 26 do 45 rokov.

  • Cena jednej vakcíny vás cenovo vyjde približne na 105 eur.

  • Očkovaniu nepredchádzajú nijaké špeciálne vyšetrenia. Žena by mala mať dobrý zdravotný stav, nemala by trpieť alergiou a nesmie byť počas očkovania tehotná. Ak by v priebehu očkovacieho polroka otehotnela, doočkuje sa počas dojčenia.

K téme sa vyjadrujú: gynekologička Radmila Sládičeková z gynekologickej ambulancie Radma Gyn, www.radmagyn.sk; Marián Fillo, člen petičného výboru petície za slobodnú voľbu v očkovaní, www.slobodavockovani.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 047
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 450
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 847
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 463
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 351
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 062
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 044
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 29 126
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 14 940
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 694
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 600
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 159
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 966
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 427
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 932
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťZatvoriť reklamu