SME

Deväť rád ako to povedať prsteňom

Deväť užitočných rád o šperku, ktorý darujete, dostanete alebo ním spečatíte svoj vzťah. Nasledujúci manuál prezradí, ako prsteň nielen kúpiť, ale ako s ním žiť v dobrom aj zlom.

O dva dni je tu Valentín, sviatok všetkých kvetinárstiev, drogérií a klenotníctiev. Ružové valentínske symboly sa definitívne a veľmi okato presadili aj v krajine, ktorá pred dvadsiatimi rokmi v tomto čase oslavovala iba ak Víťazný február.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektorí Valentínovi podľahli tak vážne, že sa v tento deň zasnubujú, prípadne aj ženia a vydávajú. A nielen oni pred Valentínom kupujú prstene.

1. Kúpte práve prsteň

Ak ste sa už rozhodli kúpiť prsteň, môžete byť pokojní. Darček, ktorý by lepšie zhmotňoval spolupatričnosť a trvácnosť, ani neexistuje. Kruh je už od čias Platóna symbolom dokonalosti, neohraničenosti a večnosti. Prsteň je prenesením symbolu do každodenného života, preto mal vždy výsostné postavenie medzi ozdobami, ktoré ľudia na sebe nosia. Prstene poznala každá kultúra, v starovekom Grécku a v Rímskej ríši bol železný prsteň znakom zaslúžilého občana. V starovekom Ríme poznali aj zásnubný prsteň. Raní kresťania nosili prstene so znamením ryby. Pri sobášoch sa prstene – obrúčky začali všeobecne používať už od stredoveku.

SkryťVypnúť reklamu

2. Uvedomte si, čo sľubujete

„Tak, ako si zvieratá značkujú svoje teritórium, ľudia cítili potrebu označiť si svojho partnera," hovorí psychológ Dušan Fabián. „Je to demonštrácia, že k niekomu patrím a jasne dávam najavo, že som súčasťou páru." V dnešnej digitálnej dobe sa ľudia často zbavujú hmotných vecí – nemáme zbierku cédečiek alebo filmov, stačia nám súbory v počítači a čítačka. Ale pozícia prsteňov je, zdá sa, neotrasiteľná. „Je to určitý atavizmus, pochádzajúci z dávnych čias," potvrdzuje Fabián. „Napokon, najviac sa zdobia prírodné národy."

3. Vyberte správny model

12.jpgZásnubný prsteň máva tradične vsadený briliant, s čím je tiež zviazaná symbolika - diamant je najtvrdší nerast a hovorí sa, že je večný, takže aj láska by mala zostať večná, čo však žiaden klenotník garantovať nebude. Zásnubný prsteň by vraj mal stáť trojnásobok mužovho mesačného platu. Ale to neznamená, že vás partnerka odmietne, ak zvolíte úspornejšiu verziu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si vyberáte obrúčku, netreba sledovať módne trendy, pretože o dvadsať rokov budú pasé. „Treba rátať s tým, že obrúčku bude človek nosiť dlho, takže musí byť pohodlná, čo robustný prsteň asi nie je," radí klenotník Martin Mikuš. „Podľa mňa by nemala byť príliš nápadná, lebo sa musí hodiť ku každému oblečeniu. No a napokon, každý kov sa rokmi vyšúcha, a ak nosíme prsteň denne, je toto pôsobenie vonkajších vplyvov značné. Najmenej to vidno pri oblých líniách. Ale pravdou zostáva, že najlepšia obrúčka je taká, aká sa nám páči. A či pred Valentínom predávame viac obrúčok? To skôr zásnubných prsteňov, pretože v tento deň veľa ľudí chce požiadať svoju milú o ruku."

4. Zistite správnu veľkosť

Snubné prstene sa väčšinou vyberajú spoločne, ale zásnubný by mal mať aj moment prekvapenia. To však môže byť trochu pokazené, ak prsteň nemá správnu veľkosť. „Je niekoľko trikov, ako zistiť správnu veľkosť prsteňa, napríklad ho niekde odtlačiť alebo si nejaký partnerkin prsteň vyskúšať, napríklad na malíček," hovorí Martin Mikuš. „Zaručene však funguje len jeden. Nenápadne si od partnerky požičajte prstienok, zlatník ho odmeria na kalibrovanom kovovom kuželi a potom ho rovnako nenápadne vráťte."

SkryťVypnúť reklamu

5. Odovzdajte prsteň štýlovo

Konzervatívci volia klasickú polohu - kľačanie na jednom kolene v jednej ruke s kyticou a v druhej so škatuľkou s prsteňom. V dnešnej dobe však môžeme rituál odovzdávania poňať aj civilnejšie, kreativite sa medze nekladú. Hudobník Karol spomína, ako vtipne požiadal o ruku svoju priateľku jeho kamarát: „Opatrne odbalil kindervajíčko, oddelil dve polovice čokolády, vybral hračku, vložil prsteň s briliantom, čokoládu zatavil, a zásnubné kinderko bolo na svete. Malo úspech."

6. Vyberte vhodný prst

13.jpgV našich končinách nosíme obrúčku spravidla na prstenníku ľavej ruky. Podľa starej povery je práve tento prst spojený zvláštnou cievou práve so srdcom. Provýchodné teórie nehovoria o cieve, ale o čakre. Pravda bude asi taká, že tento prst je najpraktickejší. Väčšina ľudí sú praváci a preto je prsteň na ľavej ruke najlepšie chránený a najmenej zavadzia. Navyše, prstenník má spoločný sval s prostredníkom, tak je relatívne najmenej pohyblivým prstom. V niektorých kresťanských krajinách sa nosí obrúčka na pravej ruke, podobne aj v Indii, kde je ľavá ruka považovaná za menejcennú. Pri tradičnom židovskom svadobnom obrade sa dával prsteň na ukazovák, lebo ten má v ich kultúre výsadné postavenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

7. Dávajte si na prsteň pozor

Približne od stredoveku sa traduje, že strata prsteňa prináša smolu a existujú presvedčivé príklady zo súčasnosti, ktoré to potvrdzujú. V decembri sa aj u nás objavila správa o tridsaťročnom Nemcovi Danielovi Seltingovi, ktorý počas guľovačky stratil obrúčku a jeho žena vyhlásila, že kým ju nenájde, nebude sex. Na rad prišiel detektor kovov a netrpezlivé čakanie na odmäk.

Svoje o tom vie aj naša čitateľka Katarína. Jej manžel stratil obrúčku počas plávania v jazere. „Povedala som si, že sama obrúčku nosiť nebudem, na druhý deň sme išli loďkou na to miesto, kde ju stratil a hodila som ju do vody aj ja. Nech tá jeho nie je sama. No ale manželstvo nemalo dlhé trvanie. Myslím, že to nebola náhoda, že obrúčku stratil."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Strata nie je jediným rizikom spojeným s prsteňom. Veľmi bolestivo sa o tom presvedčil Monikin otec. Pracoval v zváračskom ústave, robili nejaký test a iskra preskočila rovno na jeho prsteň. Kov sa rozžeravil, spálil mäso a museli mu ho odstrihávať. „Takže obrúčka môže byť aj nebezpečná, a otec už nikdy nenosil žiaden prsteň, aj keď zo zváračského ústavu odišiel," spomína Monika.

8. Ak prsteň predsa len stratíte, zachovajte pokoj

14.jpgNajlepšie riešenie je priznať sa partnerovi, čo sa dá využiť na peknú romantickú prechádzku do klenotníctva a výberom nových obrúčok, prípadne znovupotvrdením manželského sľubu. Toto je ideálny prípad. Niektorí manželia, hlavne muži, však volia metódu doktora Plzáka – zatĺkať. „Občas sem prídu zákazníci, väčšinou muži, že rýchlo potrebujú repliku obrúčky, lebo ju stratili a žena by ich zabila," usmieva sa klenotník Martin Mikuš. „V takom prípade je ideálne, keď sú naši zákazníci, lebo v záznamoch máme, aký to bol typ, takže mu môžeme dodať presne ten istý model." A čo ak nie je? „Muži vo všeobecnosti nevedia veľmi presne vysvetliť, ako ten prsteň vyzeral a akú mal farbu, tak potom prichádzajú na rad fotografie."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

9. Neverte poverám o prsteňoch

Obrúčky by si vraj nemal skúšať nikto iný okrem nastávajúcich manželov a neskôr manželov a vraj sa nesmú ani predávať. O potenciálnom nebezpečenstve, ktoré tkvie v obrúčkach, kolujú mnohé príbehy. Napríklad ten, uverejnený v košickom Korzárovi o panej, ktorá dala prsteň do záložne, po čase si ho bola vyzdvihnúť, ale zažila sériu nevysvetliteľných a dramatických situácií a nešťastí – až si všimla, že to nie je jej obrúčka, ale nejaká cudzia. Keď si ju bola vymeniť v záložni, tá jej už tam nebola. Autorka Malva Pokorná veľmi seriózne vysvetľuje, ako možno odstrániť nepriaznivé vplyvy, ak sa pritrafí podobná zámena: „Obrúčku treba dať roztaviť na neopracovaný kov, alebo sa ho jednoducho zbaviť, prsteň odhodiť do mora alebo riečky. Obrúčku si treba vždy chrániť."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 155
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 697
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 149
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 090
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 303
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu