SME

Zápis by mal byť pre prváka pamätným

Už tento týždeň sa začnú zápisy budúcich prváčikov do základných škôl. Potrvajú do 15. februára. Rodič má pri výbere školy voľnú ruku.

Zápis do prvého ročníka je povinný pre deti, ktoré dovŕšia šiesty rok do konca augusta 2011.Zápis do prvého ročníka je povinný pre deti, ktoré dovŕšia šiesty rok do konca augusta 2011. (Zdroj: Ilustračné - TASR)

Po 15. januári sa v základných školách začnú zápisy prvákov. Týka sa to zhruba 55-tisíc detí, ktoré do 1. septembra tohto roku dovŕšia šiesty rok veku .

Vlani bolo zapísaných viac ako 55 700 detí, odloženie začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky bolo navrhnuté pre takmer 4 750 detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodičia v uplynulom roku priviedli na zápis viac chlapcov ako dievčat.

Informujte sa o škole Rodičia si vyberajú z ponuky štátnych, súkromných a cirkevných škôl.

Ministerstvo školstva im odporúča pri rozhodovaní oboznámiť sa so správou o výchovno-vzdelávacej činnosti, ktorú je škola povinná každoročne zverejňovať.

SkryťVypnúť reklamu

Odborný posudok radšej rešpektujte Niektorí rodičia odborný posudok psychológa, ktorý odporúča posunúť nástup dieťaťa do školy, nerešpektujú. Takéto nezrelé dieťa potom môže mať v škole problémy a začne zaostávať vo viacerých oblastiach. Vtedy je ešte možné v zmysle školského zákona prerušiť školskú dochádzku a vrátiť dieťa do materskej školy. Možnosť prerušiť školskú dochádzku má rodič len v prvom polroku.

„V nej nájdu informácie o jej zameraní, mimoškolskej činnosti, ale aj jej rozpočet či kvalifikovanosť učiteľov,“ povedala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Pokiaľ by rodič dieťa nezapísal, považuje sa to za priestupok.

Slávnostné zápisy Viaceré školy organizujú zápis slávnostnou formou, aby sa tento deň stal pre deti a ich rodičov pamätným.

SkryťVypnúť reklamu

„Takýto slávnostný zápis sa uskutoční už v sobotu 15. januára na Základnej škole Sibírska v Prešove,“ povedala pre TASR hovorkyňa prešovskej radnice Iveta Adamová.

Zápis sa začne kultúrnym programom, v ktorom vystúpia školáci, pre deti pripravili tvorivé dielne a prehliadku priestorov školy. Podobné akcie pripravujú aj ďalšie základné školy, napríklad aj počas februárového zápisu v Základnej škole na Jilemnického ulici v Dunajskej Strede.

Jej riaditeľ Peter Gajdoš povedal, že pre deti bude vo veľkej telocvični pripravený pútavý program, balíček základných učebných pomôcok a malé prekvapenie.

Zápis aj pri odklade Na zápis sa musí dostaviť každé dieťa, a to aj v tom prípade, ak rodičia uvažujú o odklade povinnej školskej dochádzky.

O deťoch s navrhnutým odkladom školskej dochádzky zasielajú centrá pedagogicko­psychologického poradenstva a prevencie, ktoré ich vyšetrili, krátku správu pre materskú školu, aby upozornili na oblasti, v ktorých bude potrebné s dieťaťom intenzívnejšie pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výraznejších nedostatkoch navrhujú rodičom zapojenie dieťaťa do stimulačného programu vypracovaného špeciálnym pedagógom.

Predčasný nástup Legislatíva umožňuje, aby do základných škôl nastúpili aj deti mladšie ako šesťročné, ktoré už pred nástupom do školy vedia čítať, sú šikovné v prepise písmeniek, prípadne vynikajú v oblasti matematiky, alebo majú iné nadanie.

U nich je potrebné podrobnejšie psychologické vyšetrenie .

Pribúda detí, ktoré nerady kreslia či zle hovoria

V populácii šesťročných detí sa prirodzene vyskytuje aj určité percento tých, ktoré nie sú dostatočne pripravené na vstup do školy.

BRATISLAVA. Zrelosť detí na školu je veľmi individuálna. Kým niektoré mimoriadne nadané deti sú predčasne vyspelé a sú schopné aj predčasného nástupu do školy, u iných je potrebné odložiť školskú dochádzku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Potrebujú rok, aby v niektorých oblastiach ešte dozreli,“ hovorí psychologička Dagmar Kopčanová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Iveta Smahová, riaditeľka Centra pedagogicko-­psychologického poradenstva a prevencie v Púchove dodáva, že nezrelosť sa môže prejavovať vo všetkých oblastiach vývoja dieťaťa, alebo výraznejšie zaostávaním iba v niektorých schopnostiach a zručnostiach.

Poruchy výslovnosti Z výsledkov vyšetrení školskej zrelosti detí, ako aj zo skúseností učiteliek v materských školách vyplýva, že čoraz viac predškolákov má problémy v rečovom prejave.

„Veľa má poruchy výslovnosti niektorých hlások, oneskorujú sa vo vývine reči – v porozumení a používaní reči, ťažšie rozoznávajú melódiu reči a jednotlivé hlásky v slovách,“ hovorí Smahová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšie problémy majú aj v grafomotorických zručnostiach. To sa prejavuje v schopnosti napodobniť predpísaný tvar, ale tiež nakresliť obrázok, ktorý sa hodnotí aj po stránke obsahovej. „Zaujímavé je, že pribúda detí, ktoré nerady kreslia,“ hovorí Smahová.

Tým, že menej pracujú s pastelkami, chybne držia písacie náčinie, čo je neskôr veľmi dôležité na nácvik písania. Sú však šikovné v matematike, v práci s počítačmi i v rozumovej výchove.

Vyšetrenie až po zápise Vyšetrenia školskej zrelosti sa v centrách pedagogicko­psychologického poradenstva a prevencie robia spravidla v období apríl – máj, teda až po zápisoch. „Ak sú výsledky hraničné, možno takéto vyšetrenie zopakovať aj v letných mesiacoch, tesne pred nástupom do školy,“ hovorí Iveta Smahová. Stáva sa, že niektoré deti sa aj za také krátke obdobie posunú vo vývoji.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo treba k zápisu

Termín

Zápisy detí do prvého ročníka sa uskutočnia od 15. januára a potrvajú do 15. februára tohto roka. Týkajú sa detí, ktoré do 1. septembra 2011 dovŕšia šiesty rok veku a detí, ktoré majú odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky. Presné miesto a čas určí zriaďovateľ školy (obec, krajský školský úrad, cirkev alebo súkromný zriaďovateľ).

O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy do 31. mája 2011.

Čo so sebou

Zákonný zástupca pri zápise predloží občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. V prípade zdravotne postihnutého dieťaťa aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí.

Zápisné

Niektoré školy vyžadujú pri zápise poplatok (na školské pomôcky alebo ako zápisné). Poplatok nie je povinný, je dobrovoľný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa bude diať

Učitelia hravou formou zisťujú pripravenosť žiačikov na školu. Overujú si, či vedia rozoznať farby, základné počty, základné geometrické tvary, či sa vedia podpísať. V niektorých školách odvádzajú učitelia deti na chvíľu od rodičov do tried, aby zistili, aké sú samostatné.

Rajonizácia neplatí

Rodič môže pre budúceho školáka vybrať ktorúkoľvek základnú školu podľa svojho výberu, či už štátnu, súkromnú, alebo cirkevnú. Rarajonizácia podľa miesta bydliska už neplatí. Riaditeľ školy mimo školského obvodu ale musí s prijatím dieťaťa súhlasiť. To znamená, že má v triedach voľné miesta.

Zmena po zápise

Pokiaľ by ste si to so školou, do ktorej dieťa zapíšete, rozmysleli, môžete ju do konca augusta zmeniť. Predchádzajúcej škole však musíte dať včas vedieť, že dieťa bude chodiť inam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odklad

Ak dieťa nie je na školu dostatočne telesne a duševne pripravené, môžete jeho nástup do prvej triedy odložiť o rok. Musíte písomne o to požiadať riaditeľa školy. Súčasťou žiadosti musí byť odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade aj na návrh materskej školy, a to na základe odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Nultý ročník

V prípade odkladu sa môže rodič rozhodnúť, či dieťa bude navštevovať materskú školu, alebo nultý ročník. Rok odkladu trávia v materskej škole tie deti, u ktorých je predpoklad, že prirodzene dozrejú. Nulté ročníky sú vhodnejšie pre deti s výraznejšími nedostatkami v jednej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomočovanie spustí stres

Pomočovanie môže niekedy byť dôvodom na odklad školskej dochádzky.

BRATISLAVA. Príčiny výskytu pomočovania detí, ktoré už majú ísť do školy, bývajú rôzne. Psychologička Dagmar Kopčanová hovorí, že za pomočovaním sa môžu skrývať ľahšie dočasné psychické problémy, ktoré spúšťa stres.

„Niekedy ho spôsobí presťahovanie, pretrvávajúce konflikty, potreba upútať pozornosť rodičov pri súrodeneckej rivalite, dlhodobé odlúčenie od rodičov alebo hospitalizácia,“ hovorí Kopčanová. Po návštevách u psychológa možno pomočovanie odstrániť a nemusí to byť prekážka nástupu do školy.

No môže ísť aj o iné, vážnejšie zdravotné problémy. „Napríklad začínajúca cukrovka. Vtedy už musí stav dieťaťa posúdiť odborný lekár, ktorý určí, či si vyžaduje dlhodobejšiu liečbu,“ povedala psychologička. V takýchto prípadoch je namieste nástup do školy aspoň o rok odložiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo má prvák vedieť

Dostatočne zrelý školák podľa psychologičky DAGMAR KOPČANOVEJ by mal spĺňať viaceré predpoklady.

1. Dieťa pripravené na školu má mať dostatočnú slovnú zásobu, hovoriť čisto, zrozumiteľne, poznať svoje celé meno, adresu, členov rodiny, dni v týždni, ročné obdobia, základné farby, geometrické tvary, bežné zvieratá, rastliny, časti tela.

2. Dieťa by sa nemalo hanbiť nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými.

3. Má sa vedieť samo prezuť, obliecť, umyť, chodí na toaletu. Nerobí mu problém ostať chvíľu bez rodiča (niektoré školy to testujú tak, že pri zápisoch deti od rodičov zoberú a nechajú ich osamote pracovať v triede).

4. Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračky požičať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Vie sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 20 minút a vie ju aj dokončiť. Vie rozoznať hru od povinnosti.

6. Dieťa pripravené na školu má vedieť správne držať písacie potreby, napodobiť tvary písma, geometrické tvary, nakresliť postavu človeka (s hlavou, krkom, rukami, nohami a bruchom). Malo by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať korálky.

7. Problémom nemá byť skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo, robiť kotrmelce.

8. Zrelé dieťa tiež pozná základné odtiene farebného spektra.

9. Vie sa orientovať v priestore.

10. Má vedieť počítať do 10, poznať číslice do 10 a vedieť ich priradiť k počtu. Taktiež priradiť počet predmetov k číslu, rozlúštiť ľahké matematické hádanky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

11. Chce sa učiť, má v zásobe celý rad otázok typu: prečo?

Domácim učiteľom nemôže byť každý

Už tretí rok sa žiaci prvého stupňa základnej školy môžu vzdelávať individuálne aj doma.

BRATISLAVA. Pokiaľ by rodičia chceli, aby sa ich budúci prvák vzdelával doma, môžu o to požiadať riaditeľa kmeňovej školy, do ktorej ho zapíšu.

Školák so zdravotnými problémami musí k žiadosti priložiť vyjadrenie všeobecného lekára.

Individuálne vzdelávať môžu svoje dieťa aj rodičia, pokiaľ majú patričné kvalifikačné predpoklady vysokoškolského vzdelania druhého stupňa ustanovené pre učiteľov I. stupňa základnej školy. Ak nie, musia zabezpečiť osobu s takýmto vzdelaním.

Rodič musí v žiadosti uviesť nielen dôvody, ale aj opis priestorového či materiálno-technického zabezpečenia. Žiadosť obsahuje aj individuálny vzdelávací program v súlade so školským zákonom, opis priestorového a materiálno-technického zabezpečenia a podmienok ochrany zdravia žiaka. Taktiež zoznam učebníc a učebných textov, ktoré budú pri individuálnom vzdelávaní žiaka používať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiak je povinný vykonať každý polrok na svojej kmeňovej škole z príslušného učiva každého povinného predmetu komisionálne skúšky. Na základe ich výsledkov mu vydá škola vysvedčenie. Ak neprospeje, povolenie individuálnej výučby mu zrušia.

Riaditeľ školy môže zrušiť povolenie na žiadosť rodiča, ale aj hlavného školského inšpektora.

Rodičia si školy overujú

Výber základnej školy rodičia nenechávajú na náhodu. Dajú na dobré skúsenosti známych, rozhoduje blízkosť bydliska.

BRATISLAVA. Bratislavčanka Barbora Tancerová dilemu výberu základnej školy riešila pred rokom a priznáva, že dosť s manželom špekulovali. „Syn je veľmi nadaný, hodil by sa aj do školy pre mimoriadne nadané deti, ibaže pri troch deťoch by sme to logisticky nestíhali,“ hovorí matka. Napokon prevážila praktická stránka, dnes ich syn chodí do školy najbližšie k bydlisku. A dokladá, že to bola dobrá voľba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Andrea Balgavá z Devínskej Novej Vsi je mamou troch detí, po najstaršej dcére sa teraz chystajú na zápis so strednou. „Už sme rozhodnutí, bude chodiť tam, kam staršia. V tejto škole je také komorné prostredie, žiaci do 2. ročníka sú umiestnení v inej budove ako tí starší, pre prvákov je to pokojnejšie,“ povedala Andrea Balgavá.

Ružomberčanka Martina Pulščáková je matkou dvoch detí, syn je už na osemročnom gymnáziu, v triede pre mimoriadne talentované deti. Pre dcéru vybrali školu pri bydlisku. „Chodila som do nej aj ja, poznám učiteľov. Ponúkajú veľa krúžkov, ktoré dcéru oslovili. Keď bude staršia, bude môcť chodiť domov aj sama, čo je tiež nezanedbateľné,“ dodáva.

Aj otec budúceho prváka Marek Dadík hovorí, že pre rodiča je dôležitým faktorom aj poloha školy. „My v rodine teraz zvažujeme, či sa rozhodnúť pre školu bližšie k miestu, kde bývame, alebo pre druhú, ktorá je zase bližšie k môjmu aj k pracovisku jednej zo starých mám, čo je praktické pri vyzdvihovaní chlapca zo školy,“ zamýšľa sa nad výberom otec. Rozhoduje sa ťažko, referencie na obe sú vraj pomerne vyrovnané.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu