SME

Lucia Debnárová: Nemusím si nič dokazovať

Na prvý pohľad sa nijako neodlišuje od iných mladých žien. Ide však o majiteľku zlatých medailí z majstrovstiev Európy aj sveta v pretláčaní ľavou a pravou rukou.

Na prvý pohľad sa nijako neodlišuje od iných mladých žien. Jej vypracované bicepsy sú však dôkazom, že ide o majiteľku zlatých medailí z majstrovstiev Európy aj sveta v pretláčaní ľavou a pravou rukou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S pretláčaním ste začali už ako štrnásťročná. Prečo sa také mladé dievča rozhodne pre silový šport?

Nebolo to len o tom, že by ma lákal silový šport, jednoducho sa mi pretláčanie páčilo. Veľký vplyv na mňa mal, a aj dodnes má, môj otec, ktorý sa venoval tomuto športu od začiatku, hneď ako prišiel na Slovensko, teda od roku 1994. Aj on sa zúčastňoval na rôznych súťažiach, ale nikdy sa mu nepodarilo preraziť na nejakých väčších pretekoch. Všetko úsilie vložil do mňa, a asi je to tak lepšie (smiech).

SkryťVypnúť reklamu

Otec vás aj trénuje?

Venoval sa mi od začiatku, ale posledné dva roky úzko spolupracujem s Gabrielom Harčárikom. On a môj otec sú pre mňa výbornou kombináciou. Za úspechy môžem ďakovať však najmä svojim rodičom, pretože sponzora nemám.

To si všetky preteky financujete sama?

Nad vodou ma drží Slovenská asociácia pretláčania rukou a tento rok ma sponzorovalo aj mesto Senec. Vlastne doteraz som si musela vždy platiť náklady spojené s majstrovstvami sama, respektíve z peňazí mojich rodičov. Keby som robila tento šport pre peniaze, ako si niektorí myslia, už v ňom dávno nie som, pretože peňazí je neuveriteľne málo. Pretláčanie robím srdcom.

Máte na konte viaceré tituly z majstrovstiev Európy aj sveta. Skrýva sa tajomstvo vášho úspechu vo veľkej sile?

SkryťVypnúť reklamu

Nenarodila som sa ako nejaká siláčka. Keď som začínala, bola som útle, päťdesiatkilové dievčatko. Pamätám si, ako som držala prázdnu pätnásťkilovú tyčku, ktorá mi bola ťažká. Dnes, keď vytlačím stodva kíl, je to obrovský rozdiel. Na pretekoch som nevyhrávala hneď. Dva roky som len trénovala a úspechy prišli až neskôr. Učila som obr_01.jpgsa z každej svojej chyby a ťažila z každej juniorskej súťaže. Hlavným predpokladom na pretláčanie teda nie je sila. Netreba ju mať, treba si ju vybudovať.

Budujete si aj pred každými pretekmi taktiku na konkrétnu súperku?

Samozrejme, najťažšie je odhadnúť súperku, vedieť, čo na ňu platí. Dôležité je zistiť, či je lepšia po silovej stránke, alebo po technickej. Ja som skôr silovejší typ. Ale, napríklad, moja najväčšia súperka Larina Jekaterina z Ruska, je veľká „technička“. Okrem toho treba vedieť čo najrýchlejšie vystihnúť štart. Môžem byť hocijako silná, ale keď príde k stolíku tenké dievča, svojou rýchlosťou môže preraziť moju silu. Práve súperky, ktoré vyzerajú, že nemajú žiadnu silu, sú najnebezpečnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Poznáte sa s konkurentkami?

Jasné, napríklad so svojou najväčšou súperkou Larinou som veľmi dobrá kamarátka. Ale za stolíkom sa všetky priateľstvá končia.

Ako sa dá dopredu odhadnúť, čo bude na súperku platiť?

Počas pretekov jedna druhú obkukávame. Veľa sa dá odhadnúť už na prvý pohľad, ale aj tak to, čo presne na danú súperku platí, zistím väčšinou až pri samotnom zápase. Veľká časť úspechu je aj o šťastí. Napríklad na posledných majstrovstvách Európy, ktoré boli teraz v júni, obr_02.jpghralo veľa faktorov proti mne. Bolela ma ruka, pretože úpony v lakti ma trápia už dlhší čas a ani celkovo po zdravotnej stránke som nebola na tom práve najlepšie.

Pred majstrovstvami Európy v Moskve ste boli chorá. Čo rozhodlo, že ste napokon nastúpili?

Možno sa nezdám, ale vnútri som veľká bojovníčka. Keby to tak nebolo, nezískam zlato. Mala som veľmi tvrdú prípravu a týždeň pred majstrovstvami som ochorela. Neskutočne ma to iritovalo, striedal sa u mňa hnev s plačom. S otcom sme len bezmocne krútili hlavami a nevedeli sme, čo robiť. Nakoniec som sa rozhodla ísť na majstrovstvá. Prípravu som zakončila len tak mierne, aby sa choroba nezhoršovala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako vyzerá váš bežný tréning?

Pretláčanie rukou je úzko spojené s fitnesom a posilňovaním. Volím tréning zameraný hlavne na hornú časť tela – bicepsy, predlaktie, zápästie, prsty. Cibrím si techniku pri pretláčacom stolíku a využívam aj trenažér vyrobený špeciálne na cviky vhodné na pretláčanie. Trénujem štyri- až päťkrát do týždňa. Záleží na tom, v akom som štádiu prípravy. Ešte neviem, ako často budem trénovať na blížiace sa majstrovstvá sveta. Asi si dám každý deň tri hodiny tréningu. Predsa len, som už staršia a telo už nevládze, ako keď som bola mladá (smiech). Ťažšie sa momentálne regeneruje.

Trénujete v Senci, kde súťažíte za klub AVK Senec. Máte tam dostatok súperiek?

V mojom okolí nie je žiadna. Trénujem s mužmi, čo ma veľmi obr_03.jpgposúva dopredu. Vyhovuje mi to. Až kým mi neodíde aj druhá ruka, dovtedy to bude dobré (smiech).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemajú chlapi strach pretláčať sa s vami?

Strach nie, skôr dešpekt. Musia, samozrejme, dávať veľký pozor, pretože som žena. Kedysi som sa pretláčala s hocijakým laikom, ale dnes to už nerobím. Nepotrebujem si nič dokazovať. Nejaké vyzývanie chlapov už vôbec neberiem vážne. Keď som však bola mladšia, darilo sa im presvedčiť ma na súboj.

Zrejme ste nemali problém poraziť ich. Ako znášali prehru od ženy?

Väčšinou mali výhradu proti tomu, ako pretláčam a že sa to tak nemá robiť. Mrzí ma, že pretláčanie je často mylne spájané s krčmovým pretláčaním, ktoré je trochu o inom. Na pretekoch sa pretláča na špeciálnych stolíkoch, pri ktorých sa nesedí, ale stojí. Nie je to len o tom, že prídem, chytím sa a buchnem ruku o stolík. Súťažiaci si najprv položia lakte na podložky a uchopia sa. Na zápas, ktorý nie je časovo obmedzený, dohliadajú dvaja rozhodcovia. Keď som sa borila s chlapmi, ktorí v pretláčaní nepretekajú, väčšinou sa ma snažili presvedčiť, že švindľujem (smiech).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pretlačíte aj priateľa?

On je silný a tým, že chodí so mnou na súťaže a stará sa o obr_04.jpgmňa, postupne obkukáva techniku a potom sa boríme doma. Na ľavačku ho pretlačím, ale na pravačku je príliš silný.

Jeho neláka súťažiť?

Ani by som nepovedala, že neláka. Ale je už na to starý. Aj keď, priznám sa, neviem, čo znamená byť starý pre tento šport. Každý môže skúsiť pretláčanie, keď chce, ale neodporúčam to. Sama som videla pár zranení. Naposledy pred dvoma týždňami, pretože na súťaže chodia často aj ľudia, ktorí sa tomuto športu venujú len týždeň a myslia si, že to stačí. Jedno dievča brali rovno na operáciu. Dopretláčala už, takže s tým nie su žiadne žarty.

S akými najstaršími súperkami sa stretávate?

Som v kategórii seniorov, to znamená od osemnásť do nekonečna. Myslím, že najstaršia súperka, s akou som sa borila, bola Litovčanka, ktorá mala okolo päťdesiat rokov. Tá bola namakaná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako dlho by ste chceli pretláčať?

Keďže je to u nás rodinný šport, s najväčšou pravdepodobnosťou ho budem robiť celý život. Pre mňa je pretláčanie určitým štýlom života. Uvidíme, ako ma budú obr_05.jpgposlúchať ruky. Ale inak, prečo nie? Pár titulov majsterky sveta a Európy by som ešte chcela pozbierať.

Spomínali ste, že ste pretláčateľská rodina. Zvyknete súperiť aj doma?

Sem-tam otec vytiahne pretláčací stolík zo špajze. Najčastejšie sa boríme s bratmi. Pamätám si, keď som bola malá, pretekala som aj so sestrami, dokonca aj s mamou. Ale na preteky chodím len ja.

Čo je podľa vás v pretláčaní najťažšie?

Zotrvať v ňom dlhé roky. Ťažké je trénovať, ale ešte ťažšie je pre mňa, keď netrénujem, pretože cvičenie mi chýba ako droga. Povedať, že najťažšie je vyhrať, by už bolo klišé. Ľudia sú veľakrát na omyle, pretože si často o pretláčaní rukou myslia, že to vlastne nie je žiadny šport alebo ho považujú za treťotriedny. Nie, pretláčanie je rovnaké ako každý iný vrcholový šport. Je to drina. Myslím si, že by malo dostať šancu. Bola by som veľmi rada, keby mi v budúcnosti vyšli moje plány vyučovať pretláčanie na školách a robiť exhibície.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lucia Debnárová (22)

pochádza zo Senca, kde aj trénuje v klube pretláčania rukou – AVK Senec. Má za sebou množstvo súťaží a neobchádzali ju ani tituly v juniorskej a seniorskej kategórii do 60 kílogramov. V armwrestlingu, teda v pretláčaní rukou, patrí medzi slovenskú špičku. Naposledy sa tešila v roku 2009 zo zlatej medaily na majstrovstvách sveta v Taliansku pravou rukou, štvrtého miesta ľavou rukou a na tohtoročných júnových majstrovstvách Európy v Moskve vybojovala ľavačkou zlato a pravačkou bronz. V súčasnosti sa pripravuje na majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v decembri v USA. Okrem toho sa chystá na prijímačky na vysokú školu ....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 099
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 786
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 221
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 548
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 268
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 174
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 26 714
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 629
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 201
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 121
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 351
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 493
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťZatvoriť reklamu