Prečo niektorí ľudia pociťujú potrebu nosiť tmavé okuliare aj v miestnosti alebo nosiť ich po celý rok, nielen v lete či počas slnečných dní? Medzi najväčšie spoločenské prehrešky patrí zvyk nosiť slnečné okuliare aj tam, kde to vôbec nie je vhodné. Mnoho populárnych osobností si nechá okuliare na očiach aj pri rozhovore v televízii, iní sa dajú s okuliarmi nafotiť na titulnú stranu časopisu. Zabúdajú pritom, že očný kontakt je základom ľudskej komunikácie. Človek, ktorý uhýba očami, prípadne si ich zakrýva, pôsobí na nás podozrivo a nedôveryhodne, akoby niečo tajil či nemal čisté svedomie.
Okno do duše
Hovorí sa, že oči sú oknom do duše a nie každému je príjemné dať do tej svojej nahliadnuť. Ak vyjdete z domu so zlou náladou či po prehýrenej noci, okuliare vám len pomôžu, pretože pomôžu zamaskovať váš skutočný stav. Vytvoria čosi ako bariéru medzi vami a verejnosťou a nikto cudzí nedokáže vašu situáciu využiť. Treba sa však vyhnúť tomu, že celý rok budete chodiť v jedných okuliaroch.
Aj najdrahšia značka slnečných okuliarov začne po čase pôsobiť únavne a vyvolá dojem, že ste ich niekde našli, ukradli, alebo ste na ne minuli svoj mesačný plat a teraz sa nimi chválite. Nuž a čo je najdôležitejšie – po vstupe do miestnosti, prípadne, ak sedíte v reštaurácii, niekoho vám predstavujú alebo vás niekto známy osloví na ulici – okuliare si dajte aspoň na chvíľu dolu. Prejavíte tak vysokú mieru spoločenského taktu, záujem o dotyčnú osobu, a najmä všetkým naznačíte, že nemáte čo skrývať.
Speváčka a herečka Jennifer Lopez s manželom Marcom Anthonym. Pilotské okuliare
s UV filtrom piateho stupňa ho chránili pred oslepujúcimi bleskami fotoaparátov
Chránia nás
Slnečné okuliare však nenosíme len na parádu, ale predovšetkým preto, aby chránili náš zrak pred nebezpečným UV žiarením, ktoré poškodzuje šošovku a sietnicu, a teda ostrosť videnia. Dôležité je, aby sme si chránili oči nielen pri bežnom pobyte na slnku, ale aj pri letných športoch, najmä vo vysokohorskom prostredí, napríklad pri vysokohorskej turistike. Pre ochranu očí pred účinkami UV žiarenia, ktoré sa dostáva do oka zo strán, sú veľmi vhodné rámy s nadstavcami po stranách. Rámčeky bývajú vyrobené z vysoko odolného plastu či polykarbonátu a postranice sú potiahnuté gumou.
Špeciálne okuliare by mali nosiť aj cyklisti. Väčšinou sú vyrobené z plastu a zorníky bývajú spravidla z polykarbonátu, pretože tento materiál vyniká veľkou pevnosťou, čo môže byť pri cyklistike veľmi dôležité. Aj cyklistické okuliare sa objavujú s rôznymi farbami zorníkov, buď tmavé odtiene sivej alebo hnedej pri slniečku, alebo v žltooranžovej farbe do hmly, prípadne s čírym zorníkom iba ako ochranné okuliare, najmä proti lietajúcemu hmyzu. Niektoré typy týchto okuliarov sa dajú zohnať s dioptrickou vložkou, ako je to napríklad pri zjazdových okuliaroch. Je lepšie zvoliť si okuliare s väčšími zorníkmi, ktoré kopírujú tvar tváre, aby čo najlepšie chránili oči proti slnku a vetru.
Americký astronaut Buzz Aldrin v kabíne Apolla 11. Hodinky Omega Speedmaster
a okuliare Ray Ban s ním cestovali až na Mesiac ako súčasť batožiny.
Zdobia nás
Tak ako sa vracia móda v oblečení, vracajú sa aj módne trendy pri slnečných okuliaroch. Dajte prednosť kovovým rámom a hnedým sklám. Rámy by tento rok mali byť plné farieb a rozličných tvarov, pričom módne sú najmä tie tenšie. Farbu skiel si zvoľte skôr podľa účelu, nie podľa módy. Napríklad hnedé zafarbenie skiel zvyšuje vnímanie kontrastov, preto sú vhodné aj pre vodičov. Ak si zvolíte žlté alebo oranžové, dobre uvidíte v hmle alebo v daždi. K moru a ostrému slnku sú dobré sivozelené.
Okuliare tvaru veľkých oválov sú stále „in“ a okrem účelnosti spĺňajú aj všetky parametre nových trendov. V duchu retro módy sa nosia staré dobré „letecké“ okuliare – „pilotky“ alebo okuliare v tvary „butterfly“. Stále aktuálna je inšpirácia osemdesiatymi rokmi. Lenonkám, ktoré sa vrátili v deväťdesiatych rokoch, nateraz odzvonilo. Pozrite si starý špionážny film a inšpirujte sa agentkami alebo Faye Dunawayovou v Tichej dohode.
Speváčku Madonnu bez veľkých tmavých okuliarov na verejnosti nikdy neuvidíte
Pri kúpe slnečných okuliarov je najdôležitejšou požiadavkou odfiltrovanie škodlivého UV žiarenia. Podľa stupňa ochrany pred UV žiarením rozlišujeme päť typov šošoviek:
1. stupeň prepúšťa 80 – 100 percent UV žiarenia – slúžia teda len ako imidžové sklá, nemajú ochrannú funkciu.
2. stupeň prepúšťa 43 – 80 percent žiarenia.
3. stupeň prepúšťa 13 – 43 percent žiarenia.
4. stupeň prepúšťa 8 – 18 percent žiarenia.
5. stupeň prepúšťa len 3 – 8 percent slnečných lúčov.
Sklá s filtrom 4 – 5 sú vhodné na dlhodobý pobyt v prostredí s vysokým odrazom UV lúčov, teda pre dlhodobý pobyt pri mori, vysokohorskú turistiku bez ohľadu na ročné obdobie, pobyt v púšti, na ľadovcoch a podobne. V žiadnom prípade nie sú takéto šošovky vhodné na trvalé nosenie v našich podmienkach či dokonca na vedenie motorového vozidla.
Štandardne pre letné obdobie v našich podmienkach možno odporučiť kategórie 2 – 3.
UV filter nesúvisí s farbou okuliarov, teda neplatí, že čím tmavšie sklá, tým účinnejšia ochrana. Pamätajte, že módne odtiene – oranžové, červené, ružové – oko skôr dráždia a navyše okolie farebne skresľujú, čo je nebezpečné zvlášť pre vodičov.
Autor: Monika Almássyová