SME
reklama

Pomôžme si bez piluliek

Pri prvom príznaku bolesti netreba hneď hltať hrste piluliek. Skúsili ste domáce zábaly, bylinky, masáže alebo aromaterapiu? Lekára a lieky vždy nenahradia, no pri menej závažných problémoch poskytnú šetrnú a účinnú úľavu.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Kŕče v bruchu

Štatistiky uvádzajú, že bolestivou menštruáciou trpí každá piata žena. Príčina môže byť organická – vtedy sú bolesti dôsledkom iných ochorení a treba vyhľadať odbornú pomoc. Ak ste mladšia a štíhla, vaše problémy pravdepodobne súvisia so zvýšeným vylučovaním prostaglandínov, čo spôsobujú bolestivé sťahovanie svalstva a maternice. Ešte predtým, ako si naordinujeme ibalgin, panadol, nurofen alebo valetol, vyskúšajme terapiu teplom, napríklad v podobe teplého kúpeľa alebo termoforu. Pomáha vitamín B 6, vitamín C, zinok a horčík – vitamínové prípravky však treba užívať už zopár dní pred menštruáciou. Pri zvýšenom zadržiavaní vody v tele je účinný draslík.

Z herbára:
Pomáha aj čaj z malinových listov a ďumbiera, medovky, pamajoránu, alchemilky žltozelenej, rumančeka alebo valeriány lekárskej.

Cvičenia:
Ak nás prekvapia kŕče, vyskúšajme tradičnú polohu z jogy s názvom „zajac“. Kľaknime si na kolená, čelom sa dotkneme podlahy, ruky vystrieme pred seba a so zatvorenými očami vydržíme v tejto polohe zopár minút. Bolestivé kontrakcie maternice zmierni aj poloha „kobry“, pri ktorej si ľahneme dolu bruchom, nadvihneme hornú polovicu tela a podoprieme sa rukami. V tejto pozícii vydržíme približne pol minúty.
Predmenštruačný syndróm celkovo zmierni pravidelná pohybová aktivita, pričom zvlášť vhodným športom sú brušné tance.

Dotyky:
Účinná je aj stimulácia akupresúrnych bodov, prepojených s panvovými orgánmi. Nachádzajú sa v strednej priehlbine spodnej časti chodidla a na oboch vonkajších stranách päty, ktoré naraz stlačíme palcom a ukazovákom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Útok od chrbta

Bolesť chrbtice patrí medzi najčastejšie, no zároveň veľmi nepríjemné bolesti. Môže mať rôzne príčiny, od stuhnutia svalstva, reumatizmu, až po vyskočenú platničku. Väčšina ľudí pozná najmä bolesť v spodnej, teda krížovej časti chrbta. Vhodnou metódou je masáž, pri ktorej sa však treba vyhýbať tlaku na chrbtové stavce. Svalovú bolesť zmierni masť z arniky, ktorá pôsobí protizápalovo. Teplé obklady, termonáplaste a elektrická poduška sú vhodné napríklad pri „seknutí“ v chrbtici, no ľahko môžu zhoršiť priebeh zápalových ochorení.

Dotyky:
Publikácia Prirodzená liečba bolesti autora Richarda Thomasa odporúča masáž dvoma tenisovými loptičkami, vloženými do ponožky, prípadne masáž zmesou dvanástich kvapiek ďumbiera, piatich kvapiek borievky a ôsmich kvapiek povzbudzujúceho rozmarínu alebo upokojujúcej levandule.

Z herbára:
Účinné sú striedavo teplé a ľadové obklady či aromaterapeutický teplý kúpeľ so soľou a éterickými olejmi, napríklad rozmarínom, levanduľou, rumančekom, eukalyptom alebo majoránom. Úľavu prinesie aj pitie čaju z brezy previsnutej, prasličky roľnej, zlatobyle obyčajnej, vŕbovej kôry, kvetov rumančeka, túžobníka, hlohu, ľubovníka, repíka a valeriány.

Cvičenie:
Proti bolestiam možno efektívne bojovať najmä správnym držaním tela a špeciálnymi cvikmi na posilňovanie a uvoľňovanie chrbtice, pričom nám najlepšie poradí fyzioterapeut alebo rehabilitačný pracovník. Odporúča sa plávanie a chôdza.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Škriabanie v hrdle

Pri nepríjemnom škriabaní v hrdle je dôležité zareagovať okamžite, aby sme zabránili rozšíreniu infekcie. Osvedčené a zároveň účinné je staré známe kloktanie, ktoré treba opakovať viackrát denne. Ústnu dutinu poriadne vydezinfikuje klasika vo forme teplého slaného roztoku. Namiesto bežnej kuchynskej soli si radšej zvoľme morskú, ktorá obsahuje viac minerálov, najmä magnézia a draslíka.

Z herbára:
Pomáha aj kloktadlo s tinktúrou z echinacey, šalvie, tymianu, alchemilky alebo harmančeka, prípadne teplá voda s medom a jablčným octom. Autor príručky Prirodzená liečba bolesti radí vyplachovať ústnu dutinu čajom pripraveným z ďumbierového koreňa, ktorý zmierni škriabanie a zároveň podporí vypotenie organizmu. K uzdraveniu prispeje aj pitie čaju zo zlatobyle obyčajnej, ibišteka lekárskeho, šalvie obyčajnej, slezu, podbeľa, materinej dúšky a skorocelu kopijovitého.

Z chladničky:
Osvedčeným prípravkom z kuchyne starých mám je silný slepačí vývar a sirup z cibule a medu, ktorý si pripravíme tak, že nadrobno nasekáme cibuľu, pridáme med a v noci necháme odležať. Ráno ho len precedíme a užívame po lyžičkách. Bolesť by mal zmierniť aj nahriaty tvarohový obklad na krk a zábal z uvarených roztlačených zemiakov, natretých na vlhkú šatku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tresky-plesky v hlave

Bolesť hlavy má rôzne príčiny, prejavy a tiež rôzne spôsoby liečby. Bolesť často spôsobuje stuhnutie svalov chrbtice a krku, prepracovanosť a stres či nesprávna životospráva. Špecifickou bolesťou je migréna, ktorá sa prejavuje silnou, často pulzujúcou bolesťou v okolí oka, alebo na jednej strane hlavy. Veľakrát ju sprevádza nevoľnosť, napínanie na vracanie, zvieravé pocity, citlivosť na svetlo. Prvotnú úľavu prináša studený obklad, najlepšie v kombinácii s tesným obopnutím hlavy. Dlhodobo pomáha dostatok spánku a pravidelná strava so zníženým množstvom citrusov a úplným vynechaním čokolády, kofeínu a plesňových syrov, ktoré môžu stav zhoršiť.

Dotyky:
Pri bolestiach hlavy z napätia svalstva aj pri migréne môže pomôcť reflexná masáž. Účinný bod sa nachádza napríklad medzi palcom a ukazovákom ľavej ruky, na mieste, kde sa končí ryha medzi prstami. Bod na pár sekúnd zatlačíme prstami pravej ruky a následne uvoľníme. Pozor, počas tehotenstva sa táto metóda neodporúča. Pomôže aj krátkodobý tlak na koreň nosa medzi obočím a na bod na vrchole prednej časti hlavy. Ak je príčinou našej bolesti svalové napätie, skúsme jemnú krúživú masáž v bočných priehlbinách zadnej časti hlavy tesne nad krkom.

Z herbára:
Účinné môže byť aj pitie bylinkových čajov a odvarov. Proti migréne pôsobí odvar z levandule a medovky (v pomere 1:2), čaj z valeriány, koreňa prvosienky jarnej, vŕbovej kôry, túžobníka brestového, rumančeka, ďumbiera a rozmarínu. Ak sa rozhodneme pre dlhodobejšiu terapiu bylinkami, poraďte sa s odborníkom, pretože mnohé z nich pôsobia ako silné sedatívum a vo vyššom množstve môžu byť škodlivé. Pri bolestiach hlavy z prechladnutia sa odporúča inhalácia horúcej vody s pridaním éterických olejov, napríklad eukalyptového.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 641
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 459
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 440
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 336
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 031
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 854
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 613
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 978
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 578
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 204
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 221
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 669
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 713
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 588
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
reklama
SkryťZatvoriť reklamu