Cink či žblnk - alebo akú signalizáciu prichádzajúcich správ ste si navolili - a už sa vám displej rozžiari o niečo silnejšie - od samej lásky.
SMS - to je slovo mimo stránky. Tak definuje textovú správu v telefóne básnik Daniel Hevier a pripomína známy fakt, že nové médiá prinášajú nové formálne i obsahové možnosti. Podľa neho bolo len otázkou času, kedy na mobilnú komunikáciu zareaguje aj literatúra. „Poézia a mobily - to je celkom prirodzené spojenie, pretože poézia vždy rada pracovala s limitmi," hovorí.
Veršíky, ktoré sa zjavujú na displejoch, by nazval akýmisi mobilnými haiku. „Úroveň a kvalita, samozrejme, závisí od odosielateľa. Väčšina tejto mobilnej produkcie je naivná, začiatočnícka a amatérska - ja však oceňujem samotnú aktivitu," hovorí Hevier.
Všetky podobné neštandardné písomne aktivity považuje totiž za obohatenie literatúry.
„Nedávno som videl román zložený z chladničkových odkazov. Uvidíme, kedy sa zjavia ďalšie esemeskové knihy," myslí si Hevier.
Lepšie ako zápisník
Pre novinára a básnika Ľuboša Palatu sa stal mobil jeho splneným snom „Predtým som mal často problém - prišla báseň (najlepšie je, keď básne chodia samy), a nemal som si ju čím zapísať. Niektoré som vyrýval kľúčmi na prázdne škatuľky od cigariet, na obaly zošitov či na okraje novín. Básne ako tie najkrajšie dievčatá prichádzajú rovnako náhle, ako náhle odchádzajú. Dajú vám päť minút, niekedy minútu, a keď nestihnete nič urobiť, tak zase zmiznú a už sa nikdy neobjavia," hovorí Palata.
Vďaka mobilu mu však pár pekných básničiek nezmizlo. Na textoch písaných do SMS ho láka práve tá „okamžitosť" a boj o každé slovo. Ako opisuje, hlavne za "starých čiar" esemesky s veľmi obmedzeným počtom znakov učili autorov disciplíne. Vytváral sa špeciálny druh básní rovnako ako špeciálny druh čitateľov. „Aj básne bez čiarok a mäkčeňov mali svoju zvláštnu poetiku. Ale svet sa veľmi rýchlo menil a obmedzené esemeskové básničky ´zo začiatku storočia´ sa stávajú pomaly históriou, Haiku roku 2000 plus," dodáva Palata.
Opisuje, aké nadšenie mu však kedysi spôsoboval ten zázrak, že v tej istej chvíli môže básničku za pár drobných poslať hoci aj na druhý koniec sveta. Mal z toho až taký skvelý pocit, že niektoré básničky posielal na viac telefónov, než mal. „Vysvetlenie, že je to iba báseň, umenie, potom nie vždy pomáhalo," smeje sa.
Žiadne umenie, len veršovanky
Palata sa pokúšal svoju vášeň pre SMS básne aj komerčne využiť. Pred rokmi rokoval s jedným mobilným operátorom. „S umením ma vyhodili, ale za veršovanky k narodeninám boli ochotní zaplatiť. No zdesil som sa, keď som si vypočul ich predstavy," spomína.
So slovenskými priateľmi z Crazy Tomato zas vytvorili prototyp básnickej zbierky, ktorá sa dala sťahovať ako hra, vyzváňanie či pesnička. „Niekoľko stoviek ľudí si ich dokonca aj stiahlo, čo je dobrý úspech na zbierku básní. Aspoň sa zaplatili náklady.
Hoci bežná esemesková komunikácia asi naozaj nemá s umením veľmi čo do činenia, určite prinajmenšom vytvára nový komunikačný štýl. „Keď sledujem, akým úžasným a pre mňa takmer polotajným jazykom komunikuje cez SMS môj trinásťročný syn, má aj tá nebásnická komunikácia svoju poetiku," dodáva.
Keďže je však Palata predsa len zo starej školy, verí, že niekedy sa z jeho SMS básní podarí vydať aj knihu. Normálnu, tlačenú. Má dokonca aj rozpísanú hru, ktorá básničky spája s ľuďmi, pre ktorých boli určené.
Či sa mu to podarí, zatiaľ netuší. Predsa len s tým umením je to niekedy trochu komplikovanejšie. Nakoniec ako s celou láskou.
To najlepšie z najhoršieho
Láska je veľká inšpirátorka, veď posúďte sami: „Viem, že raz príde ten čas, keď vyslovím najkrajšiu zo všetkých fráz. Ľúbim Ťa! Na telo píšem Ti perami, s láskou a vášňou budeme spútaní."
Ak by ste mali problémy s chápaním poézie, tak pomôžem, že v tomto prípade sa rýmuje „čas" a „fráz", ba ešte aj „i" s „í". Zašifrovať do vyznania lásky nejakú gramatickú chybu je praktické, nech si dotyční zvykajú, že láska vyžaduje aj tolerovanie chýb. „Chyba Ti neha, chyba ty cit, chyba Ti pre niekoho žiť?"
Záhadný autor nasledujúcej SMS by sa mal však skutočne naučiť pravopis a dovtedy na svadbu ani nepomyslieť: „Nebívam na tvojej ulici, ani blízko nej, ale valentin je sviatok, nech sa dej čo dej."
Ak potrebujete poradiť s dobrým rýmom, ponúkam na výber: „Valentín - spolu tvoríme tím." Prípadne: „Samota ma bolí , srdce moje láskou horí." Alebo: „Žiari ti úsmev na líčku, keď čítaš túto básničku, a čuduješ sa trošičku, prečo ti píšem potíšku." Alternatívne: „Deň svätého Valentína, mi našu lásku pripomína."
Ale pozor, veršík: „Dnes je sviatok Valentína, láska sa však rýchlo míňa," môže pôsobiť viacznačne, naň si radšej dávajte pozor.
Poniektoré SMS hraničia takmer s SM praktikami, teda pokiaľ máte aspoň minimálny literárny cit. „Srdiečko vraví srdiečku: mám k tebe prosbu maličkú: Nechcem už smutne byť, šťastie chcem s tebou okúsiť."
Filozoficky založeným jedincom a jedinkám je dobré poslať aj niečo hlbšie:„Najkrajším darom prírody je život. Najkrajším darom života je mladosť. Najkrajším darom mladosti je láska. Najkrajším darom lásky si TY!"
Ďalšou ukážkou tzv. voľnej poézie sú esemesiek typu: „Otvor mi náruč svoju, ja prídem za Tebou, daj mi lásku svoju a ja budem žiť s ňou." Jednoduché a jasné!
Z metafor sú vyskúšané hlavne tie z oblasti meteorológie: „Ako môžeš povedať, že dážď neprší, keď existujú oblaky... Ako môžeš povedať, že lístie nelieta, keď existuje vietor... Ako môžu povedať nezamiluj sa, keď existuješ ty!!!"
A skoro by sme zabudli na ruže. „Až na ruži sa zrodí ráno a v očiach smiech Ťa bude hriať, ja vyčítam čo v nich bolo a budem Ti šepkať: mám Ťa rád."
Alternatívne: „Lupienok z ruže do dlane ti vložím, je však veľmi krehký, tak chráň ho prosím, je v ňom kúsok šťastia, čo dané bolo nám, venujem ho tebe, lebo rád ťa mám."
Veľká časť tejto odnože poézie sa pohybuje ak nie už v oblakoch, tak priamo kdesi v nebi. Aj anjelíčkovia sú hneď po srdiečkach najobľúbenejším motívom. „Chceš tu byť pre mňa, ja budem pre Teba, básne Ti zložím na ceste do neba."
Ďalší anonymný autor je skutočne odvážny: „Peklo po smrti, na zemi raj, ak sa ma nebojíš, ruku mi daj. Vezmem Ťa tam, kde nikto ešte nebol, tam sa staneme sami sebou."
Treba pripustiť, že niektoré milostné SMS majú v sebe aj prvky citového vydierania: „Touto SMS ti chcem povedať, že ťa veľmi milujem!!!!!!!!!!!!! Aj ty mňa?????????????????????????????????????"
Poniektoré správy majú skoro až výhražný charakter: „Mojim očiam never, mojim ústam odolaj, mojim slovám sa vysmej, mojim rukám neodolaj, môjmu žiaľu sa vyhni, no môjmu srdcu neunikni." Všimnite si aj použitie obľúbeného básnického triku - anafory - teda opakovania slov na začiatku veršov.
To, že láska nemá ďaleko od hororu - to vieme aj od profesionálov, ktorí na nás idú často ešte zákernejšie: „Kúpte si našu bielizeň, inak môže byť tento Valentín vaším posledným."
Všetky citované textíky zo svojpomocného portálu www.sms.basnicky.sk či z iných - to je len špička ľadovca, ak vôbec možno hovoriť o ľade v súvislosti s takými vrúcnymi vyznaniami.
Ak máte okolo seba len samých intelektuálnych, nezávisláckych zúfalcov, ktorí nenávidia americké výmysly vrátane tých valentínskych, tak vám, samozrejme, podobné výkvety básnickej spisby nehrozia. Ak sa aj od nich dočkáte nejakej tej ruže, tak bude určite bez komentára, aby si o nich niekto nepomyslel, že naleteli marketingovým manažérom.
Ale ak máte pri sebe romantika s poetickou dušou, tak sa máte na čo tešiť.
Dôležité upozornenie všetkým nádejným autorom: dávajte si pozor, aby vaše dobre mienené SMS neboli dôvodom na okamžitý rozchod.
(zu)