Upratovanie kuchyne sa od ostatných miestností značne líši. Na vine sú tuky a výpary z varenia, ktoré sa ukladajú spolu s prachom na všetkých povrchoch. Nasiaknu do maľovky, do pórov prírodných materiálov a dokonale priľnú aj k laminátu, sklu či plastom. Kým vy máte pocit že všetko je v poriadku, každá návšteva vníma špecifický pach vašej kuchyne po svojom.
Špina sa skrýva nielen na viditeľných miestach, akými sú podlaha, drez či pracovná doska, ale i v poličkách s potravinami, na skrinkách, za sporákom a linkou či na zadnej mriežke chladničky. Existuje trik, ktorý upratovanie zjednoduší. Miesta položené nad výškou očí stačí po vyčistení prikryť novinami a pri ďalšom upratovaní postačí vymeniť ich na nové.
Upratať na nedostupných miestach je ťažšie, za sporák či chladničku sa pri bežnom upratovaní nedostanete. Pri odsúvaní spotrebičov treba byť opatrní - mali by byť odpojené od elektrickej siete a ak máte plynový sporák, dajte pozor i na to, aby sa nepoškodila plynová hadica. Opatrnosť je potrebná i pri menších spotrebičoch. Mixéry, hriankovače ani kanvice pod tečúcu vodu nepatria.
Viete, ako udržiavať vašu chladničku v dobrej kondícii? Poradíme vám.
Ekologická domácnosť Nečistoty v mikrovlnnej rúre uvoľní pohár s vodou s prídavkom citrónovej šťavy.
Rady starej mamy ocot - odstraňuje vodný kameň, baktérie a pachy z drevených dosiek na krájanie mäsa kyselina citrónová - odstraňuje vodný kameň, škvrny kuchynská soľ - odstraňuje škvrny, nahrádza práškové čistiace prostriedky sóda bikarbóna - pohlcuje pachy, odstraňuje škvrny z dreveného náradia.
Po niekoľkominútovom ohrievaní na plný výkon stačí vnútro vytrieť papierovou utierkou. Paru je možné použiť i na odstránenie mastnoty zo sendvičovača.
Vodný kameň z rýchlovarnej kanvice, kávovaru či stroja na espresso uvoľní roztok potravinárskej kyseliny citrónovej, či v krajnom prípade ocot.
Rovnaký roztok je dobrým pomocníkom pri umývaní chladničky. Ak treba bojovať so zápachom, pomocnú ruku podá sóda. Či už v práškovej forme, alebo formou roztoku. Naopak, pri drhnutí veľkého znečistenia pomáha kuchynská soľ.
Na nemastnú špinu sú vhodné i populárne švédske utierky. Vyleštia sklenené plochy, vrátia lesk nerezovej vodovodnej batérii či odmastenému digestoru. Vedeli ste, že na rovnaký účel spoľahlivo poslúžia i dámske silonové pančuchy?
Na našom trhu sú dostupné i ekologické čistiace prostriedky, ktoré obsahujú menej dráždivých látok. Kupujú ich hlavne alergici a tí, čo prevádzkujú svoju vlastnú čistiareň odpadových vôd.
Kde je ekológia krátka Pri veľkých a často používaných spotrebičoch sú niekedy ekologické čističe prikrátke. Na odstránenie mastnej špiny zo sporáku, rúry na pečenie či digestoru je vhodné použiť špeciálne prostriedky na báze silných lúhov. Vyčistia nielen rúru a zapečené plechy, ale aj panvicu či spodné strany hrncov.
Špeciálne prostriedky pomáhajú aj pri dezinfekcii odpadkového koša, či spriechodňovaní upchaných odpadov. Vždy treba dbať na vlastnú bezpečnosť. S kyselinami a lúhmi nie sú žarty.
Zvyšky potravín, či znečistenia od zeleniny odstránia pracie prášky s obsahom enzýmov.
Proti škodcom Kuchyňa je miesto, kde si dobroty hľadá aj hmyz či drobné hlodavce. I v panelákovej kuchyni si svoju skrýš môže nájsť malá myš, nezriedka sú nevítanými návštevníkmi mravce či iný lezúci hmyz. Ak je zamorený celý dom, sami vojnu nevyhráte, vhodným zabezpečením pokrmov a intenzívnejšou hygienou sa vaša kuchyňa stane menej atraktívna.
Poľovačku na myši máte šancu vyhrať.
Na poriadok myslite už pri zariaďovaní Ak už pri zariaďovaní kuchyne myslíte na jej údržbu, každodenné i pravidelné veľké upratovanie si môžete výrazne uľahčiť. Napriek tomu, že v súčasnosti sú veľmi populárne prírodné materiály, pri zariaďovaní kuchyne ich voľte radšej striedmejšie. V ich póroch sa ľahšie zachytávajú nečistoty, ktoré nemožno odstrániť. Naopak, vysokoleštené plasty sa udržujú ťažšie, pretože na nich ostávajú stopy po každom dotyku. Aj populárne nerezové povrchy treba vyberať rozvážne – holý kov sa zle udržiava, tak zvoľte radšej lakovanú úpravu.
V kuchyni zabudnite na koberce, ideálne sú podlahy z PVC alebo dlažby. Ak sa kobercov nechcete vzdať úplne, vyberte si menšie kusové s protišmykovou úpravou, najlepšie také, ktoré sa dajú prať v práčke - napr. z bavlnených zvyškov. Pri údržbe podláh však tiež treba dbať na bezpečnosť - niektoré povrchy dlažieb sú veľmi šmykľavé, keď sú mokré.
I priveľa políc, otvorených plôch či úložných priestorov by malo byť tabu. Naopak, pokúste sa väčšinu málo používaných potravín odložiť do špajze či uzatvorenej skrine na potraviny. Drobné dekorácie zrušte, prípadne ich zatvorte do skrinky s presklenými dverami, upratovanie bude jednoduchšie. Malé spotrebiče, ktoré používate iba občas - mixéry, hriankovače či odšťavovače, môžete tiež uložiť do skriniek, nebude na ne sadať prach.
Ako si to uľahčiť
Recept na to, ako si uľahčiť upratovanie, nie je jednoduchý. Zamiesť špinu pod koberec je vtipné ale nie správne riešenie. Skúste do veľkého upratovania zapojiť všetkých členov domácnosti. Deťom dajte vybrať z činností, ktoré sú jednoduchšie a pri ktorých neprídu do styku s chemikáliami, silnejšie polovičky zas môžu pomôcť pri ťažších prácach a manipuláciou s veľkými spotrebičmi. Aj keď pomocná ruka nebude úplne dokonalá, nič si z toho nerobte. Nabudúce to už bude lepšie.
Riešením je i rozložiť si veľké upratovanie do viacerých dní. Začnite s dostatočným predstihom, aby ste z upratovania nemali stres. Ak to naozaj nestíhate, skúste si objednať profesionálov - upratovacia služba môže byť jedným z riešení, ako si upratovanie zjednodušiť.
A ako upozorniť na to, že je všetko čistejšie aj keď to naoko nevidno? Urobte drobné zmeny v umiestnení predmetov, pridajte drobnú ozdôbku na stôl alebo linku a všetci vás budú chváliť.
Autor: (mag)