SME

Neplodnosť, alebo keď to nejde prirodzene

Keď bocian neprichádza nemusí to vždy znamenať koniec nádeje na rodičovstvo. Treba nazbierať silu a poraziť prírodu.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Sedí v kúpeľni, v ruke drží tehotenský test a nedočkavo odpočítava sekundy v nádeji, že sa na prúžku objavia dve čiarky. Prekvapenie sa však nekoná. Opäť. Tá jedna osamelá čiarka, ktorá je jej nočnou morou už takmer dva roky, ju zase doženie k slzám... Teórie o tom, že medzi dlhodobým užívaním hormonálnej antikoncepcie a neplodnosťou je spojitosť - či už priama, alebo nepriama, sú podľa Ivana Kubiša iba poverou: „V skutočnosti hormonálna antikoncepcia znižuje riziko neplodnosti a chráni ďalšiu plodnosť ženy. Obnovenie plodnosti nastáva jeden až tri mesiace po vysadení umelého zdroja hormónov. Preto sa často odporúča vysadenie tabletiek tri mesiace pred plánovaným tehotenstvom, aby sa stihla obnoviť rovnováha prirodzeného mesačného cyklu ženy a aby sa znížilo riziko spontánneho potratu. Z praxe je však známe, že žena môže otehotnieť hneď v prvom cykle po vysadení a tehotenstvo prebieha normálne." Normálne plodný pár vo veku 20 rokov má podľa urológa a sexuológa Ivana Kubiša 25-percentnú šancu otehotnieť po nechránenom styku. Stúpajúcim vekom partnerky sa šanca znižuje. Medzi 25. a 30. rokom je šanca otehotnieť 16 %. Po 35. roku ženy pravdepodobnosť otehotnenia výrazne klesá a po štyridsiatke nedosahuje ani 5 % na jeden menštruačný cyklus. Ak žena neotehotnie do roka pri pravidelných nechránených stykoch dva až trikrát týždenne, treba zisťovať príčiny neplodnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Scéna z filmu? Nie. Realita. A navyše, dôverne známa každému šiestemu či siedmemu páru na Slovensku. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí vo svete v priemere každý desiaty pár nejakou formou neplodnosti. Slovenské štatistiky sú ešte pesimistickejšie. „Každý šiesty až siedmy pár má dnes problém počať a donosiť zdravé dieťa. Mnohým trvá roky, kým vôbec vyhľadajú pomoc odborníka," konštatuje sexuológ a urológ Ivan Kubiš.

Niekoľkomesačné - či v mnohých prípadoch až niekoľkoročné - čakanie na dva prúžky nie je riešením situácie. Približne 80 až 85 percent párov, ktoré plánujú tehotenstvo, zvyčajne splodí potomka v priebehu roka. „Ak sa to nepodarí ani po roku viacerých pokusov, rozhodne odporúčam nečakať a vyhľadať odbornú pomoc. Pacientky vo veku nad 35 rokov by odborníka mali vyhľadať už po šiestich mesiacoch neúspešných pokusov, z dôvodu pravdepodobnosti zníženia plodnosti," odporúča Kubiš.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadanie príčin

Teória o tom, že väčšinu prípadov neplodnosti majú na svedomí ženy, už dávno patrí minulosti. Podľa odborníka aj najnovšie výskumy potvrdzujú, že výrazne stúpa neplodnosť u mužov. „Čisto ženský faktor je príčinou približne 30 až 40 percent neplodnosti, zatiaľ čo u 60 až 70 percent párov nachádzame v nejakej forme príčinu neplodnosti u muža," objasňuje sexuológ a urológ. Hlavnými príčinami neplodnosti u žien sú mechanické problémy - poškodené vajíčkovody, ochorenia vaječníkov a endometrióza Ochorenia vaječníkov znamenajú stav, keď je ovulácia buď nepravidelná, alebo abnormálna, čo vedie k nepravidelnému dozrievaniu vajíčok, alebo k úplnej absencii dozrievania," približuje lekár možné dôvody neplodnosti.

Neplodnosť u mužov

Možných príčin mužskej neplodnosti je veľa. Aj na prvý pohľad bezvýznamný úraz semenníkov pri športe môže zohrávať väčšiu rolu, ako si vieme predstaviť. „Príčinou však môže byť aj slabo vyvinuté tkanivo semenníkov alebo semenovodných ciest, keď sa spermie buď vôbec nevytvárajú, alebo im prekážka bráni dostať sa von. Ďalším dôvodom býva nezostúpený semenník. Ak sa zavčasu nezabezpečí jeho správne uloženie v miešku, môže to ovplyvniť aj plodnosť," upozorňuje Ivan Kubiš.

SkryťVypnúť reklamu

Nepriaznivý vplyv na tvorbu spermií má i rozšírenie žíl semenníka (varikokéla). Čím skôr sa podľa odborníka operuje, tým lepšie sú výsledky. Muži by rozhodne nemali podceňovať ani zápaly semenníka, nadsemenníka či prostaty, ktoré treba dôsledne vyliečiť. „Pri vymenúvaní možných príčin neplodnosti nemožno zabudnúť ani na veľakrát denných spoločníkov - alkohol a fajčenie. Alkohol znižuje hladinu mužského pohlavného hormónu, objem semena a jeho hustotu, fajčenie zase znižuje počet aj pohyblivosť spermií," varuje lekár. Tvorbu spermií však poškodzujú aj protinádorové lieky, po ktorých trvá obnova plodnosti až niekoľko rokov.

Rovnaký účinok má však aj liečba žiarením. Negatívny vplyv na dozrievanie spermií má i zvýšená teplota mieška a semenníkov, muži so zníženou plodnosťou by preto nemali nosiť tesnú spodnú bielizeň, obtiahnuté nohavice, neodporúča sa ani časté saunovanie či kúpanie v horúcej vode. Pre zaujímavosť - pohyblivosť spermií výrazne znižuje aj marihuana, ktorá navyše spôsobuje ich deformácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyšetrenie a liečba

Vyšetrenie plodnosti ženy je časovo a technicky náročnejšie i bolestivejšie ako vyšetrenie u muža. „Vždy je potrebné zhodnotiť predchádzajúce výsledky vyšetrení, ak už boli urobené. Ak sa nenájde v anamnéze, teda v údajoch o tom, aké choroby a vyšetrenia žena prekonala, nič smerodajné, vyšetrenie sa začne posúdením veľkosti a tvaru pohlavných orgánov ženy, priechodnosti vajíčkovodov a zistením, či dochádza k ovulácii - dozrievaniu vajíčok," približuje postup odborník.

Ako však dodáva, na neplodnosť sa nemožno pozerať len ako na problém ženy alebo muža, ale ako na problém páru. „Aj preto je podmienkou komplexné andrologické vyšetrenie muža, ktoré zahŕňa kompletnú anamnézu a telesné vyšetrenie krvi a semena. Od toho sa potom odvíjajú ďalšie vyšetrenia a liečba. Niekedy stačí upraviť hormonálne hladiny - či už vysoké, alebo nízke," opisuje možnosti liečby Kubiš. Samozrejme, dôležité je zistiť a preliečiť zápaly močovopohlavných orgánov. V prípade medikamentóznej liečby sa využívajú lieky zlepšujúce počet a pohyblivosť spermií. Podľa odborníka v mnohých prípadoch pacientka otehotnie už po týchto jednoduchších metódach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príkladom komplikovanejšej techniky je napríklad intrauterinná inseminácia semenom manžela. „Laicky povedané, v prípadoch slabšej pohyblivosti a nižšieho počtu spermií partnera podáme prepraté spermie do maternice. Táto bezbolestná ambulantná metóda pomohla už množstvu párov," vysvetľuje lekár. Do kategórie komplikovanejších metód oplodnenia patrí i umelé oplodnenie v skúmavke, čiže IVF - in vitro fertilizácia. Podľa Kubiša však nie je logické siahať hneď po najkomplikovanejších a najdrahších liečebných postupoch.

Neplodnosť a hormonálna antikoncepcia

Neplodnosť a vek

Autor: Andrea Kučerová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 647
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 366
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 550
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 173
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 602
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 219
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 181
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 882
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 940
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 115
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 042
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 223
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 751
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 926
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 726
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 621
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická
SkryťZatvoriť reklamu