SME

Ako sa zbaviť starých tapiet?

Pred pár desaťročiami zdobili nové panelákové byty, dnes môžu robiť novým vlastníkom nemalé problémy. Pretierať ich do nekonečna nemožno a omietku pod nimi zväčša nenájdete. Ako sa pri rekonštrukcii zbaviť tapiet s čo najmenšou námahou? Poradíme vám, ako

na to.

Sondujte, aby ste vedeli na čom ste

Ešte predtým, ako sa rozhodnete zvoliť správnu taktiku, potrebné je zistiť, s kým sa púšťate do súboja. V rohoch a nekvalitných spojoch použite špachtľu na to, aby ste odhalili štruktúru a zloženie. Možno ste očakávali jedinú papierovú tapetu nalepenú škrobovým lepidlom priamo na paneli a zistíte, že vás čaká boj s niekoľkými vrstvami. Veľa vám prezradí priestor okolo zásuvky, alebo vypínača po odmontovaní krytu. Tu nájdete všetky vrstvy zväčša bez toho, aby boli pretreté farbou.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak viete s koľkými vrstvami máte tú česť, prichádza moment, kedy je potrebné zistiť, či prijmú vodu, aby ste rozpustili lepidlo, ktoré ich drží na stene. Kým holé tapety odstránite jednoducho, problematickou bariérou môže byť náter latexovou, alebo akrylovou farbou, ktorý bude prenikanie vody blokovať. Komplikácie spôsobujú aj mastné kuchynské výpary a cigaretový dym, ktoré upchávajú póry v štruktúre papiera.

SkryťZatvoriť reklamu

Čo sa skrýva pod tapetami?

Možno očakávate tenkú vrstvu omietky, ktorú budete môcť natrieť interiérovou farbou. Zväčša je však situácia úplne iná. Tapety sú nalepené priamo na paneloch a pod nimi nájdete veci, o ktorých nemal roky nikto tušenia. Polystyrénom upchaté otvory v prefabrikovaných paneloch, otvory pre elektroinštaláciu, ktoré nikdy neboli použité, káblové prechodky a podobne.

Odstraňovanie tapiet komplikuje aj skutočnosť, že pri stavbe domu nie sú všetky panely uložené vedľa seba tak, aby plynule nadväzovali. Vo veľkých miestnostiach narazíte na styk panelov, ktorého rovinnosť bude opravená maltou. Tá sa pri odstraňovaní tapety drobí, odlupuje, až kým nenarazíte na veľkú ryhu.

Nepočítajte teda s tým, že po škrabaní sa bude maľovať. S najväčšou pravdepodobnosťou skončíte pri stierkovaní.

SkryťZatvoriť reklamu

Čo nakúpiť?

Keďže odstraňovanie tapiet je mechanická práca, bez kvalitných špachtlí sa nezaobídete. Myslite vopred na dve veci – budete mať mokré ruky a nebude sa vám chcieť stráviť pri škrabaní celú večnosť. Ideálna šírka je 12 centimetrov, plech by mal byť čo najhrubší, s ostrou čelnou hranou. Ergonomicky tvarovaná rúčka rozhodne zaváži. Keďže čelná hrana špachtle sa bude chcieť neustále zaobľovať, zaobstarajte si špachtlí viac, alebo si pripravte pre zbrusovanie uhlovú brúsku.

Ak ste zistili, že tapety sú natreté farbou, ktorá neprepúšťa vodu, nezostáva nič iné, ako jej povrch narušiť. Zabudnite na oceľovú drôtenú kefu, či rôzne nadstavce na vŕtačku. Buď zvolíte taktiku postupných rezov ulamovacím nožom zhora nadol, alebo si pri troche šikovnosti vyrobíte prípravok, ktorý prácu zjednoduší. Pomôže doska s nabitým radom klincov, ktoré ste vopred zabrúsili, pomôcť si môžete ulamovacími čepeľami osadenými do zárezov. Žiaľ, hotové prípravky, akoby v ponuke predajcov chýbali.

SkryťZatvoriť reklamu

Pre namáčanie stien môžete použiť viacero taktík. Pomôže vedro s maliarskym valčekom s dlhým vlasom, ručný rozprašovač s pumpou, použiteľná je aj špongia pre umývanie automobilu. Vo všetkých troch prípadoch budete mať kontrolu nad tým, koľko vody aplikujete na stenu, takže vytopenia susedov sa obávať nemusíte. Najrýchlejšie vám to pôjde valčekom, najmenej sa narobíte s rozprašovačom. Voľba je iba na vás.

Nuž a aby voda prenikala k škrobovému lepidlu a uvoľnila ho, k vode budete potrebovať aj chémiu. Existujú špeciálne prípravky na odstraňovanie tapiet, neočakávajte však žiadne zázraky. Ak tapeta nechce vodu nasiakavať, tak bude vzdorovať i tak. Dobrými pomocníkmi sú saponáty s vysokým obsahom tenzidov, ktoré prenikajú cez mastný a cigaretový film do papiera, pracie prášky s vysokým obsahom enzýmov dokážu s teplou vodou rozložiť lepidlo.

SkryťZatvoriť reklamu

Stoličku alebo, malý rebrík a ochranné okuliare snáď spomínať netreba. Ak máte podlahové krytiny z dreva, nezaobídete sa bez krycej fólie. Čím hrubšia, tým lepšia. Maliarske plachty mnoho nevydržia.

Ako odstraňovať tapety?

Najprv to skúste nasucho. Zle prilepené tapety a spoje vám otvoria priestor pre prenikanie vody, nie vždy však uspejete. Môže sa stať, že vrstva lepidla bola príliš slabá a rokmi sa začala rozkladať.

Preverte si rozdelenie elektrických okruhov a postarajte sa o to, aby ste vypli zásuvkový a svetelný obvod v miestnosti, ktorú chcete kropiť a striekať vodou. Tapety zachádzajú za zásuvky a vypínače, takže nikdy nebudete mať istotu, že voda neprenikne tam, kde nemá. Ak túto možnosť nemáte, buďte opatrní.

Namáčanie, vyčkávanie, škrabanie – iná taktika prinášajúca rýchle výsledky neexistuje. Taktizujte s časom a rozdeľte si prácu na úseky. Môže trvať desiatky minút, kým sa voda prepracuje k lepu, alebo k ďalšej vrstve tapiet. Nápomocná je teplota v miestnosti a narastajúca vlhkosť. Preto pozatvárajte okná, dvere a roste všetky steny miestnosti, aby sa voda nemala kam odparovať.

SkryťZatvoriť reklamu

Saponáty a pracie prášky zarábajte s teplou vodou, aby sa dokonale rozpustili. Voľte vysoké koncentrácie, aby účinkovali rýchlejšie. Môžete si byť istí, že ich cena je iba zlomkom vašich nákladov na odstraňovanie.

Ak sú tapety natreté latexom, alebo akrylom, použite rezné prípravky na to, aby ste ich povrch rozrušili. Stačí jeden zárez na každých 5 centimetrov. Voda bude dnu prenikať pomaly, avšak účinky sa dostavia.

Panel má rub a líce

Veľmi rýchlo prídete na to, že panely majú rubovú a lícnu stranu. Kým lícna je drsná a rozoznáte v nej zrniečka piesku, rubová je hladká ako sklo s početnými bublinkami. Na drsnej strane sa pracuje pomerne dobre. Väčšiu úlohu hrá sila špachtle, ako voda. Naopak, na lesklej strane je styčná plocha príliš veľká, takže bez poriadnej dávky vody sa nezaobídete.

SkryťZatvoriť reklamu

A čo para?

Existujú rôzne prístroje, ktoré odstraňovanie tapiet zjednodušujú. Využívajú paru a rezné nástroje na to, aby prenikli k lepidlu rýchlejšie. Úspešnosť však podstatne závisí od druhu tapiet, spôsobu ich lepenia a ďalších povrchových úprav. Tam kde zlyháva mokrá cesta, para tiež nebude účinnejšia. Stroje tohto druhu sú vhodné na odstraňovanie tapiet, ktoré odpor nekladú. Výhodou je, že nemusíte úplne vyprázdniť miestnosť a pracovať s vodou. Ide o čistú prácu, pri starých tapetách z éry 70 rokov však príliš neuspejete.

Kam s papierom?

Aj keď sa to príliš nezdá, z každej miestnosti dokážete vyprodukovať tri až štyri vrecia papierového odpadu. Keďže je mokrý, do separovaného zberu sa príliš nehodí, v komunálnom naopak zaberie viac miesta, ako očakávate. Nezostáva vám nič iné, iba sa papierov zbavovať postupne.

SkryťZatvoriť reklamu

Umyť a vyvetrať

Zoškrabaním tapiet práca nekončí. Panely je potrebné zbaviť zvyškov lepidla, aby vás budúcnosti nič neprekvapilo. Opäť siahnete po saponáte, aby ste handrou stiahli zvyšky rozpusteného škrobu. Ak je škrobu na stenách príliš mnoho, viac poslúži prací prášok s vysokým obsahom enzýmov.

Mokré panely je potrebné na záver zbaviť vody. Intenzívne vetranie môže zabrať aj niekoľko dní. Nič nenechávajte na náhodu. Môže sa stať, že strhnuté tapety vystrieda pleseň a opäť budete mať prácu.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie