• Móda a krása
 • Láska, vzťahy
 • Zdravie a štíhla línia
 • Deti a rodina
 • Osobnosti
 • Recepty
 • Rady a tipy
 • Horoskopy
 • Naničmama
 • Zľavy
 • Zoznámenie
 • Najlepšie vianočné pečivo

  Vydané 12. 12. 2008 o 0:00 | FOTO - David Turecký a Marek Bartoš

  Receptov na vianočné pečivo existuje niekoľko tisíc. My vám chceme ponúknuť len tie NAJ.

  Receptov na vianočné pečivo existuje niekoľko tisíc. My vám chceme ponúknuť len tie NAJ.

  pusinky.jpgRužové pusinky
  Suroviny na 40 pusiniek


  80 g veľmi jemne namletých mandlí
  120 g práškového cukru
  3 bielka
  štipka soli
  1 lyžica krupicového cukru
  štipka ružovej potravinárskej farby
  3 lyžice jahodového džemu

  Rúru zohrejeme na 150 stupňov. V miske premiešame práškový cukor a mleté mandle. Bielka so štipkou soli vyšľaháme elektrickým šľahačom pri strednej rýchlosti na penu. Potom zvýšime rýchlosť, prisypeme krupicový cukor a šľaháme dotuha. Bude to trvať aspoň 10 minút a na snehu sa budú vytvárať po vytiahnutí metly pevné špičky.

  Práškový cukor s mandľami a farbivom zapracujeme do snehu vareškou alebo gumovou stierkou. Miešame veľmi jemne, aby sneh nezredol. Plech vyložíme papierom na pečenie. Bielkovým cestom naplníme cukrárske vrecko. Môžeme použiť i silnejšie igelitové vrecko.

  Do vrecka vystrihneme otvor s priemerom asi 0,5 cm. Na plech vytlačíme kolieska s priemerom asi 3 cm. Medzi každým necháme 5-centimetrovú medzeru, aby sa pri pečení nespojili. Necháme ich chvíľu stáť pri izbovej teplote. Cesto sa trochu roztečie a povrch bude krásne guľatý a hladký. Pečieme 15 minút.

  Vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Potom pusinky opatrne zoberieme z papiera tenkým ostrým nožom. Manipulujeme s nimi opatrne, lebo sú krehké a ľahko sa rozdrobia. Pusinky spojíme po dve trochou marmelády a uchováme v plechovej alebo v plastovej škatuli v chlade.

  kavenky.jpgKávenky
  Suroviny ma 2 plechy


  210 g hladkej múky
  70 g práškového cukru
  140 g masla
  50 g mletých vlašských orechov
  20 g mletej čiernej kávy

  Náplň:
  60 g masla
  80 g múčkového cukru
  1 žĺtok
  1 lyžička uvarenej, studenej a silnej čiernej kávy

  Poleva:
  1 čokoládová poleva biela
  čokoládové zrniečka na ozdobu

  Na dosku vysypeme hladkú múku a práškový cukor. Maslo pokrájame na kúsky a pridáme do zmesi. Premiešame a pridáme mleté orechy a mletú čiernu kávu. Vypracujeme cesto. Zabalíme ho do fólie a dáme na hodinu odležať do chladničky.

  Dosku poprášime hladkou múkou a vyváľame asi 0,3-centimetrové cesto. Formičkami vykrojíme ovály, rozložíme ich na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme v rozohriatej rúre asi 15 minút. Upečené pečivo potom necháme vychladnúť na rovnej tácke.

  Náplň: Práškový cukor a maslo dohladka vymiešame. Pridáme žĺtok a lyžičku čiernej kávy a krém poriadne zamiešame. Vždy dva ovály zlepíme kávovým krémom. Poleva: Čokoládu vo vrecku necháme rozohriať podľa návodu na obale. Kávové ovály ozdobíme čokoládou vytlačenou z vrecka, do prostriedku položíme čokoládové zrnko a necháme stuhnúť.

  Rafaelky
  Suroviny na 1 plech


  250 g práškového cukru susienky.jpg
  250 g masla
  100 ml vody
  1 vanilkový cukor
  120 g mletého kokosu
  250 g sušeného mlieka
  ošúpané mandle
  mletý kokos na obalenie

  Vanilkový, práškový cukor a maslo dáme spolu s vodou do misky a necháme vo vodnom kúpeli rozpustiť. Zmes necháme vychladnúť a postupne pridáme sušené mlieko a strúhaný kokos. Metličkou riadne premiešame. Vzniknutú hmotu dáme na 2 až 3 hodiny stuhnúť do chladničky.

  Z tuhej zmesi tvoríme guľôčky a do každej zabalíme jednu ošúpanú mandľu. Hotové guľôčky obalíme v strúhanom kokose. Vrátime opäť do chladničky stuhnúť.

  Mandľové hviezdičky
  Suroviny na 40 hviezdičiek


  140 g hladkej múky
  140 g krupicového cukru
  140 g strúhaných mandlí
  140 g masla
  ½ lyžičky jemne nenastrúhanej citrónovej kôry
  ½ lyžičky jemne pomletých klinčekov
  2 žĺtky

  Zo všetkých ingrediencií vypracujeme cesto. Zabalíme ho do fólie a odložíme na 30 minút do chladničky stuhnúť. Rúru rozohrejeme na 200 stupňov. Cesto vyvaľkáme na štvormilimetrový plát a vykrojíme z neho hviezdičky. Opatrne ich prenesieme na plech vystlatý papierom na pečenie a každú hviezdičku posypeme hrubým kryštálovým cukrom. Pečieme v rúre asi 8 minút.

  Zázvorové sušienky
  Suroviny na 30 sušienok


  120 g masla
  180 g nerafinovaného cukru (hnedého)
  7 cm čerstvého zázvoru, jemne nastrúhaného
  1 vajce
  3 lyžice medu
  200 g hladkej múky
  100 g špaldovej múky
  2 lyžičky soli
  40 g kandizovaných čerešní alebo višní

  Maslo vymiešame s cukrom. Pridáme nastrúhaný zázvor, vajce a med a dobre premiešame. V jednej mise zmiešame dva druhy múky a sódu. Primiešame ostatné suroviny z druhej misky a rýchlo, aby maslo veľmi nezmäklo, vypracujeme tuhšie cesto. Z cesta vytvoríme na plechu pomocou dvoch lyžičiek kopčeky veľkosti orecha, alebo z cesta vyrobíme malé guľôčky a poukladáme ich na plech vystlatý papierom na pečenie.

  Pracujeme veľmi rýchlo, aby sa cesto veľmi neroztopilo. Medzi kopčekmi nechávame medzery – pri pečení sa sušienky trochu roztečú a mohli by sa spojiť. Kým dáme plech do rúry, do každého kopčeka vtlačíme kandizovanú čerešňu alebo višňu. Pečieme asi 12 minút v rozohriatej rúre. Sušienky uchovávame v chlade v plechovej alebo v plastovej škatuli.

  oriesky.jpgNepečené orechové kolieska
  Suroviny na 1  plech

  200 g mletých vlašských orechov
  150 g práškového cukru
  1 bielok
  1 lyžica rumu
  1 tmavá čokoládová poleva
  orechy na zdobenie - vcelku alebo posekané

  Na doske zmiešame práškový cukor s mletými vlašskými orechami. Uprostred zmesi urobíme dierku a nalejeme do nej bielok a niekoľko kvapiek rumu. Nožom tekutiny zapracujeme do cesta. Keď je cesto veľmi riedke, pridáme trochu zo zmesi cukru a orechov. Rukami vypracujeme cesto.

  Dosku posypeme práškovým cukrom a valčekom z cesta vyváľame placku. Znovu dosku pocukrujeme a placku obrátime. Takto pokračujeme, kým nerozvaľkáme plát na 0,3 cm. Z plátu vykrajujeme menšie kolieska a poukladáme ich vedľa seba na tácku. Pečivo necháme pri izbovej teplote odpočívať do druhého dňa.

  V mikrovlnnej rúre alebo v hrnčeku s vodou  necháme zohriať čokoládu vo vrecku podľa návodu na obale. Potom odstrihneme roh vrecka tak, aby vznikol malý otvor. Orechové kolieska ozdobíme uprostred čokoládovou polevou, ihneď ich posypeme nasekanými orieškami a necháme stuhnúť.

  Plnené orechy
  Suroviny na 2 plechy


  280 g hladkej múky
  210 g masla
  70 g práškového cukru
  70 g mletých vlašských orechov

  Náplň:
  120 g múčkového cukru
  200 g masla
  2 lyžice rumu
  50 g mletých vlašských orechov

  Na dosku vysypeme hladkú múku a práškový cukor. Maslo pokrájame na kúsky a pridáme k zmesi. Premiešame všetko pomocou dlhého rovného noža a pridáme mleté orechy. Vypracujeme hladké cesto (nesmú v ňom zostať nespracované hrudky tuku), zabalíme do fólie a dáme na hodinu odležať do chladničky.

  Z časti cesta vyváľame na pomúčenej doske valček s priemerom asi 1 cm a nakrájame ho na dieliky so šírkou asi 1 cm. Formičky na orechy potrieme maslom a vysypeme hladkou múkou. Ak máme teflonové formičky, nemusíme ich potrieť. Dieliky cesta vtlačíme do formičiek tak, aby cesto bolo len na stenách, uprostred totiž musí zostať miesto na náplň.

  Rúru zohrejeme na 180 stupňov. Formičky rozložíme na plech tak, aby sa nedotýkali. Pečieme asi 7 minút. Keď začnú okraje pečiva hnednúť, vyberieme plech z rúry. Pečivo necháme asi minútu odpočinúť, ešte teplé vyklopíme z formičiek a necháme vychladnúť.

  Náplň: Práškový cukor a maslo premiešame vareškou dohladka. Pridáme rum a mleté orechy a ešte chvíľu miešame. Polovicu orecha naplníme krémom a  pritlačíme k nej druhú polovicu. Necháme aspoň do druhého dňa odležať.

  skorica.jpgŠkoricové hviezdičky
  Suroviny na 2 plechy


  1 balíček lístkového cesta
  hladká múka na pomúčenie
  1 vajce na potrenie
  hrubý kryštálový cukor
  mletá škorica na posypanie

  Na pomúčenej doske rozváľame z lístkového cesta asi 0,3-centimetrovú placku. Vykrojíme z nej hviezdičky alebo kolieska a opatrne ich položíme na plech vyložený papierom na pečenie. Vykrájané tvary potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme hrubým kryštálovým cukrom a škoricou. Rúru zohrejeme na 180 stupňov a pečieme asi 15 minút.

  Aby sa pečivo podarilo
  • Všetky suroviny si pripravíme dopredu, aby získali izbovú teplotu. Budú sa nám lepšie spracúvať.
  • Vhodné formičky si pripravíme ešte pred pečením, stuhnuté cesto z chladničky rýchlo zmäkne a potom sa lepí na prsty.
  • Cesto si pripravíme večer, druhý deň môžeme rovno piecť.
  • Horúce pečivo z rúry preložíme na plochú tácku. V zaoblenej miske by sa mohol požadovaný tvar zdeformovať.
  • Pečivo sa najlepšie uchová v papierových škatuliach prikrytých alobalom.

   

  Súvisiace články:

  Ďalšie novinky

  Heslo pre dokonalý štýl: V jednoduchosti je krása

  Jeseň prináša dokonalé vyjadrenie IQ štýlu.

  Škandinávska polievka s lososom

  Lososová polievka na kyslo? Nebojte sa ju vyskúšať!

  Hlavné správy

  SPORT.SME.SK

  Slováci nezvládli duel s Bieloruskom, postup na ME si stále nezaistili

  Ak by zvíťazili nad Bieloruskom, prvýkrát v histórii by postúpili na majstrovstvá Európy. Futbalisti Slovenska však zápas nezvládli. Prehrali 0:1. V pondelok budú musieť vyhrať v Luxembursku.

  TECH

  Japonci budujú šalátovú farmu, ktorá funguje bez ľudí, slnka a hliny

  Roboti a počítače obslúžia celý farmársky cyklus bez znečisťovania prírody.

  ZAHRANIČIE

  Američania menia stratégiu. Sýrskym povstalcom dodajú zbrane

  Nový prístup má postupne zvýšiť útočnú kapacitu síl proti militantom v Sýrii.

  AUTO.SME.SK

  Škoda ukázala Fabiu kombi Scout Line

  Český výrobca spojil karosériu kombi s plastovými dizajnovými doplnkami.