„Pri výbere okuliarov je potrebné prihliadať na veľa vecí. Riadiť sa treba podľa dioptrií, veľkosti tváre a rozostavenie očí, účelu použitia, štýlu obliekania a podobne,“ radí optička Nina Kodoňová z optiky Siloe. Pretože dioptrické okuliare sú predovšetkým zdravotná pomôcka, nesmieme brať na ľahkú váhu nielen výber vhodného rámu, ale i samotných skiel.
Plast či kov?
Ako prehodnotiť, ktorý rám je pre vaše potreby najvhodnejší? V dobrej optike vám radi poradia. V zásade je však na vás, či zvolíte plastický rám alebo kovový. Plastické rámy môžu pri neopatrnom zaobchádzaní prasknúť, no nosník býva anatomicky tvarovaný a pri silnejších alebo rozdielnych dioptriách na každom oku, dokáže skryť rozdiely medzi jednotlivými sklami. Kovové rámy majú sedielka na nos, ktoré sú nastaviteľné pre potreby užívateľa, vzácnosťou už nie sú ani anatomické tvarované nosníky. Kovový rám môže byť náchylnejší na ohnutie mechanickým tlakom, teda sa ľahšie pokriví. Pri silnejších dioptriách v kovovom ráme je vhodné zainvestovať viac do stenčených odľahčených skiel, pretože kovový rám ich šírku nevie utajiť.
Aby okuliare „sedeli“
Keď si skúšame okuliare, je dôležité uvedomiť si ako nám sedia na nose a ako pôsobia v celkovom kontexte našej tváre. Stránice, ich dĺžka i sklon za ušami sa dá ovplyvniť, rovnako ako i posadenie sedielka na nose, ale pokiaľ je rám príliš široký alebo príliš úzky, sedieť na tvári veľmi nebude. Ak si na nos nasadíte okuliare a pri pohľade do zrkadla vnímate, že vám presahujú cez tvár, rám je priširoký. Naopak, ak stránice nie sú rovnobežné, ale zbiehajú sa do jedného bodu – v tomto prípade do stredu tváre, rám je príliš úzky. Treba sledovať aj umiestnenie oka v očnici – ak okuliare dobre sedia, oko by malo byť približne uprostred.
Takisto si treba uvedomiť, či kupujeme okuliare do diaľky alebo do blízka. Okuliare do blízka si zvyčajne nasadzujeme pri čítaní a ich rám býva polovičný. V súčasnosti je dostať aj rámy klasické, teda také, čo zakrývajú celé oko, pre prípad, že si to práca vyžaduje. Ak sa nám tento typ páči, ale potrebujeme dioptrie do diaľky, nemal by nám horný okraj rámu prekážať vo výhľade. To napokon platí pre akýkoľvek typ okuliarov určených na pozeranie do diaľky. Niektorí z nás potrebujú okuliare oboch typov – na blízko i do diaľky. Riešením môžu byť bifokálne alebo multifokálne sklá. Bifokálne sklá sú sklá do diaľky, do ktorých je vybrúsený polmesiačik s dioptriami na blízko. Multifokálne sklá sú sklá s postupujúcou dioptriou, teda v hornej časti je dioptria do diaľky, ktorá sa postupne zvyšuje tak, aby v dolnej časti, cez ktorú sa dívame na najbližšie predmety, mala hodnoty na čítanie.
Koľko okuliarov máš, toľkokrát si človekom
Pokiaľ pravidelne nosíte okuliare, je dobré mať viac rámov na rôzne príležitosti. „Určite aspoň dvoje. Môže sa stať všeličo a ostať bez dioptrickej korekcie môže byť veľmi nepríjemné. Vyhotovenie niektorých skiel môže trvať aj dva týždne a pre ľudí s vyššou dioptriou to môže znamenať vyradenie z každodenných činností. Pri riadení motorových vozidiel to platí dvojnásobne,“ upozorňuje optička.
Okuliare nemusia byť len pomôckou, ale aj módnym doplnkom, ktorý môže zvýrazniť osobnosť svojho majiteľa. „Aj tu existujú módne vlny, ktoré určujú poprední módni návrhári. Výber je naozaj obrovský. V súčasnosti sa nosia rámy masívne - plastové, ale aj jemnejšie, doplnené výraznou stránicou,“ radí Nina Kodoňová. „Najčastejšie sú zdobené štrasovými kamienkami rôznych veľkostí, ktoré dodávajú okuliarom elegantný vzhľad. Toto zdobenie sa používa aj v kombináciách s klasickou zlatou a striebornou farbou . Veselšie farby sú doplnené zase rôznymi geometrickými alebo kvetinovými vzormi. Módne sú tiež hrubšie stránice, často z výraznejším logom.“
Vhodná starostlivosť
Dodržiavaním pár základných pravidiel môžeme výrazne predĺžiť životnosť okuliarov:
- okuliare vždy nasadzujeme a snímame oboma rukami,
- pri ich naprávaní čo najmenej siahame na šošovky (cez zašpinené šošovky sa horšie díva),
- okuliare nikdy nekladieme na podložku prednou plochou šošoviek smerom dolu (kvôli vysokému riziku ich poškriabania),
- ak nemáme okuliare na očiach, odkladáme ich do pevného púzdra, ktoré ich najlepšie chráni pred akýmkoľvek poškodením,
- okuliarové šošovky ošetrujeme roztokmi a handričkami, ktoré Vám odporučí Váš očný optik (čistenie do svetra alebo trička jednak nie je účinné, a zároveň ich týmto spôsobom môžeme poškriabať).