SME

Bezstarostné klimaktérium

Obdobie prechodu ženy nemusí byť strašiakom. Stačí sa naň pripraviť.

Klimaktérium je prirodzené obdobie v živote ženy, keď stojí na prahu plodných a neplodných rokov. Je to obdobie, ktoré predchádza a zahŕňa menopauzu a nasleduje po nej. Zvyčajne nastupuje vo veku medzi 45. až 55. rokom života. V tomto čase vaječníky pomaly zastavujú procesory zrenia, tvorba hormónov estrogénu a progesterónu slabne. Preto býva menštruácia nepravidelnejšia, slabšia, prípadne kratšia. Prechod sa končí posledným krvácaním, nazývaným aj menopauza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celkové príznaky
Nástup tohto obdobia ovplyvňuje množstvo faktorov. „Najčastejšími sú dedičnosť, rasa, klimatické podmienky, počet pôrodov, životný štýl. Napríklad v oblastiach s teplejším podnebím je nástup menopauzy skorší,“ vysvetľuje gynekologička Adriana Lipovská. Takmer všetky ženy, ktoré sa dostanú do obdobia klimaktéria, trpia niektorými typickými príznakmi. Podľa rýchlosti nástupu procesu a nedostatku hormónov môžu byť symptómy rôzne silné. Najčastejšie bývajú takzvané návaly. Prejavujú sa ako nečakaný krátkodobý intenzívny pocit tepla v hornej polovici tela. Často im predchádza búšenie srdca. K sprievodnému javu patrí aj pocit závratu či zovretej hlavy. Tieto prejavy neustávajú ani v noci, žena sa na ne zobúdza spolu so silným potením. Ďalším výrazným prejavom klimaktéria je podráždenosť a emocionálna nevyrovnanosť či pocit neistoty. Nezriedkavé je aj mravčenie a kŕče v nohách, únava, slabosť či celkové tŕpnutie dolných končatín. „Pridružuje sa aj suchosť v oblasti rodidiel, kože a ústnej sliznice, strata ochlpenia v oblasti ohanbia, častejší výskyt pošvových a močových infekcií, spojených s unikaním moču. Znížená tvorba estrogénov vedie k možnosti rizika vzniku osteoporózy - úbytku kostnej hmoty a srdcovocievnych ochorení. Osteoporóza postihuje najmä chrbticu a koncové časti dlhých kostí. Dôsledkom toho môže dôjsť k patologickým zlomeninám. Poklesom hladiny estrogénov s následnou stratou ich ochranného účinku sa zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení,“ vymenúva lekárka. Toto riziko potenciuje aj zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu tukov v krvi a poruchu metabolizmu cukrov. Veľký význam v prevencii týchto komplikácií má telesná aktivita, športovanie, cvičenie podľa odporúčania špecialistu, zdravá strava s obmedzením tukov, cukrov, pikantných látok a so zvýšeným množstvom vitamínov a vápnika. Občas sa prejavia ťažkosti so sústredením, poruchy pamäti a pokles intelektuálneho výkonu.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikové skupiny
Nepríjemné príznaky, ktoré spomíname, nemusia bezpodmienečne postihnúť všetky ženy. Každá prežíva obdobie klimaktéria individuálne a charakteristické symptómy sa prejavujú rôznou intenzitou a počtom. Základné príznaky prechodu sú charakterizované fyziologickým vývojom ženy, ale sú ovplyvňované aj mnohými vonkajšími vplyvmi, ktoré sú špecifické pre každé obdobie. Primárne signály sú rovnaké, ale už spomenuté faktory majú výrazný vplyv na priebeh tohto obdobia. „Vzhľadom na subjektívny a objektívny nález je potrebné vyšetrenie v špecializovanej ambulancii pre ženy v menopauze, kde lekár po absolvovaní vyšetrení odporučí hormonálnu liečbu alebo psychologickú konzultáciu. Vývoj vedy a výskumu umožňuje objavovať prostriedky medikamentózne, homeopatické a iné, ktoré neboli dostupné v minulosti,“ vysvetľuje lekárka.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy je nutná liečba
Gynekologička upozorňuje na to, že klimaktérium, menopauza, nie je choroba, ale fyziologické obdobie v živote ženy, ktoré môže byť sprevádzané rôznymi komplikáciami, ktorým je možné predchádzať a liečiť ich viacerými spôsobmi. „Indikáciou na začatie liečby je napríklad často diagnostikovaná osteoporóza, predčasná menopauza pred 40. rokom života, prirodzená, alebo po operačnom odstránení vaječníkov. Hormonálna substitučná liečba využíva rôzne formy podávania estrogénov a gestagénov, dostupné sú prirodzené aj syntetické. Formy použitia sú rôzne, využívajú sa perorálne preparáty, aplikácia vo forme náplastí a gélov, vaginálne alebo injekčné podanie. Až po dôkladnom vyšetrení ženy a zvážení rizika terapie je možné začať liečbu,“ upozorňuje lekárka a dodáva, že vždy treba postupovať individuálne a vylúčiť ženy s absolútnymi kontraindikáciami, ktorými sú nádor prsníka, aktívne ťažké ochorenie pečene, akútna hlboká žilová trombóza, krvácanie z maternice nejasného pôvodu a ďalšie. Na liečbu ostatných vegetatívnych príznakov je možné použiť rôzne vaginálne krémy, ktoré obnovujú normálnu flóru pošvy.

SkryťVypnúť reklamu

Nepriaznivý efekt
Nemalým strašiakom pred začatím liečby je strach z nežiaducich účinkov. Možno ich zmierniť použitím rôznych foriem hormonálnej substitučnej liečby. Ženy však majú najčastejšie obavy z rakoviny prsníka, z priberania na hmotnosti a nepravidelného krvácania z maternice. „Preto pred začiatkom liečby je potrebné absolvovať vyšetrenia ako: palpačné gynekologické vyšetrenie, odber onkologickej cytológie z krčka maternice, biochemické vyšetrenie krvi, mamografia, ultrazvukové vyšetrenie vnútorného genitálu, najmä výšku sliznice maternice,“ vymenúva Lipovská. Dĺžka a príznaky klimaktéria sú tiež veľmi individuálne. Môže trvať od niekoľkých mesiacov po niekoľko rokov. Ďalšiu úzkosť vyvoláva sexuálny život. Aj keď mnoho žien tvrdí, že do určitej miery trpí pri pohlavnom styku z dôvodov suchej pošvy, nemá táto skutočnosť podstatný vplyv na chuť na sex a sexuálne uspokojenie. „Psychické a anatomické zmeny v tomto období ovplyvňujú aj sexuálny život ženy. Pocit straty libida, suchosť v pošve, pridruženú depresiu, únavu treba riešiť návštevou v špecializovanej ambulancii a konzultáciou so psychológom. Po absolvovaní týchto vyšetrení, diagnostikovaní príčiny a začatí náležitej liečby sa stav určite zlepší a žena bude žiť plnohodnotný život,“ nabáda Lipovská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Klimaktérium podľa Hildegardy z Bingenu
V stredoveku sa nikto nevyjadroval k všemožným otázkam týkajúcim sa sexuálnych orgánov, sexuality a ani k rozličným s nimi súvisiacim ťažkostiam a chorobám podrobnejšie ako Hildegarda z Bingenu. Abatiša kláštorov Disibodenberg a Rupertsberg významne prispela k rozvoju kláštornej medicíny. Žila v rokoch 1098 - 1179. Jej názory na prejavy veku sú však trochu zarážajúce, dosť poplatné ľudovému chápaniu. „Od päťdesiateho alebo niekedy až od šesťdesiateho roku života začína mať žena v oblasti telesných otvorov komplikácie a vysuší sa tam, takže mesačné krvácanie ustane. Tak ani roľa po dlhom a prácnom obrábaní nedokáže už prijať semená na plody a obilie, nemôže ich nechať klíčiť alebo dozrievať, keď zostane bez kvetov alebo drobných tráv.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomôže aj čaj
Najdôležitejšou liečivou rastlinou v priebehu klimaktéria je podzemok ploštičníka strapcovitého, obsahujúci látky, ktoré pôsobia podobne ako estrogén, a preto môžu jeho nedostatok čiastočne nahradiť. Pri miernejších ťažkostiach sa odporúča čaj, ktorého účinky sú o niečo slabšie ako efekt alkoholového výťažku. Čajovú lyžičku nadrobno pokrájaného koreňa zalejeme jednou šálkou vody, necháme desať minút vylúhovať. Denne takto pripraveného čaju vypijeme tri šálky. Pri pravidelnom užívaní pocítime zlepšenie nášho zdravotného stavu za 4 - 6 týždňov. Na optimálny účinok sa však odporúča alkoholový výťažok koreňa ploštičníka, ktorý dostať kúpiť ako tekutý extrakt, ale aj v tabletkách.

Autor: Lea Sobotová, SMEženy, 32/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
reklama
SkryťZatvoriť reklamu