Klimaktérium je prirodzené obdobie v živote ženy, keď stojí na prahu plodných a neplodných rokov. Je to obdobie, ktoré predchádza a zahŕňa menopauzu a nasleduje po nej. Zvyčajne nastupuje vo veku medzi 45. až 55. rokom života. V tomto čase vaječníky pomaly zastavujú procesory zrenia, tvorba hormónov estrogénu a progesterónu slabne. Preto býva menštruácia nepravidelnejšia, slabšia, prípadne kratšia. Prechod sa končí posledným krvácaním, nazývaným aj menopauza.
Celkové príznaky
Nástup tohto obdobia ovplyvňuje množstvo faktorov. „Najčastejšími sú dedičnosť, rasa, klimatické podmienky, počet pôrodov, životný štýl. Napríklad v oblastiach s teplejším podnebím je nástup menopauzy skorší,“ vysvetľuje gynekologička Adriana Lipovská. Takmer všetky ženy, ktoré sa dostanú do obdobia klimaktéria, trpia niektorými typickými príznakmi. Podľa rýchlosti nástupu procesu a nedostatku hormónov môžu byť symptómy rôzne silné. Najčastejšie bývajú takzvané návaly. Prejavujú sa ako nečakaný krátkodobý intenzívny pocit tepla v hornej polovici tela. Často im predchádza búšenie srdca. K sprievodnému javu patrí aj pocit závratu či zovretej hlavy. Tieto prejavy neustávajú ani v noci, žena sa na ne zobúdza spolu so silným potením. Ďalším výrazným prejavom klimaktéria je podráždenosť a emocionálna nevyrovnanosť či pocit neistoty. Nezriedkavé je aj mravčenie a kŕče v nohách, únava, slabosť či celkové tŕpnutie dolných končatín. „Pridružuje sa aj suchosť v oblasti rodidiel, kože a ústnej sliznice, strata ochlpenia v oblasti ohanbia, častejší výskyt pošvových a močových infekcií, spojených s unikaním moču. Znížená tvorba estrogénov vedie k možnosti rizika vzniku osteoporózy - úbytku kostnej hmoty a srdcovocievnych ochorení. Osteoporóza postihuje najmä chrbticu a koncové časti dlhých kostí. Dôsledkom toho môže dôjsť k patologickým zlomeninám. Poklesom hladiny estrogénov s následnou stratou ich ochranného účinku sa zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení,“ vymenúva lekárka. Toto riziko potenciuje aj zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu tukov v krvi a poruchu metabolizmu cukrov. Veľký význam v prevencii týchto komplikácií má telesná aktivita, športovanie, cvičenie podľa odporúčania špecialistu, zdravá strava s obmedzením tukov, cukrov, pikantných látok a so zvýšeným množstvom vitamínov a vápnika. Občas sa prejavia ťažkosti so sústredením, poruchy pamäti a pokles intelektuálneho výkonu.
Rizikové skupiny
Nepríjemné príznaky, ktoré spomíname, nemusia bezpodmienečne postihnúť všetky ženy. Každá prežíva obdobie klimaktéria individuálne a charakteristické symptómy sa prejavujú rôznou intenzitou a počtom. Základné príznaky prechodu sú charakterizované fyziologickým vývojom ženy, ale sú ovplyvňované aj mnohými vonkajšími vplyvmi, ktoré sú špecifické pre každé obdobie. Primárne signály sú rovnaké, ale už spomenuté faktory majú výrazný vplyv na priebeh tohto obdobia. „Vzhľadom na subjektívny a objektívny nález je potrebné vyšetrenie v špecializovanej ambulancii pre ženy v menopauze, kde lekár po absolvovaní vyšetrení odporučí hormonálnu liečbu alebo psychologickú konzultáciu. Vývoj vedy a výskumu umožňuje objavovať prostriedky medikamentózne, homeopatické a iné, ktoré neboli dostupné v minulosti,“ vysvetľuje lekárka.
Kedy je nutná liečba
Gynekologička upozorňuje na to, že klimaktérium, menopauza, nie je choroba, ale fyziologické obdobie v živote ženy, ktoré môže byť sprevádzané rôznymi komplikáciami, ktorým je možné predchádzať a liečiť ich viacerými spôsobmi. „Indikáciou na začatie liečby je napríklad často diagnostikovaná osteoporóza, predčasná menopauza pred 40. rokom života, prirodzená, alebo po operačnom odstránení vaječníkov. Hormonálna substitučná liečba využíva rôzne formy podávania estrogénov a gestagénov, dostupné sú prirodzené aj syntetické. Formy použitia sú rôzne, využívajú sa perorálne preparáty, aplikácia vo forme náplastí a gélov, vaginálne alebo injekčné podanie. Až po dôkladnom vyšetrení ženy a zvážení rizika terapie je možné začať liečbu,“ upozorňuje lekárka a dodáva, že vždy treba postupovať individuálne a vylúčiť ženy s absolútnymi kontraindikáciami, ktorými sú nádor prsníka, aktívne ťažké ochorenie pečene, akútna hlboká žilová trombóza, krvácanie z maternice nejasného pôvodu a ďalšie. Na liečbu ostatných vegetatívnych príznakov je možné použiť rôzne vaginálne krémy, ktoré obnovujú normálnu flóru pošvy.
Nepriaznivý efekt
Nemalým strašiakom pred začatím liečby je strach z nežiaducich účinkov. Možno ich zmierniť použitím rôznych foriem hormonálnej substitučnej liečby. Ženy však majú najčastejšie obavy z rakoviny prsníka, z priberania na hmotnosti a nepravidelného krvácania z maternice. „Preto pred začiatkom liečby je potrebné absolvovať vyšetrenia ako: palpačné gynekologické vyšetrenie, odber onkologickej cytológie z krčka maternice, biochemické vyšetrenie krvi, mamografia, ultrazvukové vyšetrenie vnútorného genitálu, najmä výšku sliznice maternice,“ vymenúva Lipovská. Dĺžka a príznaky klimaktéria sú tiež veľmi individuálne. Môže trvať od niekoľkých mesiacov po niekoľko rokov. Ďalšiu úzkosť vyvoláva sexuálny život. Aj keď mnoho žien tvrdí, že do určitej miery trpí pri pohlavnom styku z dôvodov suchej pošvy, nemá táto skutočnosť podstatný vplyv na chuť na sex a sexuálne uspokojenie. „Psychické a anatomické zmeny v tomto období ovplyvňujú aj sexuálny život ženy. Pocit straty libida, suchosť v pošve, pridruženú depresiu, únavu treba riešiť návštevou v špecializovanej ambulancii a konzultáciou so psychológom. Po absolvovaní týchto vyšetrení, diagnostikovaní príčiny a začatí náležitej liečby sa stav určite zlepší a žena bude žiť plnohodnotný život,“ nabáda Lipovská.
Klimaktérium podľa Hildegardy z Bingenu
V stredoveku sa nikto nevyjadroval k všemožným otázkam týkajúcim sa sexuálnych orgánov, sexuality a ani k rozličným s nimi súvisiacim ťažkostiam a chorobám podrobnejšie ako Hildegarda z Bingenu. Abatiša kláštorov Disibodenberg a Rupertsberg významne prispela k rozvoju kláštornej medicíny. Žila v rokoch 1098 - 1179. Jej názory na prejavy veku sú však trochu zarážajúce, dosť poplatné ľudovému chápaniu. „Od päťdesiateho alebo niekedy až od šesťdesiateho roku života začína mať žena v oblasti telesných otvorov komplikácie a vysuší sa tam, takže mesačné krvácanie ustane. Tak ani roľa po dlhom a prácnom obrábaní nedokáže už prijať semená na plody a obilie, nemôže ich nechať klíčiť alebo dozrievať, keď zostane bez kvetov alebo drobných tráv.“
Pomôže aj čaj
Najdôležitejšou liečivou rastlinou v priebehu klimaktéria je podzemok ploštičníka strapcovitého, obsahujúci látky, ktoré pôsobia podobne ako estrogén, a preto môžu jeho nedostatok čiastočne nahradiť. Pri miernejších ťažkostiach sa odporúča čaj, ktorého účinky sú o niečo slabšie ako efekt alkoholového výťažku. Čajovú lyžičku nadrobno pokrájaného koreňa zalejeme jednou šálkou vody, necháme desať minút vylúhovať. Denne takto pripraveného čaju vypijeme tri šálky. Pri pravidelnom užívaní pocítime zlepšenie nášho zdravotného stavu za 4 - 6 týždňov. Na optimálny účinok sa však odporúča alkoholový výťažok koreňa ploštičníka, ktorý dostať kúpiť ako tekutý extrakt, ale aj v tabletkách.
Autor: Lea Sobotová, SMEženy, 32/2007