Ľudská psychika je nevyspytateľná. Niekto prijíma svoje priezvisko, hoci znie komicky, s úsmevom, iný do dospelosti trpí pre výsmech či pobavenie, ktoré svojím rodičovským menom spôsobuje. „Sú prípady, keď je človek taký traumatizovaný svojím detstvom, že chce zmeniť svoje meno a priezvisko, aby zabudol na minulosť. Najčastejšie však žiadajú o zmenu priezviska ženy po rozvode. Zväčša sa vracajú k svojmu pôvodnému menu,“ vysvetľuje Beatrix Spálová, pracovníčka úseku matrík, odboru všeobecnej vnútornej správy v Bratislave. Stretla sa aj s prípadom, keď sa vyhovelo žiadosti, ktorej dôvod znel priam absurdne. Dotyčnému numero-
lóg vypočítal, že priezvisko mu škodí. A hoci to znie zvláštne, ak dostatočne odôvodnime svoju žiadosť, meno a priezvisko nám môžu meniť aj päťkrát do roka. Zákonom stanovený limit, ktorý by určoval počet možných zmien, na Slovensku neexistuje.
Ako na to?
Zmenu mena alebo priezviska nám bez problémov povolia, najmä keď ide o meno a priezvisko hanlivé, alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. „Hanlivé priezviská snáď netreba menovať. Dôvody osobitného zreteľa sú závažné dôvody, ktoré nejakým spôsobom komplikujú dotyčnému život alebo minimálne - vyhovenie žiadosti bude v záujme žiadateľa alebo jeho maloletých detí. Býva to najmä, keď rozvedený partner nechce v budúcnosti používať priezvisko predchádzajúceho partnera.
Často je dôvodom na zmenu aj priezvisko dieťaťa, ktoré nosí po rodičovi, ktorý ho nevychováva a nemá k nemu nijaký citový vzťah. Keď chce človek začať nový život a nechce byť spájaný s minulosťou, priezviskom,“ tvrdí Spálová a dodáva, že každá žiadosť sa posudzuje individuálne. Treba ju podať v mieste trvalého bydliska na príslušnom obvodnom úrade. Zmena mena alebo priezviska sa rieši v správnom konaní a správny orgán v jednoduchých prípadoch rozhodne ihneď. V ostatných do tridsiatich dní od začiatku konania, vo zvláštnych a zložitých prípadoch najneskôr do šesťdesiatich dní. A aký môže byť závažný dôvod? Napríklad aj zmena pohlavia. „Presné štatistiky preoperovaných transsexuálov u nás nie sú. Odhadujem, že by ich mohlo byť maximálne desať prípadov ročne,“ myslí si Spálová.
Meno pre dieťa
Keď sa nevieme rozhodnúť, aké meno vyberieme svojej ratolesti, môžeme pokojne určiť mien niekoľko, no nie viac ako tri. Môžu byť aj cudzojazyčné, ale nesmú byť hanlivé či neosobné, prípadne prvé meno nesmie byť totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike. Prirodzene, nemôže sa určiť ženské meno mužskému pohlaviu a naopak, hoci aj tu existujú výnimky. „Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné mená, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. Napríklad Nikola, Ivica, Andrea môžu byť určené aj pre osobu mužského pohlavia,“ tvrdí Spálová.
Hoci nijaký právny predpis, ktorý by nám striktne určoval zoznam povolených mien, neexistuje, rodič je pri nie bežných slovenských menách povinný pri zápise dieťaťa do matriky predložiť súčinnosť. Musíme preukázať, že meno, ktoré sme pre dieťa vybrali, je všeobecne zaužívané a v gramaticky správnej forme. Pomôckou môže byť aj webová stránka www.babynameworld.com. Keď sa na nej naše vysnívané meno nenachádza, treba predložiť potvrdenie zo zastupiteľského úradu konkrétneho štátu, kde sa takéto meno vyskytuje. Každé obdobie prináša „trendové“ mená, ktoré sa dávajú deťom vo väčšom množstve. Dnes sú najpopulárnejšie mená chlapcov Jakub, Samuel a Richard. Pri dievčatkách letia Viktória, Natália a Nina.
Priezvisko s pomlčkou
Meno alebo priezvisko s pomlčkou sa môže používať iba pri zložených menách či priezviskách. Stáva sa, že si zamieňame tento pojem s dvoma menami, ktoré určujú rodičia pri narodení alebo priezviskami v prípade uzavretia manželstva, keď si jeden zo snúbencov ponechá svoje doterajšie priezvisko (ako druhé v poradí) a zároveň prijme spoločné priezvisko (uvádzané ako prvé). „Notorickým príkladom neprípustného ‚spomlčkovania‘ je Monika Flašíková Beňová. Za zložené mená sú považované Jean-Pierre alebo priezviská ako Krč-Konečný, Krč-Malý…,“ zdôrazňuje Beatrix. V prípade, že si žena ponechá aj svoje dievčenské alebo predchádzajúce priezvisko, dieťa po narodení nadobúda spoločné priezvisko snúbencov.
Prečo pridávame -ová?
V súčasnosti je veľmi populárne, keď si ženy dávajú umelecké mužské podoby mien. „Kým je takéto meno v nominatíve, možno ho nechať v tejto podobe, napríklad Jana Kirschner. Keď budeme hovoriť o Jane Kirschnerovej, musíme pridať podobu - ová, pretože skloňujeme,“ vysvetľuje Sibyla Mislovičová zo Slovenského jazykovedného ústavu. Slovenčina je flektívny, ohybný jazyk a keď potrebujem ohýbať slová v texte, musíme pridať príponu -ová v prípade, že chceme s týmto menom narábať. Jednoducho v nepriamych pádoch musíme mená ohýbať. „Nehovoríme predsa, že sme urobili rozhovor s Jánom Kirschner, ale s Jánom Kirschnerom. To platí aj pri cudzích menách. Nakoniec bolo by absolútne nezrozumiteľné, keby sme si niekde prečítali, že Graf porazila Sanchez,“ tvrdí Mislovičová. Keď však máme štátne občianstvo aj onoho štátu, môžeme nadobudnúť priezvisko alebo priezviská v súlade s jeho právnym poriadkom alebo tradíciou. To isté platí aj pri dieťati, ktoré je občanom aj iného štátu.
Mená v zákonoch
V prípade, keď majú rodičia priezviská rôzne, nadobúda dieťa priezvisko jedného z nich, určené dohodou pri uzavretí manželstva. Čoraz častejšie sa stretávame s tým, že rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská. Dieťa potom dostáva priezvisko podľa dohody rodičov. Keď je otec dieťaťa neznámy, dieťa dostane priezvisko matky, ktoré má v čase jeho narodenia. „Ak nie je známy ani jeden z rodičov dieťaťa, určí priezvisko a meno súd na podnet matričného úradu, v ktorom sa vykonáva zápis o narodení dieťaťa. To isté platí aj v prípade, keď matka zanechá dieťa po pôrode v zdravotníckom zariadení,“ hovorí o netradičných prípadoch Spálová.
Na zmenu mena dieťaťa majú nárok aj adoptívni rodičia. Osvojitelia dieťaťa môžu do šiestich mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia o osvojení súhlasným vyhlásením zmeniť osvojencovi meno, ktoré má zapísané v matrike, alebo určiť ďalšie meno. Ak ide o osvojenie osamelou osobou, má rovnaké právo ako adoptívni rodičia. Keď je osvojenec starší ako pätnásť rokov, treba na túto zmenu jeho písomný súhlas s jeho osvedčeným podpisom.
Treba zmeniť aj doklady
Aj keď zákon na zmenu mena povoľuje širokú škálu výmeny a premeny mien a priezvisk, určite nám nedovolí zapísať si do matriky prezývku či umelecké meno. To síce môžeme používať, ale iba verbálne. Skôr než sa rozhodneme odložiť naše priezvisko do minulosti, nezabúdajme, že zmenou mena na matrike sa naša púť vybavovania nekončí. Automaticky si musíme zmeniť všetky doklady a dokumenty. Ich vybavovanie však nie je maličkosť.
Má šľachtické meno po mame
Henrich Offermann (25), redaktor
„Podľa zabehnutých pravidiel som sa mal vlastne volať Beneš. Dozvedel som sa to už v detstve, čiže dnes je to pre mňa úplne prirodzené,“ hovorí Henrich. Priezvisko Offermann získal po svojej matke, ktorá sa s jeho otcom pri uzavretí manželstva dohodla, že budú ako priezvisko používať jej dievčenské meno. „Rod Offermannovcov má šľachtický pôvod siahajúci do Nemecka. Práve z tohto dôvodu matka trvala na neporušení tradície,“ vysvetľuje. Sám si pritom na priezvisko nepotrpí, je otvorený prijať priezvisko svojej nastávajúcej. „Samozrejme, musela by mať silnejší tromf. Keby som sa mal oženiť s dcérou Georgea Busha, asi by som prijal jej priezvisko,“ smeje sa Henrich.
Z Červíka Leoni
Libor Leoni (35), súkromný podnikateľ
Od detstva trpel pre svoje pôvodné meno. Sústavný výsmech spolužiakov a známych ho napokon ako dvadsaťšesťročného priviedol na matriku, aby si meno po otcovi zmenil. „Nechcel som, aby moje dieťa raz prežívalo to isté čo ja,“ vysvetľuje svoj čin Libor, pôvodným priezviskom Červík. S problémom pri zmene mena sa nestretol. Jediný, komu musel dlhšie vysvetľovať svoje rozhodnutie, bol otec. „Bol veľmi nahnevaný, no nakoniec ma pochopil,“ priznáva. A ako prišiel na svoje aktuálne priezvisko? Jednoducho si ho vymyslel.
Koľko zaplatíme pri zmene
- hanlivého alebo neosobného mena, prípadne priezviska 100 korún.
- priezviska maloletých detí 1 100 korún.
- priezviska v ostatných prípadoch 3 000 korún.
Kedy neplatíme
Keď nastane zmena mena alebo priezviska v dôsledku nesprávneho alebo neúplného zápisu v matrike. Ak do troch mesiacov od právoplatného rozhodnutia o rozvode manželstva podá muž, žena žiadosť o opätovné pridelenie predošlého priezviska. V prípade, že nastane zmena mena a priezviska z dôvodov zmeny pohlavia.
Vybrali si priezvisko
Lýdia Eckhardtová
Známu módnu návrhárku Lýdiu Eckhardtovú poznáme skôr pod priezviskom Eckhardt, bez prípony -ová. „Eckhardt sa volá iba môj salón. Sama som nič neurobila preto, aby ma ľudia volali Eckhardt. V občianskom mám bežnú príponu –ová, vôbec sa jej nebránim. Dokonca vždy sa predstavujem Eckhardtová. A som veľmi rada, že som vydajom získala práve toto meno. Moje dievčenské je totiž Surová.“
Silvia Chovancová Lakatošová
Aby si Silvia svoje dievčenské meno ponechala, navrhol manžel. Nie preto, že je známa práve pod týmto menom, ale z čisto nostalgických dôvodov. „V našej rodine sme samé baby. Všetky sa už povydávali, čiže mojou svadbou by meno Lakatoš úplne vymizlo. Upozornil ma na to Paľo. Takže minimálne do konca môjho života prežije aj meno.“
Martina Šimkovičová
Moderátorku Martinu Šimkovičovú sme si dlho spájali s priezviskom Bartošíková. Pod týmto menom sa zapísala do povedomia ľudí. Keď sa vydala, prevzala priezvisko svojho manžela. „Vôbec som nerozmýšľala nechať si svoje predchádzajúce meno. Nemala som na to dôvod. Ľudia rýchlo zabúdajú aj sa učia. Bolo pre mňa prirodzené prevziať mužovo priezvisko.“
Autor: Lea Sobotová, SME ženy