SME
reklama

Frida Kahlo: K nešťastiu v živote mala svojský prístup, dávala ho na plátno

Mexická maliarka je dodnes legendou, dokázala konkurovať mužom a vysporiadať sa s osudovými ranami vďaka maľovaniu.

(Zdroj: SITA)

Mexická maliarka zanechala vo svete umenia výraznú stopu. Nazývali ju zázračným dievčaťom, bohyňou a prirodzenou surrealistkou. Jej obrazy boli očarujúce, no zároveň smutné aj temné.

Ich základným motívom bola ona sama. Vytvorila desiatky vlastných portrétov, aby vyjadrila svoje myšlienky, lásku, no najmä bolesť či stratu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vždy plná tvrdosti

Typickými znakmi Fridy boli husté obočie, chĺpky nad hornou perou, kvetiny v uhladených vlasoch a určitá tvrdosť jej osobnosti, ktorá občas prechádzala do mužnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Narodila sa v meste Coyoacán v Mexiku. Jej rodičmi boli fotograf Guillermo Kahlo a Matilda Gonzales. Vyrastala v čase mexickej revolúcie, preto sa mnohokrát stala svedkyňou násilností a brutality v uliciach Mexika.

Ako tínedžerka sa naučila používať fotoaparát rovnako dobre ako jej otec. Už ako dieťa rada šokovala a bola iná ako jej sestra. No zároveň odjakživa trpela zdravotnými problémami. Najprv to bola detská obrna, ktorú jej diagnostikovali ako šesťročnej. Ochorenie spôsobilo, že pravú nohu mala oveľa chudšiu ako ľavú.

Otec ju preto presviedčal, aby viac športovala a telo tak regenerovala. Hrávala futbal, plávala, svojho otca poslúchala a mala s ním veľmi dobrý vzťah. Bola však aj obyčajným mladým dievčaťom, ktoré túžilo po láske. V roku 1922, keď nastúpila do strednej školy v Mexico City, dostala sa do gangu študentov s podobnými politickými a intelektuálnymi názormi a pohľadmi na svet. Zamilovala sa do vodcu gangu Alejandra Gomeza Ariasa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ich mladá láska však netrvala dlho. Jedno septembrové popoludnie na ceste zo školy nastúpila dvojica do autobusu. Ten sa však zrazil s iným autom a jedna z tyčí autobusu, ktorej sa cestujúci držali, prerazila Fride panvu a chrbticu. Utrpela nielen kritickú zlomeninu, ale bola zranená aj psychicky.

Tri mesiace musela ležať s kompletne zasadrovaným telom. Aby jej čas prešiel rýchlejšie a aby zároveň zamestnala myseľ a odpútala ju od neustálej bolesti, začala si mladá Frida kresliť. Najprv na sadru, neskôr na papier, potom na plátno. Svoj prvý portrét namaľovala o rok neskôr.

Po nehode ju však Alejandro opustil a aj keď ju spočiatku bolelo zlomené srdce, dostala sa z toho vďaka maľovaniu a neskôr druhej veľkej láske.

Nežná žena, veľký muž

Ešte v čase, keď Frida navštevovala strednú školu, všimla si umelca, ktorý bol od nej o 20 rokov starší, Diega Riveru. V tom čase bol Diego slávnym maliarom a ona ho často sledovala pri práci. Svojim kamarátkam vraj dokonca povedala, že sa raz stane jeho ženou, aj keď vôbec nemohla tušiť, ako sa jej život vyvinie. Znova sa s ním stretla v roku 1928, keď mu doniesla svoje obrazy. Chcela poznať jeho názor, stať sa jeho žiačkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj keď si spočiatku túto odvážnu neznámu nevšímal, jej obrazy ho prekvapili viac ako pozitívne. Ich vzťah bol najprv priateľský až profesionálny. Diego však bol odjakživa známy ako sukničkár so slabosťou pre ženy. Frida zas túžila po jeho pozornosti, a tak medzi nimi vznikol milostný vzťah. Aj keď jej matka nesúhlasila, dvojica sa zosobášila. Frida sa stala Diegovou treťou manželkou. Vedela, čo je zač, a on jej jasne povedal, že nedokáže byť verný.

Preto ho brala takého, aký bol. Neschopný monogamie, no predsa jej muž. Na začiatku manželstva sa často sťahovali. Pre Diegovu prácu sa presťahovali do San Francisca, neskôr do New Yorku, potom do Detroitu.

Frida svojho manžela nasledovala, aj keď v USA nebola spokojná. Cítila sa ako Mexičanka, vyzerala tak a dávala to všetkým najavo. Občas však mala pocit, že je pre Američanov skôr atrakciou ako rovnocenným partnerom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vzťah Diega a Fridy bol vždy veľmi krehký, rovnako ako pevný a len ťažko sa dal definovať. On mal milenky, ona sa nebránila mimomanželským vzťahom s mužmi aj ženami. Žili dokonca v oddelenej domácnosti a každý mal svoj ateliér na inom mieste.

Keď Diego zviedol aj Fridinu sestru Cristinu, Frida sa zrútila, ostrihala si svoje dlhé vlasy a určitý čas sa so svojim mužom nerozprávala. Dvojica sa rozchádzala a opäť dávala dokopy. Keď však Frida v roku 1934 druhýkrát prišla o dieťa, bola zlomená. Tejto strate venovala aj obraz.

Späť v Mexiku

Maliarka svoj štýl neustále zlepšovala, dopĺňala ho realistickými aj surrealistickými komponentmi. Pomohli jej k tomu svojím spôsobom aj dlhé dni a noci, ktoré pre rôzne zdravotné problémy preležala na nemocničnom lôžku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na obrazoch kreslila výjavy zo svojho ťažkého života. Kombinovala motívy ako kvetiny, maternicu, mŕtve dieťa na pupočnej šnúre, seba na lôžku, hada či žily. Nikdy sama seba nepovažovala za surrealistickú maliarku, nemala rada „nálepky“.

Pomenoval ju tak až André Breton, jeden z najznámejších predstaviteľov surrealizmu. „Neviem, či moje obrazy sú surreálne alebo nie, ale viem, že sú tým najúprimnejším vyjadrením mojej osoby,“ povedala počas svojho života.

Vystavovala doma v Mexiku, no obľúbenou umelkyňou bola aj v New Yorku či Paríži. Priatelila sa aj s ďalšími skvelými umelcami, medzi ktorými bol napríklad Pablo Picasso. V roku 1939 sa rozviedla s Diegom Riverom a namaľovala jeden zo svojich najznámejších obrazov Dve Fridy.

O rok neskôr sa však znova vzali, no ich vzťah vyzeral rovnako ako predtým. Počas pobytu v USA sa Frida dozvedela, že jej otec je veľmi chorý, a tak sa vrátila naspäť do Mexika a pišiel s ňou aj Diego.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Manželia u seba v dome neskôr ukryli Leva Trockého a jeho ženu Natáliu. Lev bol komunistom v exile a nepriateľom Stalina. Prenasledovali ho a chceli ho chytiť. V dome Fridy a Diega našiel útočisko, ba dokonca viac, s Fridou zažil mileneckú aféru.

Frida však neustále trpela zdravotnými problémami, ktoré sa z roka na rok zhoršovali. V roku 1950 jej diagnostikovali gangrénu v pravej nohe. Noha jej pomaly odumierala a Mexičanka sa nedokázala poriadne hýbať.

V Mexiko City v Galérii súčasného umenia sa v roku 1953 konala jej prvá a posledná sólová výstava. Doktor jej odporučil, aby zostala v posteli, pretože jej zdravotný stav bol kritický. Tu sa však prejavila Fridina tvrdohlavosť - dala sa naložiť na auto, odviezla sa do galérie a uvítala hostí na svojej vernisáži.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V auguste toho istého roku jej museli pravú nohu amputovať. Zomrela vo veku 47 rokov, 13. júla 1954. Do smrti stál Diego Rivera po jej boku. Jej domov Modrý dom sa stal Múzeom života a tvorby Fridy Kahlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 659
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 718
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 730
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 416
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 470
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 444
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 472
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 353
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 978
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 345
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 339
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 873
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu