SME
reklama

Vladimíra Ledecká: Korupcia je na Slovensku stále živá

Je najmladšou členkou úzkeho prezidentského tímu, kde zodpovedá za regionálnu politiku a aktivity spojené s podnikateľským prostredím.

Vladimíra LedeckáVladimíra Ledecká (Zdroj: Alex Rymšinová)

Kedy ste sa prvýkrát stretli so sociálne znevýhodnenými ľuďmi a ako to na vás pôsobilo?

Vyrástla som medzi nimi. Pochádzam z obce Spišský Hrhov, kde bolo pred 20 rokmi zo šesťsto obyvateľov tristo Rómov. Môj otec tam pôsobí už pätnásť rokov ako starosta. Našimi dverami prešli stovky príbehov ľudí v núdzi, ktoré bolo treba riešiť. Vzťahy medzi Rómami a Nerómami boli vtedy napäté. Priepasť tvorili aj veľké sociálne rozdiely. Rómovia u nás nemali teplú vodu, chýbali im základné hygienické návyky. Ľudia sa s nimi neradi stretávali na pošte a v iných verejných priestoroch. Rómske deti nemali spoločné aktivity s nerómskymi. V miestnom diagnostickom centre, kde posudzovali ich spôsobilosť na školskú dochádzku posúvali viac ako polovicu detí zo spádovej oblasti do špeciálnych škôl.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viac ako polovicu? Je to vôbec štatisticky možné?

Je to štatistický nezmysel. Boli diagnostikované ako mentálne retardované len preto, že nemali základné návyky a rozvinutú motoriku, lebo nenavštevovali materskú školu a nikdy sa nestretli s iným prostredím ako s rómskou osadou. Pamätám si na jednu mamičku, ktorá sa voči tomu vzoprela. Jej dieťa síce nechodilo do škôlky, ale ona sa mu doma venovala. Nesúhlasila s tým, aby bolo zaradené do špeciálnej školy. Napokon toto dievča skončilo bežnú základnú školu so samými jednotkami, vyštudovalo strednú a je z nej vysokoškolsky vzdelaná rehabilitačná sestra. Aj vďaka tomuto príbehu sa napokon podarilo v našej obci zriadiť nezávislé diagnostické centrum, kde dnes končí v špeciálnych školách len malé percento rómskych detí. Lebo, väčšine z nich nechýba potrebná inteligencia, len starostlivosť dospelých.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S takýmito problémami zápasia viaceré obce na Slovensku. Nepociťovali ste beznádej, keď ste sa s nimi stretli?

Žila som v tom prostredí a videla som na vlastné oči, že sa veci dajú meniť. Je pravda, že starostovia a primátori nie sú kúzelníci. Rómska problematika sa nedá riešiť jedným rozhodnutím, vyžaduje si to dlhší časový úsek, počas ktorého treba robiť aj nepopulárne opatrenia. Napríklad môj otec dal v obci zbúrať dve krčmy. Dnes na týchto miestach stoji obecný úrad a komunitné centrum. Vytiahnuť Rómov zo sociálnej izolácie znamenalo vysporiadať pozemky, na ktorých bývali, zaviesť tam inžinierske siete a dať im možnosť pracovať. Keď nerómski obyvatelia obce videli, že Rómovia postavili napríklad altánok na školskom dvore, ich postoj voči nim bol zrazu miernejší.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Klára Orgovánová z Rómskeho inštitútu mi raz povedala, že keby neboli peniaze na riešenie rómskej otázky rozkradnuté, boli by sme dnes už niekde inde. Súhlasíte?

Súhlasím a myslím si, že sa to netýka len rómskych peňazí, ale veľkej časti verejných prostriedkov, s ktorými sa disponuje. Korupcia je na Slovensku stále živá a to ma ako mladého človeka znechucuje. Podľa mňa je to jeden z hlavných dôvodov prečo toľko mladých nechce pracovať v tomto štáte a radšej hľadajú príležitosti inde, kde je čistejšie a transparentnejšie prostredie.

Nebol to pôvodne aj váš plán?

Po štúdiu práva som sa chystala nastúpiť do advokátskej kancelárie v Rakúsku, kde som stážovala. Pamätám sa, ako sa ma Andrej Kiska, vtedy ešte nebol prezident, spýtal prečo som sa tak rozhodla. Povedala som mu, že mi to prinesie lepší zárobok a viac príležitostí ako na Slovensku, kde mám pocit, že nejde o to, kto je lepší, ale kto koho pozná. Vtedy mi navrhol, aby som sa stala členkou jeho tímu a ja som okamžite súhlasila. Vlastne som sa v kútiku duše na seba hnevala, že som jednou z tých, ktorí chcú odísť. To, že každý desiaty vysokoškolák odchádza zo Slovenska do zahraničia je alarmujúce. Navyše treba k tomuto číslu prirátať sedemdesiat percent z tých, ktorí študujú v zahraničí a nikdy sa nevrátia domov. Smutné je, že odchádzajú práve tí najlepší. Tí, ktorých najviac potrebujeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako ste sa vlastne zoznámili s Andrejom Kiskom?

Keďže pochádzame z rovnakého regiónu, poznala som jeho charitatívnu činnosť spojenú s Dobrým Anjelom. Vedela som, koľkým rodinám pomohol v ťažkej životnej situácii. A veľmi na mňa zapôsobil, keď prednášal u nás na škole. Boli u nás aj iní známi manažéri. Väčšinou sa po prednáške vždy niekam ponáhľali. Ale on nie. Zostal s nami diskutovať ďalšie dve hodiny. Keď sa na Spiši rozchýrilo, že bude kandidovať na prezidenta, tak som sa prihlásila ako dobrovoľníčka do jeho tímu, hoci som veľmi neverila, že by mohol vyhrať. Mal príliš silného súpera, samotného premiéra a ľudia o ňom vtedy veľa nevedeli. Nebolo to ako dnes, keď jeho meno patrí k najvyhľadávanejším na internete. Takže, pozbierala som odvahu a poslala som mu do e-mailu Ezopovu bájku o veľkom levovi a malej myši, ktorá ho vyhrýzla zo siete, aj keď si myslel, že mu nemá ako pomôcť. Napísala som mu, že keby hľadal podobnú usilovnú myš, ktorá by preňho mohla pracovať, som mu k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A on odpísal?

Nemohla som tomu uveriť, ale áno, hneď na druhý deň. Pozval ma na pohovor, kde som zažila menší „trapas“. Dnes sa smejem, keď si na to spomeniem, ale vtedy mi nebolo všetko jedno. Vošla som do kancelárie, kde stál Andrej Kiska s otvorenou náručou a pomyslela som si: To je typický východniar, hneď sa chce objímať! A tak som ho objala. Rozpačito sa odtiahol a povedal mi: Slečna, ja som vám chcel len vziať kabát. Zobral to s humorom. Je veselá povaha, veľmi pozorný a má rád ľudí. Najprv sa nás v tíme opýta, ako sa máme, či je všetko v poriadku, až potom riešime pracovné veci. Mňa osobne to veľmi zmenilo. Predtým som bola do všetkého hŕŕ, všetko som chcela hneď riešiť po svojom. Dnes sa učím viac počúvať druhých a hľadať spoločné riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zmenila vás ešte v niečom práca v prezidentskom tíme?

Najväčšou zmenou bolo pre mňa presťahovanie z malej dedinky na Východe do Bratislavy. Vlastne je to pre mňa stále trochu šok. Žijeme tu akoby v inom svete, s inými problémami oproti ľuďom v iných častiach Slovenska. Preto sa snažím veľa cestovať domov, aby som nestratila kontakt s realitou. Najsilnejšie zážitky v posledných rokoch som neprežila v cudzích krajinách, ale v mestečkách, ako sú Kráľovský Chlmec alebo Čierna nad Tisou, kde je život ťažší a chudoba oveľa prítomnejšia ako v Bratislave. Aj keď aj v hlavnom meste sa môžete ľahko stať bezdomovcom. Stáva sa to najmä odchovancom z detských domovov, ktorí si nemôžu dovoliť platiť vysoké nájomné. Nemajú pomocnú ruku, a preto sa stávajú ľahkou korisťou ľudí, ktorí s nimi obchodujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O svojich stretnutiach so sociálne znevýhodnenými ľuďmi píšete pôsobivé blogy. Kde najviac čerpáte inšpiráciu?

Píšem rada, kedysi som chcela byť novinárkou. Svoje blogy tvorím zo zápiskov, ktoré si robím na cestách po Slovensku. Stretla som sa s mnohými Rómami, ale aj s voličmi Mariána Kotlebu, s väzenkyňami a s opatrovateľkami z Rakúska. Dostávam rôzne ohlasy. Napríklad mi napísala spolužiačka z vysokej školy, ktorá študovala na samé áčka, že aj ona pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka. Mohla z nej byť vynikajúca právnička, nemohla si však dovoliť koncipientsku prax, počas ktorej pracujete za štyristo eur mesačne, alebo možno aj zadarmo. Nemala solventných rodičov, ktorí by ju podporili. Jej prípad hovorí jasnou rečou o zamestnaneckej chudobe, ktorá je ďalším vážnym problémom súčasného Slovenska. Lebo, aj keď veľa ľudí u nás pracuje, málokomu stačí zárobok napríklad na to, aby si mohol dovoliť vlastné bývanie a osamostatniť sa od rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď ste nastupovali do prezidentského tímu, tušili ste, čo vás tam čaká?

Myslela som si, že keď budem mať na starosti regionálnu politiku, podnikateľské prostredie a startupy, budem robiť analýzy, zakladať šanóny, tak po čase ma táto úradnícka práca možno aj omrzí a vrátim sa k právu. Ale všetko je inak. S prezidentom veľa cestujeme, dokonca aj po spomínaných rómskych osadách, kam väčšina politikov nechodí. Ľudia, ktorí nás spoznávajú v regiónoch, sa potom na nás s dôverou obracajú so žiadosťami o pomoc. Vytvára sa okolo nás živá komunikačná sieť.

Čo môžete reálne urobiť, aby sa problémy, s ktorými sa stretávate skutočne riešili?

Apelujeme na jednotlivé ministerstvá, ktoré majú tieto problémy vo svojej kompetencii. Nemôžem povedať, že by nebola vôľa riešiť ich, lenže pracovníci ministerstiev sú v jednom kolobehu, často odstrihnutí od samotného ministra alebo od skutočných problémov v regiónoch. Potom, aj keď niekde vidia krivdu, ani netušia, či s tým vôbec môžu v rámci svojich kompetencií niečo urobiť. My v prezidentskom tíme fungujeme inak. Je nás málo, domácej politike sa venuje asi desať ľudí. Preto môžeme byť flexibilnejší, informovať o mnohých veciach priamo prezidenta a hľadať riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo budete robiť, keď sa skončí prezidentský mandát Andreja Kisku?

Keď som túto prácu prijímala, vedela som, že je to len na päť rokov. Jedno viem iste, chcem sa ďalej venovať sociálnej oblasti, ľuďom, voči ktorým cítim záväzok. Len neviem, či to bude v nejakej neziskovej organizácii, na univerzite alebo v politike.

Vizáž a styling: Barbora Yurkovic

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 837
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 468
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 929
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 609
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 137
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 898
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 373
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 891
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Nemocnice ročne zaznamenajú desiatky útokov pacientov na zdravotníkov.


Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Matej Ovčiarka je už novým šéfom sekcie plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva.

Ovčiarka šéfuje plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva od stredy.


Rudolf Huliak mal narodeniny

Nie, vaša kancelária nie je súkromná.


Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Dieťa prevráti život naruby.


Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová
Reďkovková polievka

Reďkovka zvýrazní šalát a nátierku, môžete ju aj upiecť.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 230
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 76 304
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 283
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 698
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 483
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 598
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 314
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 727
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu