SME
reklama

Sociologička Silvia Porubänová: Konzervatívnosť Slovenska je skôr mýtus

Tradičná forma rodiny v našej krajine podľa nej pretrváva, no dospievame k väčšej rozmanitosti.

Silvia PorubänováSilvia Porubänová (Zdroj: Petra Bošanská)

Jednou z tém, ktorej sa dlhodobo venujete, sú rodinné vzťahy. V čom všetkom sa zmenila slovenská rodina za posledných niekoľko desaťročí?

Je toho viac. Univerzalitu vystriedala pluralita. Chcem tým povedať, že od jedného lineárneho modelu životných dráh sme dospeli k väčšej rozmanitosti. Týka sa to od rozmanitosti očakávaní, noriem, rodinných foriem až po väčšiu variabilitu a rôznorodosť rodinných štruktúr. Pre rodinné správanie pred rokom 1989 bola typická vysoká intenzita sobášnosti a plodnosti, na druhej strane aj potratovosti a veľká miera medzigeneračnej solidarity. Typické bolo tiež mladé starorodičovstvo. Ale na druhej strane aj nízka úroveň bezdetnosti, slobodného rodičovstva, nezosobášeného spolužitia, singlovstva... Hlavné zmeny nastali vo výraznom poklese plodnosti vrátane chvályhodného zníženia potratovosti, ale aj poklese sobášov a náraste rozvodovosti. Pre dnešok je typický neskorší vek pri vstupe do manželstva, takisto výrazne vyšší vek pri prvom rodičovstve, nárast nezosobášených spolužití i nárast mimomanželských pôrodov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je možné načrtnúť budúcu podobu rodiny, ako bude vyzerať napríklad o takých tridsať či päťdesiat rokov? Bude to ešte tradičná forma rodiny, ktorá prevláda v súčasnosti, alebo pribudnú nové formy zložené z dvoch žien či z dvoch mužov, ktorí sa budú spoločne starať o deti? Viete si také niečo na konzervatívnom Slovensku predstaviť?

Z hľadiska spoločenských zmien je tridsať rokov krátke obdobie, pokiaľ nepríde k zásadnému zlomu, akým bol napríklad spomínaný rok 1989. Tradičná forma rodiny nepochybne pretrvá. Napokon, pre väčšinu populácie je stále cieľom alebo ambíciou. Iné formy rodín vrátane tých, v ktorých sú obaja partneri rovnakého pohlavia, už, samozrejme, existujú a žijú si svoje životy aj na Slovensku. Otvorenou otázkou i výzvou do budúcnosti je však to, ako bude verejná politika rešpektovať reálnu rôznorodosť rodín, ich práva a kompetencie. Spomínaná konzervatívnosť Slovenska je skôr mýtus alebo zotrvačnosť – reálny život ju nepotvrdzuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa z vášho pohľadu líši dnešná mladá generácia žien od svojich matiek? Zlepšilo sa postavenie súčasných žien v spoločnosti?

Sme v Európe dvadsiateho prvého storočia, nezažívame vojnu ani diktatúru, nie sme prenasledované či perzekvované za svoje politické názory alebo náboženské presvedčenie. Samozrejme, postavenie žien na súčasnom Slovensku nemožno porovnávať s niektorými krajinami Afriky či Ázie. Napríklad ženy u nás sú v porovnaní s mužmi dlhodobo vzdelanejšou časťou populácie, reálne sa mení aj deľba úloh v rodinách. Pretrvávajú však nerovnosti v odmeňovaní, uspokojivý nie je ani počet žien v politickom zastúpení a ekonomickom rozhodovaní. O vysokom výskyte násilia voči ženám, o domácom násilí ani nehovoriac.

A čo súčasní mladí muži a ich otcovia? Platia pre nich stále klasické rodové stereotypy?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zmena životných očakávaní i stratégií sa týka aj mužov. Nie nadarmo sa hovorí o fenoméne nových mužov a nových otcov. Nezabúdajme však, že ženy a muži ani v súčasnosti netvoria jednoliatu masu s rovnakými charakteristikami. Sme takí/é aj onakí/é. Máme rôzne podmienky, vkus a ašpirácie...

Zastavme sa pri pomenovaní nový alebo novodobý muž, otec, ktorý napríklad po narodení dieťaťa zostáva na rodičovskej dovolenke.

Áno, to sa stáva, hoci v našich podmienkach tvoria takíto otcovia zatiaľ len nepatrné percentá. Dôvod, prečo sa partneri takto dohodnú, je skôr ekonomický. To, že žena zarába výrazne viac, je pre nich základná motivácia. My Slováci sme sa ešte nedostali tak ďaleko, ako sú napríklad v Nórsku alebo Švédsku, kde je bežné, že dokonca ministri alebo šéfovia veľkých firiem zostávajú na rodičovskej dovolenke. Spomínam si, že nórsky premiér bol svojho času tiež na tomto type „dovolenky“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na akých konkrétnych projektoch pracujete v Inštitúte pre výskum práce a rodiny?

Náš záber je veľmi široký. Každoročne pracujeme na minimálne dvoch desiatkach veľkých úloh. Od tém sociálnej, rodinnej a rodovej politiky až po nezamestnanosť alebo zamestnanosť mladých ľudí, dôstojnú prácu, ochranu zdravia, ale aj problematiku chudoby a jej medzigeneračného prenosu, situáciu a práva dieťaťa, otázky súvisiace s marginalizovanými rómskymi komunitami, problematiku detí v pestúnskych rodinách... Vlani sme po prvý raz začali robiť na unikátnom projekte, ktorý sa týka bezdomovectva.

Ako sa pozeráte na citlivú problematiku nežiaduceho tehotenstva? Poľskom nedávno otriasli protesty súvisiace s návrhom zákona o úplnom zákaze interrupcií. Je vôbec v modernom svete nejaká vláda oprávnená takto zasahovať do práv žien?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nepochybne nie je. Interrupcie predstavujú eticky, medicínsky i právne závažnú otázku, ktorá presahuje kompetencie časti politickej reprezentácie jednej krajiny počas trvania jej mandátu. Snahy o absolútny zákaz interrupcií zase prekračujú hranice Poľska v priestore i čase. Už po prijatí reštrikčnej interrupčnej legislatívy v prvej polovici deväťdesiatych rokov sa v Poľsku dvojnásobne zvýšil počet po pôrode usmrtených detí. Podľa vtedajšieho odhadu asi dvestotisíc žien ročne podstupuje interrupcie v Rakúsku, Nemecku, ale aj v Česku, Rusku a Bielorusku.

Riešenie je zrejme niekde inde ako v zákaze.

Jedinou reálnou cestou prevencie a minimalizovania neželaných tehotenstiev je liberálna legislatíva s možnosťou legálnej, medicínsky bezpečnej a dobrovoľnej interrupcie. A, samozrejme, v kombinácii so zodpovednou a pozitívnou sexuálnou výchovou, osvetou a informovanosťou. Nevyhnutným predpokladom sú aj kvalitné národné politiky pre sexuálne a reprodukčné zdravie, varovanie pred dôsledkami predčasného alebo neviazaného sexuálneho života, prístup k informáciám o metódach plánovaného rodičovstva i k širokej škále kvalitnej a cenovo dostupnej antikoncepcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nežijete však len sociológiou, vyrastali ste v umeleckej rodine. Váš manžel Štefan je tiež výtvarník a sochár. Aký je váš vzťah k umeniu?

Je to podobné ako povedzme v rodinách lekárov alebo trebárs vinárov. S povolaním, poslaním vašich rodičov aj partnerov jednoducho žijete. Pochopiteľne, môj vzťah k umeniu a špeciálne výtvarnému umeniu je celoživotne veľmi intenzívny. Aj preto, že sama sa živím slovom, obdivujem a vážim si všetko uchopiteľné, pretrvávajúce. Niekedy však zo žartu hovorievam, že najžiadanejším artefaktom je pre mňa čistá stena. Asi ide o dlhodobé presýtenie farbami a tvarmi, o infláciu dojmov a vnemov, potrebu očí a mysle odpočinúť si. A hoci nemám rada prezdobený obytný priestor, v konečnom dôsledku každý interiér, v ktorom sa ocitnem, začnem zapĺňať obrazmi a sochami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A váš vzťah k móde? Zaujímate sa aj o túto formu dizajnu?

Nie som žiadna panička, ktorá zbiera značkové kabelky, to naozaj nie. Na druhej strane priznávam, že „handričky “ mi pomáhajú prekonávať ťažké chvíle. Pokiaľ ide o módu, viem sa tešiť z maličkostí. Keď si napríklad v bruselskom papiernictve kúpim extravagantné okuliare na čítanie za štyri eurá, ako sa mi podarilo naposledy, alebo keď pre Sárinku objavím kdesi na Kaukaze nádhernú plyšovú čiapku.

Sárinka je vaša vnučka?

Áno. Má tri a pol roka a je to stredobod nášho vesmíru. Odjakživa zbožňujem malé deti a vždy som vnímala, ako starí rodičia vyzdvihujú intenzitu ich citov. Ale až keď to zažijete, uvedomíte si, že skutočne ide o nepredstaviteľnú a s ničím neporovnateľnú lásku.

Čím si robíte radosť, čo vás vie potešiť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teší ma, že žijem tu a teraz, pretože z globálneho hľadiska je to „šľahačka sveta“. Radujem sa z každodenných okamihov ľudskosti, z detského smiechu, z možnosti a schopnosti naplno spoznávať svet, vidieť, cítiť, prežiť. O to viac, že už viem, že nič z toho nie je samozrejmosťou ani nárokom.

Vizáž a styling: Jana Milatová

Ďakujeme za poskytnutie priestorov na fotenie predajni Wineplanet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 161
  2. Každý piaty zomrie 8 927
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 775
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 658
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 840
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 211
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 070
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 715
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 663
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 770
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 158
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 218
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 569
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu