Západnému Zadunajsku, nazývanému aj Panónia, sa oprávnene hovorí „región, ktorý dodáva silu“. Jeho charakter vystihujú liečivé kúpele, pompézne paláce, panenská príroda a skvelé víno.
Dokonalý relax reprezentuje najmä široká paleta wellness a liečivých kúpeľov, ktoré pomáhajú uchovávať zdravie alebo podporujú liečbu rôznych neduhov.
Regeneračnú schopnosť a silu miestnej vody poznali už Rimania. Dvetisíc rokov stará kúpeľná kultúra dnes opäť zažíva svoju slávu vďaka kúpeľníckym zariadeniam na vysokej úrovni, ktoré vyrástli na bohatých vodných prameňoch.
Sárvár je príjemné mestečko, ktoré sa nachádza v západnej časti Panónie. Miestne kúpele dosahujú medzinárodnú úroveň a sú ako jediné v Maďarsku zaradené do Spolku európskych kráľovských kúpeľov.

Kúpele a park majú rozlohu 55-tisíc štvorcových metrov a návštevníkom ponúkajú viac ako 3600 štvorcových metrov vodnej plochy.
Vo wellness sekcii vás čaká zážitkový bazén, saunový svet, rôzne masáže, športové podujatia a kultúrne programy. Pre malých návštevníkov je pripravená vodná škôlka, detský bazén a detský dobrodružný bazén.
Romantiku na pokojné prechádzky oblasti dodáva aj jazero na člnkovanie, ktoré je vytvorené zo siedmich menších jazier, breh rieky Rába či lesy a háje v okolí mesta.
Kúpele, fitnes a golf
Ďalšie liečebné a zážitkové kúpele nájdete v obci Bük v blízkosti rakúskych hraníc. Z celkovo dvadsiatich siedmich bazénov rozmiestnených na ploche trinásť hektárov je tam jedenásť zastrešených, dvanásť vonkajších a štyri sú polokryté.
Liečebné kúry sa tu aplikujú pri poruchách trávenia, pohybového ústrojenstva, na kardiovaskulárne ochorenia, okrem toho je tu aj špecializovaná reumatologická a fyzioterapeutická ordinácia.
Pre tých, ktorí sa práve nepotrebujú liečiť, je prístupný rekreačný park a Birdland Golf & Country Club, ktorý je jedným z najkrajších golfových centier v Maďarsku, za čo vďačí ihriskám s deviatimi a osemnástimi jamkami.
Iný typ zábavy pre dospelých ponúka Športový park Bükfürdő. Na dvanástich outdoorových fitnes prístrojoch si v ňom môžete zacvičiť, rozhýbať svaly a svojským spôsobom si zaspomínať na časy, keď ste sa ako malé deti hrali na ihriskách.
Tretím významným miestom kúpeľnej kultúry v oblasti Zadunajska je mesto Győr, prezývané aj „mesto stretnutí". Túto prezývku získalo vďaka tomu, že sa na jeho území stretávajú rieky Rába, Rábca a Mošonský Dunaj.
Môžete sa tu okúpať v bazénoch s teplou vodou a po večeroch vyskúšať ochutnávky vín vyrobených rehoľníkmi v neďalekom opátstve v Pannonhalme.
Do benediktínskeho kláštora na Vrchu svätého Martina sa v minulosti priniesli poznatky o pestovaní viniča z francúzskych a talianskych krajov. Od roku 2003 produkujú opátske pivnice víno, ktoré láka turistov možno viac ako liečivé kúpele.

Na bicykli, v kanoe aj peši
Príroda Panónskej nížiny sa neďaleko mesta Šopron spája s horami. Vytvára tak charakterovo pestrú oblasť Fertő-táj na území národného parku Fertő-Hanság Nemzeti Park.
Od roku 2001 je táto oblasť súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Okolie Neziderského jazera, ktoré tu čiastočne preniká z Rakúska do Maďarska, výrazne ovplyvňuje krajinu a je mimoriadne bohaté na prírodné i kultúrne hodnoty.
Poskytuje domov viac ako tristo druhom sťahovavých a migrujúcich vtákov a jeho voda je skvelá na kúpanie.
Pôvab krajiny dotvárajú domčeky v obci Fertőszéplak, ktoré ako múzeum na voľnom priestranstve pripomínajú miestnu ľudovú kultúru a niekdajší spôsob života.
Pre turistov je sprístupnený turistický chodník Železná opona, ktorý pripomína nedávnu históriu z obdobia socializmu.
Okrem prechádzok a kúpania v jazere či v bazénoch je možné vydať sa na bicykloch po rovinatom kraji Malého žitného ostrova známeho ako Szigetköz.
Cyklistická trasa je súčasťou medzinárodnej cyklotrasy EuroVelo 6 a ponúka početné prírodné a architektonické pozoruhodnosti.
V kajaku alebo kanoe si zase môžete prehliadnuť sústavu ramien Mošonského Dunaja, ktoré lemujú lesy a močiare.

Zem modrej krvi
Panónia je preslávená aj impozantnými budovami z obdobia baroka a klasicizmu, keď sa začalo rozvíjať veľkolepé staviteľstvo uhorských aristokratov.
Priam neuveriteľne pompézne paláce šľachtických rodín Esterházyovcov a Széchenyiovcov dnes lákajú tisíce návštevníkov.
V tomto období tvoril aj Joseph Haydn, ktorý bol v službách rodiny Esterházyovcov a polovicu svojho aktívneho tvorivého života strávil v Esterháze.
Najznámejším pánom tohto kaštieľa bol Miklós „Fényes" Esterházy, ktorý v osemnástom storočí priniesol do pompézneho barokového kaštieľa vo Fertőde, označovaného aj za „uhorské Versailles", čulý hudobný život.
Na operu sem chodila aj Mária Terézia. Haydn, kapelník dvorného orchestra a hudobný skladateľ, prvý veľký majster viedenskej klasickej hudby skomponoval pre Eszterházyho približne stosedemdesiat skladieb.
Pôsobenie tohto vynikajúceho hudobného skladateľa pripomína Festival Haydn, ktorý sa každoročne koná vo Fertőde. Kaštieľ je pre návštevníkov bežne prístupný, okrem barokového divadla sa celý komplex zachoval vo veľmi dobrom stave.
Väčšina expozícií v tunajšom múzeu je venovaná obdobiu, keď stavba zažívala vrchol svojej slávy v časoch Miklósa „Fényesa" Esterházyho (1762 - 1790). Bohato zdobené a zariadené priestory ilustrujú život na kniežacom dvore.
Navštíviť sa oplatí aj hrad Nádasdyovcov s bielymi stenami a pôdorysom nepravidelného päťuholníka v meste Sárvár. Ide o najvýznamnejšiu pozoruhodnosť mesta, ktorá pochádza z obdobia stredoveku.

Hrad zostal po stáročia nepoškodený. Jeho najkrajšou časťou je slávnostná sieň so stropovými freskami z roku 1653, ktorú dal postaviť Ferenc Nádasdy III.
V priestoroch hradu ožíva história dobovým nábytkom, dekoračnými a úžitkovými predmetmi. Návštevníci si môžu pozrieť umelecko-priemyselné expozície a výstavy venované vývoju máp a histórii husárov.
Pri hrade sa na rozlohe šestnásť hektárov rozprestiera arborétum s mnohými zriedkavými rastlinami, s viac ako tristopäťdesiatimi stromami a kríkmi, pričom niektoré stromy sú staré niekoľko storočí.